Myvatn

SPOKO

Mývatn jest czwartym co do wielkości jeziorem na Islandii. Położone jest się w jej północno-wschodniej części od prawie 40 tys. lat, ma powierzchnię liczącą prawie 37 km2 i znajduje się pod ścisłą ochroną od 1974 roku. Woda w jeziorze jest bogata w minerały oraz glony, dzięki czemu posiada błękitno-zieloną barwę. Ponadto przy jej brzegu mieszka wiele gatunków ptaków, dlatego obszar Mývatn stał się ostoją ptaków IBA.

Myvatn, Islandia

Myvatn, Islandia – © Shutterstock

Na szczęście dla wszystkich, każdy może przyjechać nad jezioro, by podziwiać jego uroki na własne oczy. Dlatego, jeśli zastanawiasz się co zwiedzić podczas podróży po Islandii, to Myvatn powinno znaleźć się na Twojej liście. Samo jezioro należy do Diamentowego Kręgu i uznawane jest za jedną z najważniejszych atrakcji w kraju. Pamiętaj, że podróż z Reykjaviku nad jezioro zajmuje około 6 h, dlatego jeśli chcesz się nacieszyć widokiem, a przy okazji zobaczyć okoliczne atrakcje, to zarezerwuj sobie przynajmniej dwa dni z pobytu na tej części wyspy.

Dla kogo?

Obszar, na którym znajduje się jezioro Mývatn, jest wyjątkowy, ale wymaga aktywności fizycznej. Dlatego, jeśli kochasz piesze wędrówki, pragniesz poznać bajkowe otoczenie, możesz mieć pewność, że to miejsce spełni wszystkie Twoje oczekiwania.