Kłajpeda

4.00       Zobacz opinie (12)

Kłajpeda jest trzecim, największym miastem Litwy, a także jedynym handlowym portem tego kraju. Może się poszczycić naprawdę malowniczą lokalizacją. Położona jest bowiem nad Zalewem Kurońskim, w miejscu, gdzie wpada do niego rzeka Dange. Dzięki temu, że jego starówka została odbudowana w XX wieku, obecnie Kłajpeda zachwyca ciekawymi budynkami z murem pruskim oraz klimatycznymi uliczkami.

Kłajpeda

Kłajpeda, Litwa - © Zielonamapa

Miasto z roku na rok zyskuje na popularności. Przede wszystkim przez wzgląd na tamtejsze atrakcje, z Parkiem Rzeźb czy Litewskim Muzeum Morza na czele. Kłajpeda to także całkiem imprezowe miasto. Późnym popołudniem lub wieczorem możesz zaszyć się w jednej z tamtejszych knajpek, by sprawdzić, jak imprezują Litwini.

Dla kogo?

Jeśli będziesz na Litwie, wtedy koniecznie odwiedź Kłajpedę. To świetny kierunek dla tych, którzy lubią zwiedzać. Znaleźć tam można naprawdę sporo atrakcji. Jeśli oprócz zwiedzania, chcesz również poimprezować, wtedy również Kłajpeda przypadnie Ci do gustu.

Zdjęcia

 • Kłajpeda
 • Klaipėdos Pilis
 • Klaipėdos skulptūrų parkas
 • Botanikos sodas Kłajpeda
 • Kłajpeda
 • Kłajpeda
 • Kłajpeda
 • Kłajpeda
 • Kłajpeda
 • Kłajpeda
 • Kłajpeda
 • Kłajpeda
 • Kłajpeda
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Najlepszą porą na wizytę w Kłajpedzie jest lato. Wtedy możesz liczyć na naprawdę dobrą pogodę. A ta w tych rejonach potrafi być dość kapryśna. Latem sporo się też dzieje, będziesz mógł pospacerować oraz poimprezować.

Wiele osób myśląc o portowym mieście, oczami wyobraźni widzi jedynie doki, statki i niezbyt ciekawe nabrzeże. Jednak Kłajpeda ma turystom całkiem sporo do zaoferowania. Znajdziesz tam sporo, ciekawych atrakcji, na których zwiedzanie najlepiej przeznaczyć cały dzień.

Park Rzeźby

Klaipėdos skulptūrų parkas
Klaipėdos skulptūrų parkas, Kłajpeda, Litwa - © Zielonamapa

Zanim udasz się na starówkę Kłajpedy, odwiedź Park Rzeźby (Klaipėdos skulptūrų parkas). Znajduje się tuż obok dworca autobusowego oraz blisko ścisłego centrum. Na powierzchni 12,2 ha zgromadzono 116 rzeźb, których autorami jest 67 litewskich artystów. Park powstał w miejscu, w którym niegdyś istniał cmentarz. Na jego terenie pochowano 40 000 mieszkańców miasta, pomiędzy XVIII a XX wiekiem.

Muzeum Zegarów

Podczas wizyty w Kłajpedzie koniecznie zajrzyj do Muzeum Zegarów (Laikrodžių muziejus, 12 Liepų). Oferuje możliwość obejrzenia zakładu zegarmistrzowskiego oraz zapoznać się z licznymi, zabytkowymi modelami zegarów.

Plac Teatralny

Kłajpeda
Teatro aikštė, Kłajpeda, Litwa - © Zielonamapa

Jednym z ważniejszych placów Kłajpedy jest Plac Teatralny (Teatro aikštė). Niegdyś było to miejsce targowe. Obecnie stoi przy nim piękny budynek teatru. To właśnie z jego balkonu przemawiał Hitler, kiedy Kłajpeda została przyłączona do III Rzeszy.

Muzeum Historii Litwy Mniejszej

Fani zgłębiania dawniejszych dziejów powinni odwiedzić Muzeum Historii Litwy Mniejszej (Mažosios Lietuvos istorijos muziejus, Didžioji Vandens g. 2). Mieści się w budynku z XVIII wieku i oferuje ciekawą wystawę poświęconą temu zakątkowi Litwy. Znajdziesz tu ekspozycję prehistoryczną, numizmatyczną, kartograficzną czy etnograficzną.

Zamek

Klaipėdos Pilis
Klaipėdos Pilis, Kłajpeda, Litwa - © Zielonamapa

Jedną z większych i ważniejszych atrakcji Kłajpedy jest zamek (Klaipėdos Pilis). Budowla ta po raz pierwszy wzmiankowana była w XIII wieku. W tym czasie był to drewniany zamek. Po tym, jak miasto strawił pożar, odbudowano go z cegieł. Na jego terenie działa Muzeum Zamkowe, które przybliża historię tej budowli, a także samej Kłajpedy między XIII a XVII wiekiem. Jest tu również wystawa lokalnego rękodzieła z XVIII-XIX wieku.

Czarny Duch Kłajpedy

Liczne zakamarki Kłajpedy wypełniają ciekawe rzeźby. Jedną z najbardziej znanych jest Czarny Duch Kłajpedy (Klaipėdos juodasis vaiduoklis, Žvejų g. 22). Rzeźba znajduje się przy Porcie Zamkowym. Ma 2,5 m wysokości i przedstawia tajemniczą, zakapturzoną postać wychodzącą z wody. Nawiązuje do starej, lokalnej legendy, która opowiada o tym, jak Hans von Heide, strażnik zamku w Kłajpedzie w 1595 roku, nagle zobaczył ducha. Po krótkiej rozmowie mistyczny gość ostrzegł, że miastu może “brakować zboża i drewna opałowego.”, a potem też niespodziewanie zniknął we mgle. Koniecznie zrób sobie selfie z Czarnym Duchem.

Litewskie Muzeum Morza

Litewskie Muzeum Morza (Lietuvos jūrų muziejus, Smiltynės g. 3) położone jest na Mierzei Kurońskiej, w jej najbardziej północnym punkcie. W zbiorach muzeum znajduje się ponad 60 tys. eksponatów. Największą jego część stanowią przykłady fauny morskiej (skorupiaki, korale,, szkarłupnie, ptaki morskie, ryby i ssaki). Na wystawę muzealną składają się również eksponaty z zakresu geologii, archeologii, etnografii, numizmatyki, kartografii, inżynierii okrętowej, piśmiennictwa i filatelistyki. Częścią muzeum jest też delfinarium.

Ogród Botaniczny

Botanikos sodas Kłajpeda
Botanikos sodas, Kłajpeda, Litwa - © Zielonamapa

Poza ścisłym centrum możesz odwiedzić Ogród Botaniczny (Botanikos sodas, Kretingos g. 92). To idealne miejsce na spacer. Ogród podzielony jest na cztery sekcje: dendrologiczną, roślin zielnych, ozdobnych i róż. Oczywiście najlepiej wpaść tu na wiosnę oraz latem, gdy kwitnie tu najwięcej kwiatów.

Wieczorami Kłajpeda staje się jeszcze bardziej tętniącym życiem miastem. Głównie za sprawą tamtejszych pubów, których oferta jest całkiem bogata. Możesz liczyć na dobre piwo, świetne jedzenie oraz przyjemną, niezobowiązującą atmosferę.

Bardakas

Bardakas (Žvejų g. 4) to świetna propozycja, jeśli chcesz się napić i potańczyć. Możesz tu liczyć na szeroki wybór drinków oraz mocno imprezowe towarzystwo. Ceny są przystępne, a w menu oprócz alkoholu znajdziesz też całkiem smaczne potrawy.

Pakhauz

Pakhauz (Turgaus g. 10) to propozycja dla fanów muzyki elektronicznej. W klubie będziesz mógł pobawić się w rytmie wygrywane przez DJ-ów setów. Specyficzna atmosfera, ale po paru głębszych na pewno się w nią wczujesz.

Mr. Bond

W Mr. Bond (Žvejų g. 10) możesz liczyć na świetny klimat, jaki tworzą tam przede wszystkim ludzie. Pub oferuje doskonały wybór koktajli, w całkiem rozsądnych pieniądzach. W późniejszych godzinach rozkręcają się tam taneczne imprezy.

Portobello

Pub Portobello (Mažoji Vandens g. 8) oferuje całkiem ciekawy wybór piw. Oprócz tego, możesz tam liczyć na świetną zabawę, przy dźwiękach muzyki na żywo. Do tego pub ma bardzo klimatyczny, nieco mroczny wystrój wnętrz.

Sky 21 Terrace

Jeśli chcesz się napić i przy okazji podziwiać wspaniałą panoramę 360 całej Kłajpedy, wtedy odwiedź Sky 21 Terrace (Naujojo Sodo g. 1A). Mieści się na dachu budynku. Wieczorami rozkręcają się tam całkiem przyjemne imprezy, choć raczej nie jakieś bardzo szalone.

Jazzpilis

Jeśli lubisz jazzowe klimaty, wtedy na pewno polubisz Jazzpilis (Pilies g. 6). Knajpa oferuje przede wszystkim koncerty muzyki na żywo. Jest też parkiet, jeśli najdzie Cię ochota na tańczenie.

Zobacz także

Litwa
Co zwiedzić na Litwie?
Litwa
Plaże na Litwie
Litwa
Życie nocne na Litwie
©2023 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon