Gauja

3.71       Zobacz opinie (7)

Park Narodowy Gauja to jedno z piękniejszych pod kątem krajobrazowym miejsc Łotwy. Jest to najstarszy i największy obszar (90 000 ha) chroniony na terenie tego kraju. Obejmuje swymi granicami wyjątkowo malownicze meandry rzeki Gauja, pomiędzy Valmierą i Murjani. Ten zakątek Łotwy charakteryzuje się ogromną bioróżnorodnością oraz licznymi cudami natury.

Gauja

Gauja, Łotwa - © Zielonamapa

Do najpopularniejszych atrakcji parku należą klify z czerwonego piaskowca czy liczne jaskinie, w tym Kalejala (najdłuższa ze wszystkich, znajdujących się tam systemów jaskiniowych), Valnela czy Liela Ellite. Oprócz tego, wzdłuż Gauji znaleźć można ponad 500 najróżniejszych zabytków, w tym m.in. sześć średniowiecznych zamków. Ten łotewski park narodowy najlepiej eksplorować za pomocą samochodu, gdyż godne uwagi miejsca są rozsiane na sporej powierzchni. Jeśli chciałbyś się skoncentrować na wybranym fragmencie tego niezwykłego regionu Łotwy, wtedy możesz rozważyć wycieczki rowerowe.

Dla kogo?

Z jednej strony Park Narodowy Gauja to wymarzone miejsce dla fanów dzikiej natury. Niesamowita roślinność, cudowne krajobrazy i majestatycznie meandrująca rzeka będa niewyczerpanym źródłem inspiracji, tak fotograficznych, jak i spacerowych. Z drugiej stron, park oferuje też pokaźną ilość zabytków. Dlatego spodoba Ci się tu również wtedy, gdy lubisz zwiedzać.

Zdjęcia

  • Gauja
  • Gauja
  • Gauja
  • Gauja
  • Gauja
  • Gauja
  • Gauja
  • Gauja
  • Gauja
  • Gauja
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Najciekawszą porą na wizytę w Parku Narodowym Gauja będzie wiosna i lato. Przede wszystkim dlatego, że porastająca te tereny roślinność będzie niesamowicie bujna i pełna intensywnych kolorów. Dodatkowo, dobra pogoda będzie sprzyjać spędzaniu czasu na świeżym powietrzu – spacerom czy wycieczkom rowerowym.

Wielu osobom Park Narodowy Gauja kojarzy się przede wszystkim z zamkami. I jest to bardzo słuszne skojarzenie, bowiem na terenie tym znaleźć można kilka naprawdę imponujących warowni. Co ciekawe, znaleźć tu można największe skupisko zamków na terenie Europy Wschodniej. Do najpopularniejszych należy Sigulda, Turaida oraz Kirmulda, które znajdują się w bliskim swym sąsiedztwie. Co ciekawe, między Kirmuldą w Siguldą kursuje kolej gondolowa (tylko w sezonie).

Sigulda

Zwiedzanie Parku Narodowego Gauja warto rozpocząć od Siguldy, która znajduje się w jego wschodniej części. Jej największą atrakcją jest zamek (Siguldas Viduslaiku pils; należący niegdyś do kawalerów mieczowych) datowany na XIII wiek. W XVI wieku został uszkodzony, a jego odbudową zajęli się Polacy. Po wojnie polsko-szwedzkiej również uległ zniszczeniu. Burzliwe dzieje odcisnęły liczne ślady na tej budowli. Dlatego pod koniec XX wieku postanowiono dokonać prac renowacyjnych na jej terenie. Dzięki temu turystom udostępniono zamkowe mury, a także południową i północną wieżę. Warto tam zajrzeć, bowiem warownia znajduje się ponad rzeką Gaują, oferując przepiękną panoramę. Do Siguldy warto także wpaść, by odwiedzić dwa, doskonałe punkty widokowe: Paradīzes kalns oraz Ķeizarskats. W mieście znajduje się również tor bobslejowo-saneczkowy, który jako jeden z nielicznych na świecie jest udostępniony zwiedzającym. Z rampy startowej rozciąga się przepiękna panorama doliny Gauji. Sam tor ma 1200 + 220 metrów długości i posiada 16 zakrętów. Na torze można osiągać prędkości do 125 km/h.

Turaida

Bliską sąsiadką Siguldy jest Turaida, w której również znajduje się zamek (Turaidas pils). To tak naprawdę ogromne muzeum, częściowo na świeżym powietrzu, którego głównym celem jest przybliżenie historii Łotwy. Oprócz zamku, w jego skład wchodzi kościół luterański, park oraz liczne rzeźby. Oprócz tego odbywają się tu liczne koncerty oraz najróżniejsze wydarzenia kulturalne.

Krimulda

Zamek w Krimuldzie (Krimuldas pils) znajduje się w największej ruinie. Ale trzeba przyznać, że jest to bardzo malownicza ruina. Do naszych czasów nie zostało z niego za wiele (raptem fragmenty ścian). Ale za to z jego okolic podziwiać można sielankową panoramę okolicy.

Cesis

Warto również odwiedzić miasto Cesis (po polsku Kieś), które znajduje się w centralnej części parku narodowego. Również i tam znaleźć można zamek (Cēsu pils). Jest najlepiej zachowaną, średniowieczną warownią na Łotwie. Zakon Braci Mieczowych rozpoczął jego budowę w XIII wieku. Przez kolejne stulecia był niszczony i przebudowywany. Obecnie stanowi najpopularniejszą atrakcję nie tylko Cesis, ale również całego Parku Narodowego Gauja. Będąc w mieście warto także wpaść do całkiem ciekawego Muzeum Historiii Sztuki (Cēsu Vēstures un mākslas muzejs).

Sajūtu parks

Sajūtu parks (Jāņa Daliņa iela 2, Valmiera), co przetłumaczyć można jako “park zmysłów”, to jedna z nowszych atrakcji Parku Narodowego Gauja. Spodoba się tu tak dorosłym, jak i dzieciom. To mający 1,5 km długości park linowy poprowadzony tak w lesie, jak i nad rzeką Gaują. Będziesz mógł się jej całkiem dobrze przyjrzeć podczas zjazdu na zipline (w sumie cztery razy). To z pewnością idealna propozycja dla osób, które lubią spędzać czas aktywnie oraz poszukują lekkiego dreszczyka emocji.

Park Narodowy Gauja koncentruje się oczywiście wzdłuż rzeki. Jednak nie tylko ona jest godna uwagi. Wzdłuż niej lub w jej bliskim sąsiedztwie odkryć można liczne cuda natury. A wśród nich liczne jaskinie, groty oraz skalne klify z piaskowca przybierającego intensywnie czerwone lub żółte odcienie.

Klify Erglu

Klify Erglu (Ērgļu klintis) to jedne z najdłuższych klifów z piaskowca, jakie znajdują się w krajach bałtyckich. Mają 700 m długości, z czego 330 m znajdują się bezpośrednio nad rzeką Gauja. Osiągają wysokość 22 m. Klify znajdziesz około 7 km na północ od centrum miasta Cesis. Wspaniały widok na dolinę rzeki będziesz mógł podziwiać ze znajdujących się tu punktów widokowych.

Skały Sietiniezis

Skały Sietiniezis to jedne z najwyższych wychodni z białego piaskowca na Łotwie. Mają średnio 15 m wysokości i około 0,5 km długości. Znajdują się na prawym brzegu rzeki Gauja, w połowie drogi między Valmierą a Cesis. Ich nazwa nawiązuje do faktu, że z bliska można dostrzec w skałach liczne zagłębienia, które przywodzą na myśl sito (sietins po łotewsku oznacza sito właśnie). Z południowej części Sietiniezis podziwiać można ładny widok na Gauję. Nieopodal tych skalnych formacji znajduje się Jaskinia Diabła (Velnala).

Jaskinia Gutmana

Jaskinia Gutmana (Gūtmaņa ala) to najwyższa i najszersza jaskinia w krajach nadbałtyckich. Ma 19 m głębokości, 12 m szerokości i 10 m wysokości. Jej wnętrze nie jest zbyt spektakularne, ale i tak przyciąga sporą ilość turystów. I co ciekawe, uznaje się ją za najstarszą atrakcję całej Łotwy. Bowiem na jej ścianach można zobaczyć wyryte lub napisane inicjały czy imiona osób, które od wieków ją odwiedzają.

Liela Ellite

Obok miejscowości Liepa znajduje się jaskinia oraz arkady wyrzeźbione z piaskowca, które znane są pod wspólną nazwą Liela Ellite (Lielā Ellīte). Na arkady składają się trzy łuki, które niegdyś były częścią jaskini. To bardzo popularny cel wycieczek i jedno z częściej fotografowanych miejsc na terenie parku.

Kalējala

Kolejną, godną uwagi jaskinią jest Kalējala. Uznawana jest za jedną z najdłuższych na Łotwie. Bywa nazywana “jaskinią kowala”, ponieważ według miejscowych podań miał w niej mieszkać kowal. Jaskinia ma 46 m długości, 2 m wysokości oraz średnio 5,7 m szerokości.

Līgatnes dabas takas

Līgatnes dabas takas – pod tą dość skomplikowaną nazwą kryje się sieć szlaków poprowadzonych po kompleksie leśnym w bliskim sąsiedztwie rzeki Gauji. Łączna długość wytyczonych ścieżek ma ok. 5 km. Na terenie tym spotkać można kilka gatunków zwierząt, w tym wiewiórki, jelenie, dziki czy niedźwiedzia. Na pokonanie wszystkich szlaków należy przeznaczyć 2-3 godziny.

Zobacz także

Łotwa
Co zwiedzić na Łotwie?
Łotwa
Plaże na Łotwie
Łotwa
Życie nocne na Łotwie
Łotwa
Parki narodowe Łotwy
Łotwa
Poza szlakiem na Łotwie
©2021 Zielonamapa.pl
facebook icon
twitter icon
youtube icon
instagram icon
telegram icon