Myvatn

4.00       Zobacz opinie (4)

Islandia raczej nie kojarzy się z jeziorami. Bardziej z wodospadami, malowniczymi zatokami i górami. Ale będąc w tym kraju koniecznie odwiedź Myvatn. Jest ono czwartym co do wielkości jeziorem Islandii. Wyróżnia go wyjątkowo nieregularna linia brzegowa pełna zatoczek oraz ok. 50 niewielkich wysepek. Krajobraz ten oczywiście został ukształtowany przez wulkany. Jezioro ma 37 km2 powierzchni i jest dość płytkie, co sprawia, że w cieplejszych miesiącach w jego wodach kwitnie sporo wodorostów, nadających mu ciekawą kolorystykę.

Myvatn, Islandia

Myvatn, Islandia - © Zielonamapa

 Myvatn jest również ostoją ptaków. Latem zamieszkuje go ogromna ilość… kaczek. Co czyni jezioro jednym z ważniejszych ich siedlisk na świecie. Jedną z większych atrakcji okolic Myvatn są błotne kratery Hverarond. Ich wygląd przywodzi na myśl inną planetę. Pamiętaj jednak, by nie podchodzić do nich zbyt blisko, bo niektóre są tak gorące, że aż wszystko się w ich gotuje. Inną atrakcją jest jaskinia Grjotagja z geotermalnym jeziorkiem. Tereny wokół jeziora Myvatn nadają się idealnie na lekkie przechadzki. Poza niewielkimi pagórkami teren jest tu raczej dość płaski i niezbyt wymagający.

Dla kogo?

Na pewno wizyta w Myvatn jest świetną propozycją, jeśli chcesz spędzić czas w pięknych okolicznościach przyrody, bez towarzystwa tłumów. Rodziny z dziećmi docenią spacerowe tereny wokół akwenu, zaś poszukiwacze przygód masę nieoczywistych miejsc wokół, jak choćby błotne kratery.

Zdjęcia

  • Myvatn
  • Myvatn
  • Myvatn
  • Myvatn
  • Myvatn
  • Myvatn
  • Myvatn
  • Myvatn
  • Myvatn
  • Myvatn
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Co jeszcze warto zobaczyć w okolicy?

Jeśli zorganizujesz sobie trochę więcej czasu, będziesz mieć okazję zobaczyć inne, niesamowite atrakcje w okolicy. Do takich możesz zaliczyć m.in wodospad Godafoss oraz skały lawowe w Dimmuborgir. Ponadto weź pod uwagę przełęcz Námaskard, która przecina górę Namafjall. Znajduje się tam wyjątkowy obszar geotermalny, który uraczy Cię przepięknym ubarwieniem gliny i fumarolami.

Sigurgeir’s Bird Museum

Podczas wycieczki wygospodaruj też chwilkę na wizytę w muzeum ptaków Sigurgeir’s Bird Museum oraz baseny geotermalne Mývatn Nature Bath, w których możesz naładować baterie, racząc się kąpielą w wodzie o temperaturze ok 39 stopni.

Zobacz także

Islandia
Co zwiedzić na Islandii?
Islandia
Parki narodowe na Islandii
Islandia
Aktywnie na Islandii
Islandia
Poza szlakiem na Islandii
©2023 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon