Bitola
Położona na wschód od Jeziora Prespa Bitola to tętniące życiem, modne miasto. Obok Skopje jest jednym z bardziej kosmopolitycznych miejsc na terenie Macedonii Północnej. Życie Bitoli koncentruje się wokół deptaka Shirok Sokak. Znaleźć przy nim można liczne sklepy, restauracje czy bary. Jednak Bitola to także kilka ciekawych zabytków, zarówno z okresu starożytności (ruiny Heraclei) czy panowania Imperium Osmańskiego. Miasto może być również niezłą bazą wypadową w pobliskie Góry Baba, nad Jezioro Prespa czy w okolice Prilepu.

Bitola, Macedonia - © Zielonamapa
Dla kogo?
Bitola przypadnie Ci do gustu jeśli lubisz miasta oferujące w ciągu dnia możliwość zwiedzania i poznawania historii, a po zapadnięciu zmierzchu bogate życie nocne. Warto zaplanować tu przynajmniej pół dnia. No chyba że zaszalejesz w jednym z miejskich barów...
Zdjęcia
Kiedy odwiedzić Bitolę?
Bitola tętni życiem bez względu na porę roku. Zatem nie ważne, czy odwiedzisz ją latem, czy zimą, będziesz mógł się przekonać, jak różnorodnym jest miastem. Warto jednak pamiętać, że w lipcu czy sierpniu potrafi w niej być naprawdę gorąco.
Co zwiedzić w Bitoli?
Większość atrakcji Bitoli koncentruje się wokół deptaka, czyli ścisłego centrum. Tam też znaleźć można najważniejsze zabytki.
Wieża zegarowa
Zwiedzanie miasta warto rozpocząć od północnego krańca deptaka Shirok Sokak. Na niewielkim skwerku wznosi się tam wieża zegarowa (Saat Kula). Zbudowana została w XIX w.. Ma ok. 30 m wysokości.
Cerkiew św. Dymitra
W południowej częśći placu znaleźć można cerkiew św. Dymitra. Jej budowa była możliwa dzięki zgodzie wydanej przez turecką administrację. Świątynia musiała być więc niższa od pozostałych budynków i niczym szczególnym się nie wyróżniać. Macedończycy wkopali więc część jej fundamentów w głąb ziemi, a wszystkie prace zajęły im raptem 4 miesiące. We wnętrzu cerkwi znajduje się ciekawy ikonostas z XIX w.. Jest to obecnie najważniejsza świątynia prawosławna w całej Bitoli.
Mehmed Efendi Jeni džamija
Po przeciwnej stronie skweru stoi meczet Mehmed Efendi Jeni džamija. Zbudowano go w II połowie XVI w. i stanowi doskonały przykład osmańskiej architektury sakralnej. Jego okazały minaret (40 m wysokości) oraz kopuła nad głównym pomieszczeniem dominują w krajobrazie tej części miasta. We wnętrzu warto zwrócić uwagę na ciekawe freski, w dużej mierze z motywami roślinnymi.
Besitan
Będąc w tej części miasta, warto zajrzeć na drugą stronę rzeki Dragor, do krytego bazaru czyli bezistanu. Zbudowany został w XV w., a nie tak dawno temu przeszedł gruntowną renowację. Obecnie znaleźć w nim można pokaźną ilość sklepów.
Stary bazar
Na wschód od bezistanu rozciąga się dzielnica bazarowa. Składają się na nią niskie budynki i gąszcz wąskich uliczek. To całkiem przyjemne miejsce na spacer. Niegdyś działało tu 2000 sklepów, a cały bazar podzielony był na 30 mniejszych bazarów, które koncentrowały się na sprzedaży konkretnych dóbr. Niestety przez wieki albo trawiły go pożary, albo przetaczające się po tym terenie wojny, które ostatecznie doprowadziły do jego sporej dewastacji. Obecnie nie jest może tak okazały, jak w latach swej świetności, ale znów tętni życiem.
Shirok Sokak
Sercem Bitoli jest bez wątpienia deptak, czyli ulica Shirok Sokak. Ciągnie się od wieży zegarowej aż do skrzyżowania z ulicą Partizanską. To tu koncentruje się społeczne i kulturalne życie miasta, działają liczne lokale gastronomiczne, punkty usługowe czy bary. Shirok Sokak jest ulubionym miejscem wszystkich mieszkańców Bitoli. Tu po prostu trzeba bywać!
Muzeum Bitoli
Przy południowym krańcu deptaka znajduje się Muzeum Bitoli (ul. Kliment Ohridski). Posiada ono bardzo bogatą wystawę archeologiczną, przybliżającą dzieje tych ziem. Jednak dużo ciekawsza jest sala pamięci Mustafa Kemala Ataturka. Ojciec współczesnej Turcji, gdyż tak mówi się o Ataturku, uczęszczał w Bitoli do szkoły wojskowej. Pamięć o nim wciąż jest bardzo żywa w tym mieście, stąd zdecydowano o stworzeniu miejsca upamiętniającego jego życie.
Dom Armii
Po przeciwnej stronie deptaka niż muzeum znajduje się Dom Armii (Oficerski Dom). Zbudowano go na początku XX w.. Był miejscem, w którym urzędowali oficerowie najpierw armii tureckiej, później serbskiej, bułgarskiej, jugosłowiańskiej czy macedońskiej. W domu przebywał swego czasu sam Marszałek Tito. I choć niegdyś było to miejsce licznych bali i innych ważnych wydarzeń kulturalnych, to od dłuższego czasu obiekt popada w ruinę.
Heraclea
Dwa kilometry na południe od centrum Bitoli znajdują się antyczne ruiny starożytnego miasta Heraclea. Zbudowane zostało ok. IV w. p.n.e. i przez dłuższy czas stanowiło ważny punkt strategiczny. Obecnie podziwiać w nim można pozostałości dawnych łaźni rzymskich, teatru, budynków mieszkalnych. Odkryto tu także całkiem ciekawe mozaiki.
Życie nocne w Bitoli
Bitola to nie tylko ciekawe pod względem zabytków miasto. To przede wszystkim miejsce, w którym, wieczorami zrelaksować się można przy lampce aromatycznego, macedońskiego wina lub drinku. Liczne puby czy kluby zapraszają tych, którzy chcą imprezować do białego rana.
Jagoda
Przy południowym krańcu deptaka działa Jagoda (Shirok Sokak 154). W ciągu dnia to przyjemne kawiarnia, gdzie można wpaść na kawę. Wieczorami to idealne miejsce na relaks przy drinku lub piwie. Dodatkowo pobyt tam umilają DJ-e.
Porta Jazz
Poszukując nieco bardziej alternatywnego miejsca w Bitoli, z artystyczną duszą i niepowtarzalnym klimatem, koniecznie odwiedź Porta Jazz (ul. Cyryla i Metodego). Niezły wybór piw i drinków. Do tego, co jakiś czas odbywają się tam koncerty najróżniejszych zespołów, nie tylko jazzowych, jak mogłaby wskazywać nazwa klubu.
Bar Carsija
Jak łatwo się domyślić, Bar Carsija (ul. Veleshka) znajduje się na terenie dzielnicy bazarowej. To miejsce o luźnej, niezobowiązującej atmosferze. Głównie zaglądają tu młodzi ludzie. Doskonałe miejsce na spotkanie przy piwie.
Zobacz także



