Ryga

4.11       Zobacz opinie (18)

Ryga, czyli łotewska stolica, to najważniejsze miasto całego kraju. Turyści ją uwielbiają, ponieważ stanowi idealny kompromis między zwiedzaniem i poznawaniem kultury, jak i imprezowaniem oraz oddawaniem się wszelkiej maści rozrywkom. Dzięki dogodnym połączeniom lotniczym stała się popularnym kierunkiem weekendowych city breaków. Przede wszystkim turystów przyciąga tam wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO starówka.

Ryga, Łotwa

Ryga, Łotwa - © Zielonamapa

Ryskie stare miasto zostało objęte ochroną głównie przez wzgląd na doskonale zachowane mieszczańskie kamienice, brukowane uliczki czy gmachy kupieckich gildii, które przypominają o czasach, gdy Ryga była ważnym ośrodkiem Ligii Hanzeatyckiej. Oprócz tego, to łotewskie miasto może się poszczycić ogromną ilością secesyjnych budowli (art nouveau). W obrębie centrum jest ich aż 800! Oczywiście w Rydze znaleźć też można liczne muzea, które przybliżają historię i kulturę tak miasta, jak i całego kraju. Jeśli oprócz zwiedzania masz ochotę również na dobrą zabawę, to tutaj możesz na nią liczyć. Ryga oferuje sporą ilość knajpek i klubów, w których wieczorami naprawdę dużo się dzieje.

Dla kogo?

Ryga to przede wszystkim propozycja dla osób, które nie boją się dużych, gwarnych miast. Jeśli przepadasz za miejscami, w których dużo się dzieje, gdzie czeka na Ciebie mnóstwo atrakcji i aktywności, wtedy w łotewskiej stolicy będziesz się czuł jak ryba w wodzie. To również dość uniwersalny kierunek podróży. Bowiem Ryga oferuje zarówno możliwość zwiedzania, jak i imprezowania czy relaksu. W końcu najpiękniejsze, łotewskie plaże (w Jurmali) znajdują się tuż obok.

Zdjęcia

 • Ryga Trzej Bracia
 • Ryga Pomnik Wolności
 • Ryga Rīgas Motormuzejs
 • Ryga Muzeum Etnograficzne
 • Ryga
 • Ryga
 • Ryga Cathedral
 • Ryga Biblioteka Narodowa
 • Ryga Art Nouveau
 • Ryga
 • Ryga
 • Ryga
 • Ryga
 • Ryga
 • Ryga
 • Ryga
 • Ryga
 • Ryga
 • Ryga
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Jeśli chciałbyś połączyć zwiedzanie z imprezowaniem oraz plażowaniem, wtedy odwiedź miasto latem. Natomiast, gdy planujesz głównie eksplorowanie zabytków oraz sączenie drinków w knajpach, to spokojnie możesz się tam wybrać tak jesienią, jak i zimą.

Ryga to miasto oferujące ogromną ilość atrakcji. Zaplanuj więc przynajmniej dwa dni na ich poznawanie. A i tak po tym czasie zostanie Ci jeszcze kilka miejsc do odwiedzenia. Zaopatrz się więc w wygodne buty, aparat, mapę i zabierz się za gruntowne zwiedzanie.

Zamek w Rydze

Wizytę w centrum Rygi zacznij od zobaczenia zamku (Rīgas pils, Pils laukums 3, Centra rajons), który położony jest nad brzegiem Dźwiny. Zbudowany został w XIV wieku na potrzeby zakonu krzyżackiego. Później, na przełomie XVIII i XIX wieku dokonano jego przebudowy, dzięki czemu stał się klasycystycznym pałacem. Obecnie zamek jest siedzibą łotewskiego prezydenta. 

Ryga
Zamek, Ryga, Łotwa - © Zielonamapa

Katedra w Rydze

Zagłębiając się we wpisaną na listę UNESCO starówkę Rygi, koniecznie odwiedź katedrę (Rīgas Doms, Herdera laukums 6, Centra rajons). Jej budowa rozpoczęła się na początku XIII wieku. Dzięki licznym przebudowom świątynia reprezentuje kilka stylów architektonicznych: romański, gotycki czy barokowy. Wieża dobudowana została do katedry w XVIII wieku. Wnętrze nie jest zbyt bogate, bowiem w okresie reformacji zostało obrabowane. Jednak warto zwrócić uwagę na XIX-wieczne organy – jedne z największych w Europie.

Ryga Cathedral
Rīgas Doms, Ryga, Łotwa - © Zielonamapa

Muzeum Historii Rygi i Nawigacji

Tuż obok katedry działa bardzo ciekawe Muzeum Historii Rygi i Nawigacji (Rīgas vēstures un kuģniecības muzejs, Palasta iela 4, Centra rajons). Po wizycie w nim będziesz miał nieco większe pojęcia na temat dziejów miasta, w szczególności powiązanych z handlem oraz przemysłem. Są tu też modele statków oraz przyrządy nawigacyjne.

Trzej Bracia

Trzej Bracia to zespół trzech, średniowiecznych kamieniczek, które wznoszą się przy niewielkiej uliczce Mazā Pils. Za najstarszą uważana jest budowla pod nr 17. Jednak każda z trzech kamieniczek zachwyca zdobieniami oraz swoistym urokiem.

Ryga Trzej Bracia
Trzej Bracia, Ryga, Łotwa - © Zielonamapa

Plac Ratuszowy

Jednym z ważniejszych, ryskich placów jest bez wątpienia Plac Ratuszowy (czyli Rynek; Rātslaukums). To właśnie przy nim zobaczysz jedne z najpiękniejszych budynków w całym mieście. I to właśnie tu w 1582 roku, król Stefan Batory przyjął hołd mieszczan! W centralnej części placu stoi pomnik Rolanda. Na uwagę zwraca także Dom Bractwa Czarnogłowych, który w XIV wieku pełnił funkcję Wielkiej Gildii. Dla Polaków miejsce to ma szczególne znacznie. W budynku tym, w 1921 roku podpisano tzw. Pokój ryski pomiędzy Polską a Rosją Sowiecką. Oczywiście przy placu wznosi się także ratusz.

Ryga
Plac Ratuszowy, Ryga, Łotwa - © Zielonamapa

Kościół św. Piotra

Kościół św. Piotra (Sv. Pētera baznīca, Reformācijas Laukums 1, Centra rajons)  to jedna z bardziej charakterystycznych budowli Rygi. Głównie za sprawą strzelistej wieży (123 m wysokości), którą bez trudu można dostrzec z różnych części miasta. Pierwsze wzmianki o świątyni pochodzą z XIII wieku, jednak swój obecny wygląd (trójnawowa bazylika) zawdzięcza przebudowie, jaka miała miejsce w XV wieku. We wnętrzu kościoła organizowane są najróżniejsze wystawy czasowe. Prawda jest jednak taka, że większość turystów zagląda tu po to, by wspiąć się na wieżę. Na jej 72 metrze znajduje się taras widokowy, z którego możesz podziwiać zapierającą dech w piersi panoramę Rygi.

Ryga
Sv. Pētera baznīca, Ryga, Łotwa - © Zielonamapa

Mury

W północno-zachodniej części starówki będziesz mógł podziwiać pozostałości po dawnych murach obronnych. A te Ryga miała niegdyś naprawdę imponujące. Posiadały 28 wież i baszt. Do naszych czasów zachowała się tak naprawdę jedynie Baszta Prochowa, w której obecnie działa niewielkie Łotewskie Muzeum Wojenne (wstęp bezpłatny). W okolicy tej będziesz też mógł obejrzeć Bramę Szwedzką, a także przespacerować się deptakiem Torņa iela.

Ryga
Mury, Ryga, Łotwa - © Zielonamapa

Pomnik Wolności

Jednym z najważniejszych i największych monumentów Rygi jest Pomnik Wolności (Brīvības piemineklis). Wznosi się nieopodal Muzeum Okupacji, w obrębie parku Bastejkalna. Ma 42 metry wysokości i upamiętnia Łotyszy, którzy zginęli podczas walki o niepodległości w latach 1918-20.

Ryga Pomnik Wolności
Pomnik Wolności, Ryga, Łotwa - © Zielonamapa

Muzeum Okupacji

Jednym z ważniejszych muzeów Rygi jest Muzeum Okupacji (Latvijas Okupācijas muzejs, Raiņa bulvāris 7, Centra rajons, Rīga). Głównym jego celem jest upamiętnianie osób i wydarzeń związanych z sowieckim i niemieckim reżimem. Podejmuje się opowiedzenia trudniejszej historii Łotwy. Na pewno jest to godne uwagi miejsce dla osób zainteresowanych dziejami tego kraju.

Bastejkalna park

Jednym z najpiękniejszych parków Rygi jest bez wątpienia Bastejkalna. Rozciąga się wzdłuż północno-wschodniej części starówki. Powstał on w XIX wieku, w miejscu zburzonych murów twierdzy ryskiej. Szybko teren ten zaczął być wypełniany wspaniałymi roślinami (ponad 100 gatunków tropikalnych, w tym miłorząb japoński czy ambrozja północnoamerykańska), szemrzącą wodą oraz spacerowymi alejkami. Znaleźć tu też można liczne pomniki.

Ryga
Bastejkalna, Ryga, Łotwa - © Zielonamapa

Dzielnica art nouveau

Poza obrębem starówki znajduje się dzielnica secesyjnych budowli. Gdzie jej szukać? U zbiegu dwóch ulic: Kalpaka i Elizabetes. To właśnie tam zaczyna się ta niezwykła, pełna eleganckich kamienic dzielnica. Koniecznie wygospodaruj czas na spacer po tej części Rygi, która tak znacząco różni się od starego miasta.

Ryga Art Nouveau
Dzielnica Art Nouveau, Ryga, Łotwa - © Zielonamapa

Taras widokowy Łotewskiej Akademii Nauk

Warszawa ma Pałac Kultury i Nauki, a Ryga ma budynek Łotewskiej Akademii Nauk (Akademijas laukums 1). Oba obiekty są do siebie bardzo podobne. I oba posiadają tarasy widokowe. W przypadku budynku w Rydze platforma widokowa znajduje się na 65 m. Będziesz stąd mógł podziwiać rozległą panoramę Rygi z zabytkowym centrum, a także Dźwinę, której brzegi spaja 5 mostów. Warto tu wpaść przy ładnej, słonecznej pogodzie.

Ryga
Łotweska Akademia Nauk, Ryga, Łotwa - © Zielonamapa

Biblioteka Narodowa (Zamek Światła)

Po drugiej stronie Dźwiny niż starówka wznosi się charakterystyczny gmach Biblioteki Narodowej, zwany Zamkiem Światła (Latvijas Nacionālā bibliotēka, Mūkusalas iela 3, Zemgales priekšpilsēta). Stanowi symbol nowej Rygi. Zamek Światła nawiązuje do jednej z miejscowych legend. Budowla ta miała niegdyś zatonąć w jeziorze i ponownie pojawić się na ziemi, gdy Łotysze znów będą panować na swoich ziemiach.

Ryga Biblioteka Narodowa
Latvijas Nacionālā bibliotēka, Ryga, Łotwa - © Zielonamapa

Łotewskie Muzeum Etnograficzne

Dysponując większą ilością czasu koniecznie wybierz się do Łotewskiego Muzeum Etnograficznego (Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs, Brīvdabas iela 21), które znajduje się na północny-wschód od obrzeży Rygi. Podzielone jest na 4 części, które odpowiadają czterem regionom kraju. To piękny skansen, który przeniesie Cię w czasie i przestrzeni. Idealny kierunek na letni spacer.

Ryga Muzeum Etnograficzne
Muzeum Etnograficzne, Ryga, Łotwa - © Zielonamapa

Muzeum Motoryzacji

Również poza obrębem ścisłego centrum znajduje się Muzeum Motoryzacji (Rīgas Motormuzejs, Sergeja Eizenšteina iela 8, Vidzemes priekšpilsēta). Na muzealną ekspozycję składa się ponad 100 najróżniejszych pojazdów. Wystawa jest multimedialna i interaktywna. Na wizytę warto wygospodarować kilka godzin. Nie lada gratka dla wszystkich fanów motoryzacji.

Ryga Rīgas Motormuzejs
Rīgas Motormuzejs, Ryga, Łotwa - © Zielonamapa

O nocnym życiu Rygi krąży wiele historii, nie zawsze o pozytywnym wydźwięku. Przede wszystkim za sprawą oszustw, jakich dopuszczało się wiele klubów (głównie ze striptizem). Ich goście często kończyli wieczór z kacem i niebotycznie wysokim rachunkiem. Jeśli jednak planujesz włóczyć się po pubach lub klubach o mniej erotycznym charakterze, wtedy raczej nie powinieneś dać się złapać w pułapkę. Ale czujność, w szczególności po alkoholu, mimo wszystko warto zachować.

Ryga
Ryga, Łotwa - © Zielonamapa

TOP Club Riga

Jeśli chciałbyś potańczyć, to od razu skieruj się ku TOP Club (Alfrēda Kalniņa iela 4, Centra rajons). To jedno z popularniejszych miejsc wśród społeczności LGBTQ. Ale mile widziani są wszyscy goście, bez względu na płeć, wyznanie, kolor skóry itd. Zawsze dużo się tu dzieje, a parkiet zwykle jest pełen. Często występują tu wysokiej klasy DJ-e.

Folkklubs Ala Pagrabs

Nieco spokojniejszą, choć też gwarną atmosferę oferuje Folkklubs Ala Pagrabs (Peldu iela 19, Centra rajons).  To jeden z większych, piwnych barów w Rydze, gdzie serwowane są przede wszystkim łotewskie browary. Działa tu też naprawdę świetna restauracja. A wieczorami można pobawić się przy rytmach wygrywanych przez folkowe zespoły. W weekendy pamiętaj o zrobieniu rezerwacji.

Autentika

W Rydze znaleźć można pokaźną ilość hipsterskich pubów. Jednym z nich jest Autentika (Bruņinieku iela 2, Centra rajons). Praktycznie o każdej porze roku sporo się tu dzieje. Od występów DJ-ów, po koncerty, odczyty poezji czy wieczorki filmowe (latem). Gości, w szczególności studentów, przyciągają tu niskie ceny oraz dobry wybór alkoholi oraz smaczne jedzenie.

Beer Museum

Beer Museum (Dzirnavu iela 34a, Centra rajons) to połączenie baru i restauracji, gdzie faktycznie możesz się trochę poczuć, jak w muzeum. Są gabloty i dość sterylnie wyglądająca przestrzeń. W menu szeroki wybór piw, w szczególności belgijskich. Nieco drożej niż w innych miejscach.

Funny Fox

Funny Fox (Grēcinieku iela 1, Centra rajons) to pub, który gwarantuje dobrą zabawę oraz naprawdę luźną, niezobowiązującą atmosferę. To dobry kierunek na drinka (albo dwa). Odbywają się tu również wieczory z karaoke.

The Armoury Bar

Pub (Vecpilsētas iela 11, Centra rajons) ten położony jest na starówce. Nieco schowany, ale kiedy już do niego trafisz, to nie będziesz chciał wyjść. Faktycznie znajduje się tam sporo różnorakiej broni, do której nawiązuje nazwa. W ofercie świetny wybór piw oraz innych alkoholi.

First Dacha

First Dacha (Andrejostas iela 5k-3, Ziemeļu rajons) to jeden z lepszych klubów Rygi. Choć znajduje się poza obrębem ścisłego centrum, to przyciąga tłumy – tak turystów, jak i mieszkańców miasta. Przestronne wnętrza, świetna muzyka oraz atmosfera sprawiają, że naprawdę możesz tam liczyć na doskonałą zabawę.

Klub Depo

Klub Depo (Vaļņu iela 32-30, Centra rajons) to propozycja dla poszukiwaczy alternatywnych miejsc. To tu odbywają się wszelkiej maści koncerty muzyki indie, rocka czy metalu. Każdy meloman będzie zachwycony. Do tego dobry wybór piw i niezłe ceny.

Club “Studio 69”

Club Studio 69 (Tērbatas iela 73, Centra rajons) to jeden z bardziej ekskluzywnych i drogich (wejście kosztuje kilkanaście euro) klubów w mieście. Ceny windują przede wszystkim Rosjanie, którzy go sobie upodobali. Już sam wystrój wnętrz wskazuje, że to miejsce dla nowobogackich. Ale za wyższymi cenami idzie też wyższa jakość. Świetna muzyka, doskonały wybór alkoholi, rewelacyjne tancerki. Czego chcieć więcej?

Zobacz także

Łotwa
Co zwiedzić na Łotwie?
Łotwa
Plaże na Łotwie
Łotwa
Życie nocne na Łotwie
Łotwa
Parki narodowe Łotwy
Łotwa
Poza szlakiem na Łotwie
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon