Góra Krzyży

ŚWIETNIE

Góra Krzyży leży nieopodal miasta Szawle. Znana jest tego, że zgromadzono na niej ogromną ilość różnych krzyży, przyniesionych tam przez wiernych. Historia miejsca sięga 1430 roku, gdy powstała tu pojedyncza kapliczka. Większe ilości krzyży zaczęły się tu pojawiać jednak dopiero pod koniec XIX wieku, jako forma protestu, gdy władze rosyjskie zabroniły stawiania ich na grobach poległych powstańców.

Góra Krzyży

Góra Krzyży, Litwa – © Shutterstock

Po drugiej wojnie światowej władze wielokrotnie próbowały zlikwidować to miejsce, jednak za każdym razem wierni stawiali kolejne krzyże. W 1993 roku papież Jan Paweł II na Górze Krzyży odprawił mszę świętą, a następnie podarował krzyż jako dar dla Litwy. Od tego czasu miejsce to jest bardzo popularne wśród wiernych, którzy stale dostawiają tam kolejne eksponaty. W 2006 roku liczba zgromadzonych w tym miejscu krzyży przekroczyła 100 000 sztuk, a obecnie szacuje się, że znajduje się ich tu ponad 150 000.

Dla kogo?

Jeśli interesują Cię miejsca kultu religijnego, to z pewnością zaciekawi Cię Góra Krzyży. Osoby, które podążają śladem pielgrzymek papieża Jana Pawła II, powinny odwiedzić miejsce jego modlitwy. Jest to ciekawe miejsce, które przypadnie do gustu nie tylko wiernym, ale także poszukiwaczom nietypowych atrakcji.