Lipawa

SPOKO

Lipawa (Liepāja) to nadmorskie miasto, które położone jest nad dwoma jeziorami (Liepājas i Tosmares). Dodatkowo dwa kanały dzielą je na trzy części. W południowej znajduje się starówka z kilkoma, ciekawymi muzeami oraz niezwykle uroczy park nadmorski. To ulubione miejsce tak mieszkańców, jak i turystów.

Lipawa, Łotwa

Lipawa, Łotwa – © Shutterstock

Znajdziesz tam liczne alejki spacerowe, place zabaw, dawne budynki uzdrowiskowe, ale również pomniki. W tym imponujący monument upamiętniający rybaków i marynarzy, którzy zaginęli na morzu. Środkową część Lipawy zajmuje tzw. Nowe Miasto, gdzie na szczególną uwagę zasługują tereny rekreacyjne nad jeziorem Liepājas (drewniane kładki, trasy spacerowe). W części północnej, czyli w Karoście, koniecznie odwiedź przepiękną, prawosławną cerkiew pw. Św. Mikołaja, która zachwyca kunsztownymi zdobieniami oraz licznymi obrazami. Warto również przespacerować się nad morze, by zobaczyć pozostałości po wysadzonych fortach. Fragmenty tych monumentalnych budowli rozrzucone są po plaży niczym wielkie, dziecięce klocki. Najlepiej zachował się Fort Północny. Lipawa i jej najbliższe okolice oferują też całkiem ładne plaże, które latem stanowią popularny cel relaksu.

Dla kogo?

Lipawa to bardzo różnorodne i ciekawe miasto. Z jednej strony zachwyca wspaniałymi terenami zielonymi – parkami i jeziorami. Z drugiej strony pozwala zagłębić się w historię tego zakątka Łotwy. To także dobry kierunek, jeśli chcesz odpocząć. Liczne plaże oraz parki pozwolą na złapanie oddechu i gwarantują odpowiednie warunki do relaksu.