Windawa

SPOKO

Windawa (Ventspils) położona jest na wybrzeżu Bałtyku, w miejscu, w którym rzeka Windawa uchodzi do morza. Większości znana jest jako jeden z ważniejszych portów przeładunkowych oraz pasażerskich Łotwy. Windawa to także istotny ośrodek akademicki. Czy jednak warto zajrzeć tu w celach typowo turystycznych? Okazuje się, że tak! Przede wszystkim dlatego, że w mieście znaleźć można kilka, interesujących zabytków.

Windawa, Łotwa

Windawa, Łotwa – © Shutterstock

Do najważniejszych należy zamek Zakonu Kawalerów Mieczowych z XIII wieku z ciekawą, interaktywną wystawą. Na uwagę zasługuje również Skansen Nadmorski założony w II połowie XX wieku, który przybliża architekturę oraz kulturę dawnych, rybackich wiosek. Będąc w mieście koniecznie przespaceruj się promenadą (ul. Ostas), która ciągnie się wzdłuż rzeki. Zobaczyć przy niej można kilka pomników, statek Rota czy Port Zimowy. Windawa to także popularny kierunek wakacyjnego wypoczynku. Bowiem w bliskim sąsiedztwie miasta znajdują się plaże, a w jego obrębie działają aquaparki.

Dla kogo?

Windawa przypadnie Ci do gustu, jeśli szukasz miejsca, w którym będziesz mógł się zrelaksować, ale i pozwiedzać. Są tu przyjemne tereny rekreacyjne (np. plaże, parki), jak i zabytki.