Dublin

4.19       Zobacz opinie (16)

Deszcz i kufel guinnessa to najlepsze wizytówki Dublina. Stolica zielonej wyspy słynie z nieprzyjaznej aury na zewnątrz i doskonałej atmosfery wewnątrz pubów na Temple Bar. Najlepiej przyjechać tu w marcu, na huczne obchody Dnia Świętego Patryka, gdy miasto rozbrzmiewa tradycyjną, folkową muzyką, a ulicami płyną korowody przebierańców i strumienie zielonego piwa.

Dublin
Dublin, Irlandia - © Zielonamapa

Choć Dublin nie jest tak atrakcyjny jak inne europejskie stolice nadrabia rubasznym poczuciem humoru i prowincjonalnym urokiem. Spodoba się wszystkim, którzy nad nowoczesne i industrialne miasta przedkładają sielski, bardziej kameralny klimat i zwiedzanie w rytmie slow.

Dla kogo?

Dublin to świetny pomysł na weekendowy wypad dla wszystkich, którzy lubią zwiedzanie i guinnessa.

Zdjęcia

  • Dublin
  • Dublin
  • Dublin
  • Dublin
  • Dublin
  • Dublin
  • Dublin
  • Dublin
  • Dublin
  • Dublin
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Dublin najlepiej odwiedzić w trakcie obchodów Festiwalu Świętego Patryka. 17 marca w mieście dzieją się prawdziwe (zielone) cuda. Ulicami stolicy Irlandii przechodzą pochody przebranych na zielono mieszkańców, fasady domów dekorowane są na zielono, zewsząd wysypują się zielone, trójlistne koniczyny (tzw. shamrock), a zielone piwo podawane jest nawet zamiast porannej kawy. To prawdziwe zielone szaleństwo, któremu warto dać się porwać nawet za cenę ogromnego bólu głowy następnego dnia.

Dublin
Dublin, Irlandia - © Zielonamapa

Historyczną część Dublina najlepiej zwiedza się pieszo. Dwa dni w zupełności wystarczą, żeby bez pośpiechu obejrzeć większości zabytków i wypić guinnessa w najlepszych pubach Temple Bar.

Temple Bar

Barowa dzielnica na południowym brzegu rzeki Liffey i niekwestionowana wizytówka Dublina. Kulturalne, turystyczne i nocne centrum miasta. Oprócz setek tradycyjnych pubów, którymi poprzetykane są wąskie, brukowane uliczki znajdują się tutaj również galerie sztuki i sklepy z pamiątkami (w tym wyjątkowa Jam Art Factory), Irlandzka Galeria Fotografii i budynek giełdy papierów wartościowych. Co sobotę W Temple Bar odbywa również smaczny Food Market i Cow’s Lane Fashion and Design Market, na którym można kupić wyjątkowe ubrania, meble i dodatki irlandzkich projektantów.

Dublin
Dublin, Irlandia - © Zielonamapa

Katedra św. Patryka

Największa i najważniejsza katedra w kraju oraz miejsce pochówku wielu znanych osobistości, min. pisarza Jonathana Swifta (autora Podróży Guliwera) i pierwszego prezydenta Irlandii Douglasa Hyde’a. Kościół powstał w miejscu, w którym w V w. św. Patryk udzielał sakramentu chrztu. Pierwsza, drewniana świątynia została wybudowana już w 1190 r. Niecałe sto lat później zastąpiła ją kamienna budowla, która zachowała się do dziś.

Dublin
Katedra św. Patryka, Dublin, Irlandia - © Zielonamapa

Zamek Dubliński

Potężny zamek, którego początki sięgają XIII w. W 1684 r. większość budowli strawił pożar, a  z oryginalnej bryły warowni zachowała się tylko jedna wieża. Zamek odbudowano i dziś spełnia przede wszystkim funkcje reprezentacyjne, jest siedzibą wielu urzędów państwowych i miejscem, w którym dokonuje się uroczystego zaprzysiężenia prezydenta.

Dublin
Zamek, Dublin, Irlandia - © Zielonamapa

Kolegium Trójcy Świętej w Dublinie

Trinity College to najsłynniejsza irlandzka uczelnia. Mury kolegium założonego w 1592 r. przez królową Elżbietę I opuściło wielu słynnych filozofów, myślicieli, poetów, pisarzy i naukowców (min. Oscar Wild, Bram Stoker, Samuel Beckett, czy William Campbell). Warto   wykupić bilet i zwiedzić gmach biblioteki uniwersyteckiej, w którym znajduje się jeden z najpiękniejszych średniowiecznych manuskryptów – Księga z Kells. Bogato zdobiony i ilustrowany wolumin pochodzi z około 800 roku i zawiera tekst czterech Ewangelii.

Dublin
Kolegium Trójcy Świętej w Dublinie, Dublin, Irlandia - © Zielonamapa

Pomnik Głodu

Famine Memorial, czyli pomnik poświęcony pamięci ofiar Wielkiego Głodu w Irlandii przedstawia wychudzone postacie ludzi i psa, którzy idą wzdłuż brzegu rzeki w kierunku portu. Spowodowana zarazą ziemniaka fala głodu, która dotknęła Irlandię w latach 1845−1849 stała się przyczyną śmierci ponad 20% populacji kraju i spowodowała emigrację prawie 2 milionów mieszkańców.

Muzeum Guinnessa

Guinness Storehouse to obowiązkowy punkt w trakcie zwiedzania Dublina i to nie tylko dla piwosza. Ogromne muzeum mieści się w browarze, w którym od setek lat produkowany jest guinness. Można tu dowiedzieć się wszystkiego o produkcji piwa – składnikach, ich łączeniu, sposobie gazowania i rozlewania napoju do beczek i butelek, a także o historii samej marki i jej znaczeniu dla rozwoju kraju. Na koniec wizyty warto spróbować własnoręcznie nalać pintę guinnessa i wypić ją w barze na szczycie budynku z widokiem na cały Dublin.

Jameson Distillery

Słynna destylarnia, w której można poznać historię whiskey, prześledzić proces jej tworzenia, a na koniec wziąć udział w degustacji i zabawie związanej z rozpoznawaniem gatunków i wachlarzu smaków tego szlachetnego trunku. Jameson Distillery można zwiedzać tylko z przewodnikiem. Cały tour razem z degustacją trwa ok. 60 min.

Little Museum of Dublin

Najciekawsze muzeum w mieście. W środku można podziwiać ponad 5 000 eksponatów, które zostały przekazane do galerii przez mieszkańców miasta. Niewielkie muzeum przybliża najświeższą historię XX-wiecznego Dublina i można je zwiedzać co godzinę z niezwykle charyzmatycznym i zabawnym przewodnikiem.

Życie nocne Dublina skupia się wokół Temple Bar i nabrzeża rzeki Liffey. W większości barów wieczorem przy kuflu piwa można posłuchać muzyki na żywo. Dublińczycy wręcz żyją w pubach i świętują w nich wszystkie ważne uroczystości rodzinne – nawet takie jak chrzciny dziecka, czy śluby. To nieodłączny element irlandzkiej kultury, dlatego wieczorne wyjście na guinnessa, albo szklaneczkę whiskey powinno trafić do twojego kalendarza, nawet jeśli na co dzień wolisz kolorowe drinki i wytrawne wino.

The Brazen Head

Najstarszy pub w Irlandii, który serwował piwo na długo przed powstaniem kamienicy, w której obecnie się znajduje. To prawdziwa dublińska instytucja i miejsce, od którego warto zacząć wieczór. Albo najlepiej popołudnie, bo po 18-stej bywa tu naprawdę tłoczno (20 Lower Bridge St).

The Temple Bar

Flagowy, dubliński pub, którego charakterystyczny, czerwony budynek znajduje się na wszystkich zdjęciach reklamujących dzielnicę Temple Bar. Doskonałe piwo, smaczne jedzenie i świetne występy irlandzkich muzyków (47-48 Temple Bar).

The Stags Head

Stylowy bar cały w drewnie z kolorowymi witrażami w oknach. Idealne miejsce na spotkanie przy piwie i dobry obiad. Bardzo sympatyczna i sprawna obsługa (1 Dame Ct,).

The Long Hall

Według localsów w The Long Hall leje się najlepszego guinnessa w mieście. Większej rekomendacji chyba nie trzeba (51 South Great George’s Street).

The Dingle Whiskey Bar

Duży wybór naprawdę dobrej whiskey w rozsądnych cenach. Bardzo fajnie przemyślane menu, które opisuje gatunki trunków i wyjaśnia różnice między nimi. Zawsze ciasno i gwarno (44 Nassau St).

Porterhouse Central

Bar z szerokim wyborem piw z całego świata. Sympatyczna atmosfera i naprawdę przestronne wnętrze. Nawet w weekendy można bez problemu znaleźć wolny stolik (45 Nassau St)

Kehoes Pub

Pub w tradycyjnym, oldskulowym, irlandzkim klimacie. Nie ma telewizora i w tle nie słychać żadnej muzyki, bo przecież do pubu przychodzi się po prostu pogadać i napić piwa. Wyjątkowo niewygodne stołki barowe, roześmiane towarzystwo w każdym wieku i przyjazna atmosfera (9 Anne St S).

Mulligan’s

Od lat jeden z najlepszych pubów w mieście. Idealny zarówno na popołudniowe piwo, jak wieczorne wyjście. Tradycyjny wystrój wnętrz, doskonałe piwo i przyjaźni barmani (8 Poolbeg St).

Phoenix Park

Jeden z największych ogrodzonych parków w Europie. Zielone płuca Dublina obejmują ponad 700 hektarów i są ulubionym terenem rekreacyjnym mieszkańców miasta. Znajduje tu się min. tor wyścigów samochodowych, liczne drogi rowerowe i boisko do gry w piłkę nożną, krykieta oraz polo. Od XVII w. na terenie parku działa osada dzikich danieli.

Zobacz także

Irlandia
Co zwiedzić w Irlandii?
Irlandia
Życie nocne w Irlandii
Irlandia
Cuda natury w Irlandii
©2023 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon