Jokulsarlon

4.56       Zobacz opinie (9)

Jokulsarlon to wyjątkowe jezioro polodowcowe, które znajduje się w południowej części Parku Narodowego Vatnajökull. Jego powierzchnia wynosi ok 18 km, a dzięki głębokości, która sięga prawie 290 m, uznane zostało za najgłębsze jezioro na Islandii. Jeśli więc marzysz o zobaczeniu jednej z najpiękniejszych lagun lodowcowych, a nawet przepłynąć się po jej wodach, to zdecydowanie powinieneś udać się nad Jokulsarlon.

Jokulsarlon, Islandia

Jokulsarlon, Islandia - © Zielonamapa

Może zaciekawi Cię fakt, że jezioro to jest stosunkowo nowe, ponieważ zaczęło powstawać dopiero w 1934 roku w wyniku cofania się lodowca Breiðamerkurjökull od krawędzi Oceanu Atlantyckiego. Dzięki temu słodka woda z jeziora łączy się ze słoną, nadając tym samym Jokulsarlon wyjątkowy kolor. W dodatku przy jeziorze możesz zobaczyć foki, które stanowią idealne dopełnienie, tego i tak pięknego widoku.

Dla kogo?

Jökulsárlón to piękne miejsce, do którego trzeba przebyć setki kilometrów, więc jeśli lubisz wyzwania i aktywność fizyczną, to wyprawa na pewno Ci się spodoba. Poza tym powinieneś wiedzieć, że tereny wokół jeziora, jak i samo jezioro było tłem w wielu światowych produkcjach filmowych. Dlatego, jeśli jesteś fanem kina, to taka podróż może stać się spełnieniem marzeń.

Zdjęcia

  • Jokulsarlon
  • Jokulsarlon
  • Jokulsarlon
  • Jokulsarlon
  • Jokulsarlon
  • Jokulsarlon
  • Jokulsarlon
  • Jokulsarlon
  • Jokulsarlon
  • Jokulsarlon
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Jak dojechać z Rejkjawiku?

Musisz wiedzieć, że droga nad jezioro zajmuje około 5 h z Reykjaviku, więc dla Twojego własnego komfortu zaplanuj sobie na wycieczkę co najmniej dwa dni. Poza tym, po drodze znajdziesz wiele ciekawych miejsc, które z pewnością zachęcą Cię do zatrzymania się, chociaż na chwilę, więc dodatkowy czas na pewno się przyda.

W okolicy Jokulsarlon

W pobliżu Jökulsárlón znajdziesz m.in. Diamentową Plażę, na której znajdują się krystaliczne bryły lodu, przez co w słoneczny dzień miejsce mieni się wieloma barwami. Są jeszcze wodospady Seljalandsfoss i Skógafoss, do których można udać się pieszymi szlakami oraz Czarna Plaża Reynisfjara. Oczywiście to zaledwie kilka propozycji, których po drodze jest bardzo dużo i na pewno zrobisz przystanek więcej, niż raz.

Zobacz także

Islandia
Zwiedzanie na Islandii
Islandia
Parki narodowe na Islandii
Islandia
Aktywnie na Islandii
Islandia
Poza szlakiem na Islandii
©2021 Zielonamapa.pl
facebook icon
twitter icon
youtube icon
instagram icon
telegram icon