Wilno

SPOKO

Wilno to najważniejsze, litewskie miasto. I nie tylko dlatego, że pełni funkcję stolicy. Przede wszystkim jest istotnym ośrodkiem edukacyjnym. Wileński Uniwersytet założony został w XVI wieku przez króla Stefana Batorego, co czyni go jedną z najstarszych uczelni na terenie Europy Wschodniej. Oprócz tego, Wilno ma duże znaczenie dla katolików.

Wilno

Wilno, Litwa – © Shutterstock

To właśnie tu znajduje się Kaplica Ostrobramska (lub Ostra Brama) do której pielgrzymują wierni nie tylko z Litwy, ale przede wszystkim Polski. Jednak w mieście znaleźć też można ponad 40 innych kościołów. Polacy odnajdą tu też liczne ślady po naszych wielkich rodakach. Wystarczy przespacerować się po cmentarzu na Rossie, gdzie m.in. pochowane zostało serce Józefa Piłsudskiego. Wilno ma też sporo innych, ciekawych zabytków oraz świetnych terenów spacerowych. A zachód słońca podziwiany z Góry Trzykrzyskiej na długo zapada w pamięci. Gdy nastaje noc, liczne knajpki, w szczególności w Republice Zarzecza (artystycznej dzielnicy Wilna) wypełniają się gwarem rozmów i pobrzękiwaniem szklanek.

Dla kogo?

Wilno to idealny cel weekendowego city break’u. Większość jego atrakcji znajduje się w swym bliskim sąsiedztwie, więc można go eksplorować na piechotę. Dlatego będzie też świetną propozycją dla osób, które lubią zwiedzać. Ze względu na studencki klimat, jest tu też sporo przyjemnych, klimatycznych pubów, w których można miło spędzić czas.