Troki

SPOKO

Troki oraz potężny zamek, jaki się tu znajduje, często wymieniane są jako największa atrakcje Litwy. Niewielka miejscowość, która znajduje się nieopodal Wilna, jest pięknie położona, ponieważ z każdej strony oblewają ją wody różnych jezior. Najbardziej charakterystyczną budowlą jest tu XIV-wieczny zamek wzniesiony na niewielkiej wyspie jeziora Galwe.

Troki

Troki, Litwa – © Shutterstock

Wraz z biegiem czasu warownia została przekształcona w bogato zdobioną rezydencję, w której często gościł Władysław Jagiełło. Budowla uległa zniszczeniu w XVII wieku. Obecnie możesz podziwiać zrekonstruowaną twierdzę, która mieści w swych murach również ciekawe muzeum historyczne. Na wyspę zamkową łatwo dostaniesz się po specjalnej kładce. Ale zamek możesz też zobaczyć z każdej strony, wybierając się w krótki rejs, lub wypożyczając łódkę, kajak, rower wodny albo SUP. W Trokach warto odwiedzić również Muzeum Historii, zobaczyć tradycyjne domy Karaimskie, a także Karaimskie Muzeum Etnograficzne. Dookoła został utworzony Trocki Historyczny Park Narodowy, w którym znajduje się wiele ciekawych szlaków turystycznych, ścieżek edukacyjnych, a także Pałac Tyszkiewiczów w Zatroczu.

Dla kogo?

Wyprawa do Troków będzie świetnym pomysłem dla całej rodziny. Ciekawi historii, znajdą tu imponujący zamek, oraz trzy interesujące muzea, które przybliżają losy tych terenów. Wielbicielom spacerów oraz aktywnego wypoczynku z pewnością spodoba się piękna okolica, która daje możliwości ciekawych wycieczek, oraz widokowych rejsów łodzią, rowerem wodnym, czy kajakiem.