Prisztina
Prisztina, czyli stolica Kosowa, podobnie jak Podgorica, nie grzeszy urodą. Jednak w przeciwieństwie do czarnogórskiego miasta, można w niej znaleźć naprawdę sporo interesujących czy intrygujących miejsc. Prisztina posiada ciekawą, lecz dość specyficzną architekturę, której najbardziej znanym przykładem jest gmach biblioteki, uznany niegdyś za jeden z najbrzydszych budynków na świecie. Kosowska stolica ma również zachowane zabytki z czasów Imperium Osmańskiego, które wraz z nowymi budynkami tworzą mocno kontrastową mieszankę. Prisztina to także całkiem imprezowe, studenckie miasto, oferujące nieco bardziej alternatywną atmosferę, która również sprzyja zabawie.
Dla kogo?
Odwiedź Prisztinę, jeśli nudzą Cię idealne, piękne miasta i szukasz miejsc nietypowych. Kosowska stolica może się podobać, choć na pierwszy rzut oka nie robi najlepszego wrażenia. Jednak panująca tam atmosfera szybko wszystkim się udziela. A serwowana w tamtejszych kawiarniach kawa, jest jedną z lepszych na Bałkanach!
Zdjęcia
Kiedy odwiedzić Prisztinę?
Prisztinę najlepiej odwiedzić późną wiosną lub jesienią. Głównie dlatego, że w tym czasie w mieście przebywają studenci i najwięcej się dzieje. Dodatkowo panujące wtedy temperatury niebo bardziej sprzyjają zwiedzaniu i spacerom.
Życie nocne w Prisztinie
Prisztina to naprawdę imprezowe miasto. W stolicy działa kilka sporych dyskotek, ale popularnością cieszą się także mniejsze puby lub kluby jazzowe. Bez względu na upodobania, na pewno znajdziesz tu dla siebie idealne miejsce na spędzenie wieczoru.
Zone Club
Jednym z największych i najpopularniejszych klubów Prisztiny jest Zone Club. W zależności od pory roku zmienia swoją lokalizację. Podczas letnich miesięcy działa w Strefie Przemysłowej, natomiast jesienią i zimą bliżej centrum miasta. Zawsze jest tam tłoczno. Atutem Zone jest fakt, że występują tam Dj-e o międzynarodowej sławie, co dodatkowo gwarantuje świetną zabawę.
Priview Bar
Priview Bar (ul. Ferid Curri) oferuje nie tylko doskonały wybór drinków, ale również przepiękny widok na Prisztinę. Znajduje się na obrzeżach centrum, ale tak czy inaczej przyciąga tłumy. Wieczorami imprezy rozkręcają DJ-e. Można tu też pograć w bilard, a także przekąsić małe co nieco.
Hamam Jazz Bar
Hamam Jazz Bar (ul. Hajdar Dushi 9) to absolutnie kultowe miejsce na mapie Prisztiny. Odbywają się tu jedne z najlepszych koncertów jazzowych nie tylko na terenie Kosowa, ale i całych Bałkanów. Świetne wnętrza, niezły wybór drinków i alkoholi, w 100% światowy poziom.
Soma Book Station
Najbardziej klimatycznym miejscem Prisztiny jest bez wątpienia Soma Book Station (Fazli Grajqevci 4A). To połączenie baru, restauracji i kawiarni. Przytulne wnętrza wypełnione książkami. Międzynarodowe towarzystwo i wymarzona przestrzeń do spotkań i rozmów.
Co zwiedzić w Prisztinie?
Atrakcje Prisztiny nie zawsze zachwycają swym monumentalnym pięknem. Jednak na pewno nie można obok nich przejść obojętnie. Miasto może wzbudzać mieszane uczucia, ale na nudę nie będziesz mógł narzekać.
Biblioteka Narodowa
Jeśli jakiś budynek w Prisztinie trzeba zobaczyć, to na pewno jest nim gmach Biblioteki Narodowej (Biblioteka Kombëtare Pjetër Bogdani, teren kompleksu uniwersyteckiego na południe od ścisłego centrum). Nie trudno ją rozpoznać, gdyż jej bryła dość znacząco wyróżnia się na tle innych obiektów kampusu. Na cały budynek składają się mniejsze lub większe sześciany i prostopadłościany, tworzące nieregularną kompozycję. Zwieńczone są białymi, niedużymi kopułkami. Dodatkowo cała bibliotek wygląda, jakby ktoś ją oplótł metalową siatką. Zwykle można zajrzeć do środka. I o dziwo wnętrze biblioteki zaskakuje dużo bardziej stonowaną architekturą i dość jasnymi, rozległymi przestrzeniami.
Pomnik Newborn
Innym, ważnym punktem miasta, przy którym każdy musi się fotografować, jest pomnik Newborn. Znajduje się przy ul. Luan Haradinaj, tuż obok Pałacu Młodości i Sportu (ogromny, betonowy budynek o ciekawej architekturze) oraz ścisłego centrum. Pomnik ten jest symbolem nie tylko Prisztiny, ale i Kosowa. W zależności od bieżących wydarzeń w kraju lub na świecie, jest on inaczej pomalowany. Np. w 2019 r. udekorowany był grafikami dotyczącymi zmian klimatycznych i tych, zachodzących w przyrodzie.
Wieża Zagerowa
W ścisłym centrum znaleźć można m.in. zabytki pochodzące z czasów Imperium Osmańskiego. Jednym z nich jest wieża zegarowa (Kulla e Sahatit). Ma 26 m wysokości. Do szesnastego metra wykonana jest z kamienia, natomiast jej szczytowa część wykończona jest cegłami. Powstała w XIX w. i do lat 70. XX w. działał w nim oryginalny mechanizm. Został on wymieniony dopiero po 2002 r..
Meczet Mbretit
Najbardziej okazałym meczetem w całej Prisztinie jest bez wątpienia Meczet Mbretit (Xhamia e Mbretit, ul. Ibrahim Lutfiu) zwany też Meczetem Faith. Został on zbudowany na wyraźne polecenie sułtana Mehmeda II Faith (zwanego Zdobywcą) w XV w.. Ciekawostką jest to, że w XVII w. meczet został przekształcony na kościół. Natomiast w II połowie XX w., podczas trzęsienia ziemi, zawalił się minaret. Ten, który obecnie można tam podziwiać, jest rekonstrukcją.
Muzeum Kosowa
Pobyt w Prisztinie może być też dobrą okazją do lepszego poznania historii Kosowa. Taką możliwość daje Muzeum Kosowa (Muzeu Kombëtar i Kosovës, ul. Ibrahim Lutfiu). Znajduje się w XIX-wiecznej willi utrzymanej w austro-węgierskim stylu, o fasadzie w kolorze ochry. Przede wszystkim posiada całkiem bogate zbiory archeologiczne. Większość znajdujących się tam eksponatów pochodzi z okolic Prisztiny. Dodatkowo odbywają się tam wystawy czasowe.
Muzeum Etnograficzne
Godne uwagi jest także Muzeum Etnograficzne, znane także pod nazwą Muzeum Emin Gjiku (Muzeu Etnologjik “Emin Gjiku”, ul. Iljaz Agushi). Znajduje się we wnętrzach XVIII-wiecznego budynku z czasów Imperium Osmańskiego. W trakcie wizyty można przekonać się, jak w tamtych czasach żyło się bogatym mieszkańcom miasta, jakie stroje nosili itd.. Po posiadłości zwykle oprowadza anglojęzyczny przewodnik, który chętnie dzieli się najróżniejszymi ciekawostkami i historyjkami o historii tego miejsca, jak i całego kraju.
ODA Hostel
W Hostelu ODA nocowałem już dwa razy i jeśli ponownie pojawię się w Prisztinie, to na pewno znów z niego skorzystam. Miejsce jest absolutnie genialne. Zaczynając od panującej tam atmosfery, przez komfortowe łóżka z zasłonkami, dzięki czemu nawet w wieloosobowym dormitorium można mieć odrobinę prywatności. Jak ktoś lubi koty, to dodatkowym atutem będą dwa mruczki, które mieszkają tam na stałe.
Prishtina Center Hostel
Ponieważ podróżowałem sam, zdecydowałem się na nocleg w hostelu. Mój wybór padł na Prishtina Center Hostel. Rzeczywiście znajduje się w ścisłym centrum kosowskiej stolicy. Oferuje doskonałe warunki. Jest czysto, wnętrza są całkiem designersko urządzone, a cena za pobyt była śmiesznie niska.
Hotel Sirius
Z żoną nocowaliśmy w Hotelu Sirius. Był to najlepszy, możliwy wybór. Hotel znajduje się tuż obok centrum. Oferuje genialną panoramę miasta z położonej na dachu restauracji. Wieczorem widok jest obłędny! Jeśli zaś chodzi o warunki, to wszystko nam się podobało. Pokój był całkiem duży i jasny. Jednak oboje najmocniej tęsknimy za tamtejszymi śniadaniami, które były małymi ucztami.
Hostel The White Tree
Ze znajomymi spędziliśmy dwie noce w hostelu The White Tree. Jest to doskonałe miejsce na chill out. Bo choć znajduje się praktycznie w ścisłym centrum, to pozwala odciąć się od zgiełku miasta. Wieloosobowe dormitorium było naprawdę w porządku, choć w naszym było może odrobinę za ciemno. Tak poza tym, to nie mieliśmy powodów do narzekania.
Hotel Begolli
Hotel Begolli to propozycja dla tych, którzy stawiają na luksus i wygodę. Przemiła obsługa, ładny wystrój, przyjemna okolica. Śniadania mogłyby być ciut lepsze, w szczególności biorąc pod uwagę cenę, jaką się płaci za pobyt. Ale jak ktoś nie jest mocno wybredny, to też się naje. Z hotelu do centrum szedłem wolnym tempem 10 min.