Prizren

3.43       Zobacz opinie (7)

Bez wątpienia najpiękniejszym miastem Kosowa jest Prizren. Jego położona nad rzeką starówka może spokojnie konkurować z tymi w Ochrydzie (Macedonia Północna) czy Trebinje (Bośnia i Hercegowina).

Prizren

Prizren, Kosowo - © Zielonamapa

Stąd Prizren przyciąga turystów z całego świata, a ceny w tamtejszych hotelach czy restauracjach są naprawdę wysokie, jak na bałkańskie standardy. Miasto ma nie tylko wspaniałą architekturę, która powstała za czasów Imperium Osmańskiego, ale także doskonałą lokalizację. Dzięki otaczającym go górom oferuje niezapomniane widoki. A po najlepsze kadry warto wybrać się w czasie zachodu słońca na twierdzę, z której roztacza się rozległa panorama miasta i okolic.

Dla kogo?

Na pewno wybierz się do Prizrenu, jeśli lubisz zwiedzać. Będziesz miał tam co robić. Dodatkowo miasto jest całkiem rozrywkowe. Po zapadnięciu zmroku życie zaczyna toczyć się na ulicach. Jest gwarno, tłoczno, a muzyka wylewa się z różnych zakamarków. No chyba, że wysiądzie prąd. Wtedy głównie usłyszysz buczenie generatorów.

Zdjęcia

  • Prizren
  • Prizren
  • Prizren
  • Prizren
  • Prizren
  • Prizren
  • Prizren
  • Prizren
  • Prizren
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Tak naprawdę Prizren pięknie prezentuje się o każdej porze roku. Jednak chyba najpiękniej wygląda późnym latem oraz jesienią. Wtedy też w mieście najwięcej się dzieje. Np. w sierpniu odbywa się słynny DokuFest, czyli festiwal filmów dokumentalnych.

Spacer po Prizren to czysta przyjemność. Piękna architektura, starówka położona nad rzeką i widokowa twierdza spodobają się chyba każdemu. Do tego panująca tam atmosfera sprzyja relaksowi, a kawa wypita w jednej z knajpek na terenie starego miasta smakuje lepiej niż w innych miejscach.

Meczet Sianan Paszy

Jedną z bardziej okazałych budowli Prizren jest meczet Sianan Paszy (Xhamia e Sinan Pashës). Pochodzi on z XVII w.. Nazwę zawdzięcza swemu budowniczemu – Sofi Sinan Pashy. Zbudowany jest na planie kwadratu o wymiarach 14 na 14 m. Posiada mocne, mające ponad półtora metra grubości ściany. Minaret wznosi się na wysokość prawie 44 m. Jego wewnętrzne ściany zdobią motywy kwiatowe, które zostały stworzone w XIX w..

Plac Shatërvan

Meczet wznosi się przy głównym placu Prizrenu, czyli placu Shatërvan. W jego centralnej części znajduje się fontanna, uznawana za symbol miasta. Na placu zwykle sporo się dzieje, głównie przez wzgląd na działające wokół restauracje.

Dom Ligi Prizreńskiej

Jedną z piękniejszych pod kątem architektonicznym budowli z Prizren jest Dom Ligi Prizreńskiej (Lidhja Shqiptare e Prizrenit, ul. Sheshi i Lidhjes). Jest to jednak wierna rekonstrukcja. Zabytkowy budynek został zniszczony w 1999 roku przez Armię Jugosłowiańską. To właśnie tam, 10 czerwca 1878 roku doszło do zgromadzenia, którego celem było połączenie albańskich liderów, którzy wspólnie mieli reprezentować interesy Albanii na arenie międzynarodowej. Oficjalna nazwa tej grupy brzmiała następująco: Liga Obrony Narodu Albańskiego. Później przyjęło się określenie Liga Prizreńska. Historycy uważają, że powstanie tego ugrupowania było początkiem tworzenia się silnej, albańskiej narodowości. Liga przetrwała krótko, bo tylko do 1881 roku. Ale pamięć o niej wciąż jest żywa, a jej historia prezentowana jest w budynku, w którym została zawiązana.

Regionalne Muzeum Etnologiczne

W trakcie pobytu w Prizren warto zajrzeć do całkiem ciekawego Regionalnego Muzeum Etnologicznego (Muzeu Etnologjik i Prizrenit, ul. Bujar Godeni 15). Zobaczyć w nim można stroje ludowe z różnych części Kosowa, tradycyjnie wyrabiane wełniane dywany, biżuterię (w tym naszyjniki z monetami) czy dokumenty dotyczące Królestwa Albanii.

Zamek

Ruiny zamku (Kalaja e Prizrenit) wznoszą się dumnie ponad starówką i doliną rzeki. Stroma uliczka prowadzi bezpośrednio do głównego wejścia do warowni. Już w trakcie spaceru odsłaniają się pierwsze, rozległe widoki. Ale dopiero z murów można w pełni zachwycić się panoramą Prizrenu i okolic. Najwięcej osób dociera tam na zachód, by obserwować, jak słońce chowa się za jeden z górskich szczytów górujących nad miastem.

Choć w sumie przez cały dzień Prizren jest dość ruchliwe, to jednak najwięcej zaczyna się dziać po zachodzie słońca. Wtedy miasto jeszcze mocniej ożywa, a liczne knajpki czy restauracje pękają w szwach.

Te Kinezi

Na dobre, kraftowe, lokalne piwa warto zajrzeć do niewielkiego, lecz cieszącego się sporą popularnością baru Te Kinezi (Sheshi Shatervanit). Łatwo do niego trafić, gdyż znajduje się w centralnej części starówki. Oprócz piw są tu też dostępne liczne drinki. Ceny są bardzo przystępne.

Morea Bistro & Bar

Nieco powyżej meczetu Sianan Paszy znajduje się Morea Bistro & Bar (ul. Marin Barleti 22). W ciągu dnia na pewno warto wpaść tu na kawę. Wieczorami natomiast na drinka. Luźna atmosfera, raczej dobra do relaksu niż dzikich pląsów do białego rana.

Corner Bar

Na drinka warto również wpaść do Corner Baru (ul. Sejdi Begu). Rzeczywiście znajduje się “na rogu” jednej z wąskich uliczek starówki. Stanowi idealne miejsce na spotkania ze znajomymi, gdyż nie jest tam za głośno i można w miarę spokojnie porozmawiać. Niezły wybór drinków i nie za wysokie ceny.

Zobacz także

Kosowo
Co zwiedzić w Kosowie?
Kosowo
Parki narodowe w Kosowie
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon