Nerynga

SPOKO

Nerynga to najbardziej znany, letni ośrodek wypoczynkowy Litwy. Położona jest na malowniczej Mierzei Kurońskiej, która oddziela Morze Bałtyckie od zalewu Kurońskiego. Nerynga oficjalnie jest jednym miastem, które rozciąga się na długości ok. 50 km, ale w praktyce są to 4 miejscowości: Juodkrante, Prevalka, Preila oraz Nida. Ta ostatnia cieszy się największą popularnością wśród turystów.

Mierzeja Kurońska

Mierzeja Kurońska, Litwa – © Shutterstock

Pośród klimatycznych, dawnych domów rybackich, które obecnie w większości goszczą wczasowiczów, znajduje się tu również Dom Pamięci Tomasza Manna, który spędzał w nim większość swoich wakacji. Okoliczne tereny znane są również z pięknych plaż, najwyższych w Europie ruchomych wydm piaszczystych oraz lasów, w których można spotkać mnóstwo dzikich zwierząt. Mierzeja, przylegający do niej obszar, zostały objęte ochroną w ramach Parku Narodowego Mierzei Kurońskiej, który wpisany został również na listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Choć półwysep odcięty jest od pozostałej części Litwy wodami Zatoki Kurońskiej, to łatwo można dostać się na niego promem, który regularnie kursuje z Kłajpedy.

Dla kogo?

Jeśli szukasz miejsce na nadmorskie wakacje w Litwie, to Nerynga będzie idealnym kierunkiem. Miłośnicy spacerowania po bałtyckich plażach mogą tu również odwiedzić najwyższe, europejskie, ruchome wydmy. Dobrze będą się tu czuły osoby, które od wielkich kurortów, wolą mniejsze i bardziej klimatyczne miasteczka.