Jokulsarlon

ŚWIETNIE

Jokulsarlon to wyjątkowe jezioro polodowcowe, które znajduje się w południowej części Parku Narodowego Vatnajökull. Jego powierzchnia wynosi ok 18 km, a dzięki głębokości, która sięga prawie 290 m, uznane zostało za najgłębsze jezioro na Islandii. Jeśli więc marzysz o zobaczeniu jednej z najpiękniejszych lagun lodowcowych, a nawet przepłynąć się po jej wodach, to zdecydowanie powinieneś udać się nad Jokulsarlon.

Jokulsarlon, Islandia

Jokulsarlon, Islandia – © Shutterstock

Może zaciekawi Cię fakt, że jezioro to jest stosunkowo nowe, ponieważ zaczęło powstawać dopiero w 1934 roku w wyniku cofania się lodowca Breiðamerkurjökull od krawędzi Oceanu Atlantyckiego. Dzięki temu słodka woda z jeziora łączy się ze słoną, nadając tym samym Jokulsarlon wyjątkowy kolor. W dodatku przy jeziorze możesz zobaczyć foki, które stanowią idealne dopełnienie, tego i tak pięknego widoku.

Dla kogo?

Jökulsárlón to piękne miejsce, do którego trzeba przebyć setki kilometrów, więc jeśli lubisz wyzwania i aktywność fizyczną, to wyprawa na pewno Ci się spodoba. Poza tym powinieneś wiedzieć, że tereny wokół jeziora, jak i samo jezioro było tłem w wielu światowych produkcjach filmowych. Dlatego, jeśli jesteś fanem kina, to taka podróż może stać się spełnieniem marzeń.