Daugavpils

SPOKO

Daugavpils (Dyneburg) to drugie, największe miasto Łotwy, położone w jej południowo-wschodniej części (Łatgalii), blisko granicy z Litwą. Przez wieki zmieniało swoją nazwę. Znane było jako Borisoglebsk czy nawet Dźwińsk. Ciekawostką na pewno jest to, że stanowi ono jedno z większych skupisk polonii na terenie Łotwy.

Daugavpils, Łotwa

Daugavpils, Łotwa – © Shutterstock

Daugavpils to także ważny węzeł komunikacyjny – tak kolejowy, jak i drogowy. Czy jednak z turystycznej perspektywy warto tam w ogóle zajrzeć? Odpowiedź brzmi – TAK! Choć na pierwszy rzut oka miasto nie jawi się jako bardzo ciekawe, to w swych granicach kryje kilka godnych uwagi atrakcji. Przede wszystkim musisz odwiedzić twierdzę, która posiada malowniczą lokalizację nad rzeką Dźwiną. To obowiązkowy punkt zwiedzania Daugavpils. Oprócz tego, działa tu interesujące muzeum historyczna, a także będziesz mógł wpaść na Wzgórze Kościelne, gdzie z wieży katedry Marcina Lutra spojrzysz na całe miasto z góry. Wygospodaruj też czas na spacer nad rzeką. Na wschód od centrum miasta, Dźwina tworzy Dauvgas loki – wyjątkowo fotogeniczne meandry, gdzie wśród wspaniałej przyrody i widoków będziesz mógł się rozkoszować ciszą i spokojem.

Dla kogo?

Wizyta w Daugavpils będzie na pewno ciekawą propozycją dla osób, które chcą poznać nie tylko północ i centralną część państwa, ale również jej wschodnie i południowe rubieże. To także dobry kierunek dla poszukiwaczy miejsc spoza głównych, turystycznych szlaków.