Cork

4.50       Zobacz opinie (10)

Cork jest dynamiczne, głośne, pełne studentów i doskonałych pubów. To drugie największe irlandzkie miasto nazywane przez mieszkańców „prawdziwą stolicą” przyciąga zdecydowanie młodsze i bardziej liberalne towarzystwo niż Dublin.

Cork, Irlandia

Cork, Irlandia - © Zielonamapa

Cork leży przy ujściu rzeki Lee, a jego nazwa pochodzi od irlandzkiego zwrotu Corcach Mór Mumhan, którym określano bagienne tereny prowincji Munster. Poprzecinane licznymi kanałami miasto warto odwiedzić przede wszystkim ze względu na zróżnicowaną, wiktoriańską architekturę i charakterystycznego, ciemnego stouta, który od setek lat warzony jest w lokalnych browarniach.

Dla kogo?

Cork to doskonały kierunek dla osób, które lubią tętniące życiem studenckie miasta, zabytkową architekturę i dobre piwo. Dużo dobrego piwa.

Zdjęcia

  • Cork
  • Cork
  • Cork
  • Cork
  • Cork
  • Cork
  • Cork
  • Cork
  • Cork
  • Cork
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Do Cork najlepiej wybrać się późną wiosną i latem, gdy knajpki i kawiarenki wystawiają stoliki na zewnątrz, a ulice starówki i brzegi rzeki Lee tętnią życiem.

Cork Jazz Festival

Co roku pod koniec października w mieście odbywa się Cork Jazz Festival organizowany nieprzerwanie od 1978 r. To jeden z najważniejszy jazzowych eventów w Europie i największa tego typu impreza w Irlandii.

W Cork weekend zaczyna się już w czwartkowy wieczór. W mieście, w którym ponad jedna trzecia mieszkańców to studenci zdecydowanie nie można się nudzić. Na scenę nocną miasta składają się przede wszystkim klimatyczne puby i knajpy z muzyką na żywo, dużo stouta i jeszcze więcej guinessa.

The Mutton Lane Inn

Ciemne drewno, czerwone ściany, a na stołach świeczki w pustych butelkach po whiskey – The Mutton Lane Inn to jeden z najbardziej klimatycznych pubów w mieście. Świetna atmosfera i często bardzo dobre koncerty (3 Mutton Ln).

An Bróg

Ulubiona knajpa lokalsów, czynna do późna nawet w środku tygodnia. Świetna atmosfera i rewelacyjna obsługa nawet w trakcie bardzo tłocznych wieczorów (74 Oliver Plunkett St).

Sin é

Prawdziwy klasyk, który podobno serwował piwo już w pod koniec XIX w. Autentyczne, irlandzkie doświadczenie. Jeśli masz czas tylko na jedną knajpę wybierz Sin é (8 Coburg St, Victorian Quarter,).

The Hi-B Bar

Oldskulowy bar bez telewizora i z zakazem używania telefonów. Kameralna atmosfera sprzyjająca rozmowom i duży wybór piwa w korzystnych cenach (108 Oliver Plunkett St,).

The Oval

Popularna knajpa z charakterystycznym, owalnym sufitem. Doskonałe, kameralne koncerty i ciepły, przyjazny klimat (25 S Main St).

An Spailpin Fanach

Klasyczny, irlandzki pub z dużym wyborem ciemnego piwa. Wnętrze całe w drewnie, a na niewielkiej scenie przeważnie tradycyjna, folkowa muzyka na żywo (29 S Main St).

The Crane Lane Theatre

Klub z najbardziej zróżnicowanym repertuarem w mieście. W ciągu tygodnia można trafić na cały przekrój imprez – od lekcji tańca i koncertów (również polskich wykonawców) po drag-shows i dyskoteki z DJ-ami. Latem dodatkowo otwierany jest ogródek piwny (Phoenix St, Centre).

The Old Town Whiskey Bar at Bodega

W klimatycznych wnętrzach dawnego magazynu można spróbować ponad 600 gatunków whiskey. To największy bar w mieście, który słynie również z wyśmienitego jedzenia i doskonałej atmosfery nawet w środku tygodnia (44-45 Cornmarket St).

Zobacz także

Irlandia
Co zwiedzić w Irlandii?
Irlandia
Życie nocne w Irlandii
Irlandia
Cuda natury w Irlandii
©2023 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon