Sigulda

SPOKO

Sigulda to miasto położone w obrębie malowniczej doliny rzeki Gauja. Znane jest przede wszystkim z ruin potężnego zamku, którego początki sięgają XI wieku. Położony na wzgórzu, w dawnych czasach kontrolował żeglugę na rzece. Potężna warownia nie dała rady oprzeć się atakom Szwedów w XVIII wieku i została opuszczona. Obecnie można podziwiać jej ruiny.

Sigulda, Łotwa

Sigulda, Łotwa – © Shutterstock

Tuż obok znajduje się tzw. Nowy Zamek. Został on wzniesiony w 1881 roku i obecnie pełni funkcję ratusza. Dla turystów została udostępniona wieża z tarasem widokowym, z którego rozpościera się piękna panorama. Na przedmieściach znajdują się ruiny kolejnych dwóch zamków Turaida, oraz Krimulda. Do tego drugiego można łatwo dostać się kolejką gondolową, która kursuje ponad doliną rzeki i oferuje spektakularne widoki. Po drugiej stronie znajduje się również Jaskinia Gutmana, która dzięki inskrypcjom z 1668 roku uchodzi za jedną z najstarszych oraz najważniejszych atrakcji Łotwy. Miasto znane jest również z toru bobslejowego, którego start wznosi się na wysokiej wieży powyżej miasta. Jest on dostępny do zwiedzania dla turystów, a zimą można nawet osobiście zjechać nim jako pasażer bobsleja, który kierowany jest przez profesjonalnych zawodników. Miasto Sigulda leży na skraju Parku Narodowego Gauja i jest dobrym punktem wypadowym po jego malowniczych zakątkach.

Dla kogo?

Jeśli fascynują Cię średniowieczne zamki, to nie możesz nie odwiedzić tego w mieście Sigulda. Jest to również idealny wybór dla ludzi, którzy szukają imponujących krajobrazów. Miasto i jego atrakcje oferują wiele ciekawych punktów widokowych. Pasjonaci sportów zimowych znajdą tu jeden z niewielu czynnych torów bobslejowych w tej części Europy.