Thorsmork

4.00       Zobacz opinie (6)

Thórsmörk jest wyjątkowym pasmem górskim ulokowanym w południowej części Islandii. Jego nazwa pochodzi od nordyckiego boga Thora, który w mitologii wpisał się jako jeden z głównych bogów ze względu m.in. na władzę nad jedną najważniejszych sił natury, jaką burza. Obszar ten należy do najpopularniejszych kierunków w kraju, więc jeśli wybierasz się w podróż po lodowej wyspie, powinieneś się w tym miejscu zatrzymać, choć na parę chwil.

Thorsmork, Islandia

Thorsmork, Islandia - © Zielonamapa

Thorsmork znajduje się między lodowcami Eyjafjallajökull i Tindfjallajökull, które same w sobie są wyjątkowymi atrakcjami. Nie tylko ze względu na położenie i wyjątkową urodę, ale również dlatego, że pod ich pokrywą znajdują się wulkany, w tym jeden aktywny.

Dla kogo?

Jeśli jesteś człowiekiem ceniącym aktywność fizyczną, a przy tym kochasz przyrodę, to nie wahaj się ani chwili i odwiedź tę przepiękną wyspę. Przyjeżdżając tutaj, możesz mieć pewność, że Thórsmörk spełni Twoje oczekiwania względem niesamowitej przygody oraz niepowtarzalnych emocji, które zostaną w pamięci na zawsze. W okolicy warto zobaczyć Skogafoss, Seljalandsfoss, Reynisfjara.

Zdjęcia

  • Thorsmork
  • Thorsmork
  • Thorsmork
  • Thorsmork
  • Thorsmork
  • Thorsmork
  • Thorsmork
  • Thorsmork
  • Thorsmork
  • Thorsmork
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Szykując się na wyprawę do Thórsmörk, musisz pamiętać, że nie jest to jedynie wycieczka po górach. Obszar poza nimi obejmuje również malowniczą dolinę, przez którą przebiega rzeka Krossá. Musisz wiedzieć, że jest to idealne miejsce zarówno do spokojnych, pieszych wędrówek, jak i trekkingu, który gwarantuje wspaniałą przygodę, szczególnie gdy masz okazję do wspinania się po lodowcu.

Landmannalaugar

Wśród wielu tras jest jedna, kultowa, której początek znajduje się w Landmannalaugar. W czasie wycieczki zobaczysz m.in. mchy, paprocie oraz brzozy. Jest jeszcze kanion Stakkholtsgjá, w którym zobaczysz piękny wodospad, ale musisz się przygotować na przynajmniej 2 h spaceru. Na szczęście trasa jest łatwa, więc planując wyjazd z dziećmi, możesz być pewien, że wyprawa przebiegnie bez komplikacji.

Skógar

Jeśli masz dość pieszych wędrówek, zawsze możesz się udać do okolicznych miasteczek. Ciekawą propozycją jest malownicza osada Skógar, w której domy są równie zielone, co pobliskie łąki. Natomiast, by nabyć trochę wiedzy, można się udać do miasta Hvolsvöllur, w którym znajdziesz muzeum Sögusetrið poświęcone Sadze o Njalu oraz LAVA centre, interaktywna wystawa o wulkanach. A jeśli interesuje Cię lokalna fauna, warto zahaczyć o Vík í Mýrdal, która poza lodowcem Mýrdalsjökull, może pochwalić się populacją przepięknych Maskonurów.

Zobacz także

Islandia
Co zwiedzić na Islandii?
Islandia
Parki narodowe na Islandii
Islandia
Aktywnie na Islandii
Islandia
Poza szlakiem na Islandii
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon