Rotterdam

4.14       Zobacz opinie (21)

Multikulturowy i nowoczesny Rotterdam dawno wyszedł z cienia Amsterdamu i coraz chętniej wybierany jest jako cel weekendowych city-breaków. To drugie co do wielkości holenderskie miasto zostało prawie całkowicie zniszczone w trakcie II wojny światowej. Na jego zgliszczach powstał największy port w Europie i pełna świeżej energii, dynamiczna metropolia. Ciekawe rozwiązanie architektoniczne, kolorowy street-art, hipsterskie kawiarnie na Witte de Withstraat i interaktywne muzea przyciągają tu dziś turystów z całego świata.

Rotterdam

Rotterdam, Holandia - © Zielonamapa

Dla kogo?

Rotterdam spodoba się wszystkim, którzy lubią zwiedzanie nowoczesnych, kreatywnych miast i współczesną sztukę. Nie spodoba się ludziom, którzy nie przepadają za muzeami. W Rotterdamczycy wieżą, że coś się uda zrobić. Panuje duży optymizm i bezpośredniość.

Zdjęcia

 • Rotterdam
 • Rotterdam
 • Rotterdam
 • Rotterdam
 • Rotterdam
 • Rotterdam
 • Rotterdam
 • Rotterdam
 • Rotterdam
 • Rotterdam
 • Rotterdam
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Najlepiej do Rotterdamu wybrać się wiosną i latem, kiedy ulice miasta tętnią życiem. Po całym dniu zwiedzania przyjemnie jest odpocząć w jednym z parków, a wieczorem wmieszać się w tłum miejscowych pijących piwo na tarasach knajpek Witte de Withstraat.

Po Rotterdamie najlepiej jest poruszać się na rowerze, albo korzystać z transportu miejskiego. Warto również przepłynąć się regularnie kursującym katamaranem nazywanym „wodnym busem”.

Most wiszący Erasmusbrug

Słynny „biały łabędź”, najcięższy i największy most zwodzony Europy. Odsłonięty w 1996 r. połączył południowe i północne dzielnice miasta. To również ulubiony motyw fotografów odwiedzających Rotterdam – doskonale prezentuje się na zdjęciach panoramicznych wykonanych znad brzegu rzeki.

Hala targowa Markthal

Absolutny must-see. Futurystyczna hala zbudowana w kształcie podkowy. W jej środku znajduje się targ z ponad setką stoisk. Sufit hali pokryty jest grafikami przedstawiającymi olbrzymie kwiaty, warzywa i owady wykonanymi przy użyciu programu firmy Pixar. Na zewnętrznej stronie podkowy znajdują się mieszkania i pomieszczenia biurowe.

Osiedle domków Kubuswoningen

Naprzeciwko Markthal przy ulicy Overblaak 70 znajduje się jedno z najdziwniejszych osiedli domów mieszkalnych w Europie. Domy zostały zaprojektowane jako połączone ze sobą sześciany. Powstały w latach ’80-tych, a ich pomysłodawcą i projektantem był Piet Blom. Każdy z budynków składa się z odwróconego sześcianu postawionego na betonowej podstawie. Domy są trzypiętrowe, a ich ściany i okna są pochylone pod kątem prawie 55 stopni. Za niewielką opłatą jeden z nich można zwiedzić w środku.

Wieża widokowa Euromast

Dwupoziomowa wieża widokowa, z której w słoneczny dzień widać nawet Hagę. Na pierwszym poziomie znajduje się restauracja. Drugi poziom to przeszklona i obracająca się wokół własnej osi platforma (Euroscoop), która niczym winda wjeżdża na sam szczyt 186m wieży. Do Euroscoopu najlepiej wsiąść podczas „złotej godziny”, gdy słońce zaczyna powoli zachodzić, wtedy Rotterdam z góry wygląda najpiękniej.

Muzeum Morskie i Muzeum Boijmans Van Beuningen

Maritime Museum spodoba się przede wszystkim fanom żeglugi i historii marynistycznej. Oprócz kilku stałych wystaw (min. interaktywnej Offshore Experience, w trakcie której wybierzesz się na misję poszukiwania źródeł energii) dostępne są tu również ciekawe wystawy czasowe, jak na przykład czynna do kwietnia 2021 wystawa Dealing with Drugs pokazująca bezwzględny świat biznesu narkotykowego (zalecana od lat 14). Kupując bilet online otrzymasz 20% zniżkę na pobliski parking i zakupy w muzealnym sklepiku.

Boijmans Van Beuningen to muzeum z bogatą kolekcją rzeźby i malarstwa od średniowiecza do czasów najnowszych. Zobaczysz tu min. dzieła Rembrandta, Rubensa, Boscha, van Gogha i Moneta.

Undergroundowe kluby, klasyczne puby, przytulne kawiarnie i ekskluzywne bary koktajlowe na szczytach wieżowców –  życie nocne Rotterdamu jest naprawdę zróżnicowane. Największy przekrój knajp i najmodniejsze miejsca zarówno na imprezę, jak i na szybkie piwo znajdziesz na słynnej Witte de Withstraat, która w weekendy wręcz pęka w szwach.

De Witte Aap

Jedno z bardziej obleganych miejsc na Witte de Withstraat. Sympatyczna, niezblazowana obsługa i przyjazna atmosfera. Bar otwarty do późna nawet w dni powszednie (Witte de Withstraat 78).

BIRD

Najlepsze koncerty jazzowe w mieście. Kameralna atmosfera i bardzo dobre nagłośnienie. (Raampoortstraat 26-28)

The suicide club

Bar koktajlowy ukryty na szczycie wieżowca. To jedno z tych miejsc, do którego trafisz tylko gdy wiesz, gdzie go szukać. Dobre drinki, jedzenie raczej przeciętne. W czwartki i w piątki imprezy z DJ-em (Stationsplein 45).

Paddy Murphy’s Irish Pub

Klasyczny, irlandzki pub. Dobre piwo i whiskey. Można posłuchać muzyki na żywo i obejrzeć mecz piłki nożnej (Rodezand 15).

WORM

Alternatywne centrum kulturalne, undergroundowy klub i bar w jednym. Tu organizowane są koncerty i pokazy filmów, działa radio i niezależne studio nagraniowe. Ciekawi ludzie, dobre piwo i smaczne wegetariańskie przekąski (Boomgaardsstraat 71).

Tiki’s

Tropikalny wystrój i tropikalne drinki. Przyjemne miejsce na początek wieczoru. Przystępne ceny i wyluzowana atmosfera (Hartmansstraat 16-A).

Wiatraki w Kinderdijk

Idealna holenderska pocztówka – 19 zabytkowych wiatraków wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa Unesco. Powstały by odpompowywać wodę z pobliskich kanałów i nie dopuścić do zalania wioski. Wszystkie, oprócz jednego udostępnionego do zwiedzania, są do dziś zamieszkałe. Z Rotterdamu do Kinderdijk dostaniesz się regularnym, bądź wodnym autobusem

Zobacz także

Holandia
Co zwiedzić w Holandii?
Holandia
Plaże w Holandii
Holandia
Życie nocne w Holandii
Holandia
Poza szlakiem w Holandii
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon