Kokino

4.00       Zobacz opinie (6)

Jest takie miejsce w Macedonii Północnej, które wzbudza spore zainteresowanie naukowców, jak i turystów. Położone ok. godzinę drogi od Skopje Kokino, to wyjątkowo intrygujący punkt na mapie tego kraju. Określane jest mianem megalitycznego obserwatorium astronomicznego. Skalne formacje o wyjątkowo ciekawym ukształtowaniu pełniły rolę swoistego kalendarza, pozwalającego określić termin np. zbioru plonów. Obecnie większość turystów odwiedza Kokino ze względu na niesamowite krajobrazy oraz nieco mistyczną otoczkę, jaka utworzyła się wokół tego miejsca.

Kokino, Macedonia Północna

Kokino, Macedonia - © Zielonamapa

Dla kogo?

Jeśli cenisz miejsca nietuzinkowe, położone z dala od cywilizacji i utartych, turystycznych szlaków, to Kokino na pewno Ci się spodoba. Dodatkowo, rozciągające się stamtąd widoki zachwycą chyba każdego. Kokino jest również ciekawą propozycją, jeśli szukasz miejsca na nocleg na dziko. Bez problemu w jego sąsiedztwie będziesz mógł rozbić namiot. Weź jednak pod uwagę, że w okolicy nie ma za bardzo źródeł wody.

Zdjęcia

  • Kokino
  • Kokino
  • Kokino
  • Kokino
  • Kokino
  • Kokino
  • Kokino
  • Kokino
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

W przypadku Kokino tak naprawdę nie jest istotna pora roku. Natomiast istotna jest pora dnia. Warto wybrać się tam na zachód słońca i zostać do momentu, w którym zapadnie już noc. Widok rozgwieżdżonego nieba ze szczytu Tatikjev Kamen jest po prostu zniewalający.

Jak dojechać?

Do Kokino najłatwiej dotrzeć własnym środkiem transportu. Jadąc ze Skopje należy najpierw udać się autostradą do Kumanowa, a następnie odbić na wschód do miejscowości Mlado Nagorichane. Tam pojawiają się drogowskazu kierujące do Kokino. Po skręceniu w prawo przez kilka kilometrów jedzie się szosą R1207. Z niej, we wsi Dragomantse trzeba odbić znów w prawo. Po przyjemnej jeździe asfaltową, wąską i oferującą ładne widoki szosą dociera się do Kokino. Parking znajduje się od wschodniej strony skalnego masywu.

Na pierwszy rzut oka Kokino to po prostu formacje skalne na grzbiecie góry Tatikjev Kamen mającej od 1010-1030 m n.p.m.. Jednak dzięki znajdującym się tam tablicom informacyjnym można zgłębić tajemnice kryte przez to miejsce.

Szlaki na Kokino

Jednak zanim poznasz, czym dokładnie według archeologów było Kokino, to musisz się na nie wdrapać. Z parkingu na szczyt prowadzą dwa szlaki. Czerwony, nieco bardziej stromy i niebieski, łagodniejszy, biegnący odrobinę bardziej naokoło. Oba tak naprawdę nadają się dla każdego, bez względu na kondycję i umiejętności. Z parkingu na szczyt Tatikjev Kamen idzie się ok. 10 min.

Kokino

Po krótkim marszu znajdziesz się pośród niesamowitych formacji skalnych. I oczywiście pewnie przypadną Ci do gustu, natomiast zaczniesz się zastanawiać, skąd pomysł, że miejsce to było obserwatorium astronomicznym. Otóż Kokino zostało przebadane przez Jovica Stankovskiego i Gorje Ceneva. Panowie wspólnie doszli do wniosku, że góra Tatikjev Kamen była miejscem kultu. Ale po dłuższych badaniach stwierdzili, że znalezione nacięcia na skałach już we wczesnej epoce brązu służyły obserwowaniu faz słońca i księżyca. Dzięki temu ludy żyjące na tych ziemiach mogły określić np. na kiedy przypadnie czas siewów, a kiedy zbiorów.

Zwiedzanie Kokino

W obrębie skał znajdują się dwie platformy, na których ustawione są tablice informacyjne. Przybliżają one historię tego miejsca, a także wyjaśniają, w jaki sposób te skalne formacje mogły pełnić rolę obserwatorium astronomicznego. Przede wszystkim jednak pobyt w Kokino pozwala na chwilę odciąć się od wszystkiego. Ze szczytu Tatikjev Kamen rozciąga się imponująca panorama okolicy. I jak okiem sięgnąć praktycznie nie widać stamtąd żadnych śladów cywilizacji. Jej jedyną oznaką jest asfaltowa szosa wijąca się do Kokino.

Zobacz także

Macedonia
Co zwiedzić w Macedonii?
Macedonia
Życie nocne w Macedonii
Macedonia
Obiekty natury w Macedonii
Macedonia
Aktywnie w Macedonii
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon