Mawrowo

4.14       Zobacz opinie (7)

Park Narodowy Mawrowo położony jest wzdłuż zachodniej granicy kraju i obejmuje m.in. masyw gór Korab. W ich obrębie znajduje się najwyższy szczyt Macedonii - Korab, będący też najwyższym szczytem Albanii. Cały teren parku jest wymarzonym miejscem do uprawiania najróżniejszych form turystyki aktywnej. Oczywiście najbardziej popularne są trekkingi, jazda na rowerach górskich czy narciarstwo. Jednak okolica ta słynie również z ciekawych zabytków oraz bogatej kultury ludowej. To właśnie tu, w niewielkiej wsi Galičnik odbywa się słynny festiwal, zwany weselem w Galičniku.

Mawrowo

Mawrowo, Macedonia - © Zielonamapa

Dla kogo?

Park Narodowy Mawrowo to idealny kierunek dla osób lubiących wszelkiej maści outdoorowe aktywności. Spodoba Ci się tu również wtedy, jeśli cenisz piękną przyrodą i cudowne widoki. Jeśli jednak wolisz poznawanie macedońskiej kultury czy historii, również znajdziesz w Mawrowie kilka perełek. W pobliżu warto też zajrzeć do Kosowa, do miejscowości Brod.

Zdjęcia

  • Mawrowo
  • Mawrowo
  • Mawrowo
  • Mawrowo
  • Mawrowo
  • Mawrowo
  • Mawrowo
  • Mawrowo
  • Mawrowo
  • Mawrowo
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Ta część Macedonii Północnej ma tę zaletę, że bez względu na porę roku jest tam co robić. Zimą można szusować po stokach ośrodka narciarskiego lub udać się w wyższe partie gór na skitourach. Latem na turystów czekają tu szlaki piesze czy rowerowe. Jeśli natomiast chciałbyś wziąć udział w festiwalu we wsi Galičnik, wtedy odwiedź Mawrowo w okolicach 12 lipca.

Oprócz możliwości aktywnego spędzania czasu Park Narodowy Mawrowo posiada też kilka ciekawych atrakcji. Większość z nich znajduje się w bliskim swym sąsiedztwie. Jednak mimo wszystko warto dysponować własnym środkiem transportu, by do nich wszystkich dotrzeć.

Jezioro Mavrovo

Choć Jezioro Mavrovo jest sztucznym zbiornikiem, to nie można mu odmówić malowniczości. Utworzony został w wyniku budowy hydroelektrowni. Nad jego brzegiem znajduje się wieś Mavrovi Anovi, w której działa centrum informacyjne parku narodowego. Największą atrakcją jeziora są ruiny XVI-wiecznego kościoła, który częściowo stoi zanurzony w wodzie.

Wodospad Duf

Na południowy-zachód od jeziora, 30 min spacerem od wsi Rostushe warto odwiedzić wodospad Duf. Prowadzi do niego dobrze wyznaczony szlak, wiodący dnem kanionu Duf. Osiąga on głębokość ok. 60 m. Miejsce to pozwala odpocząć od letnich upałów, gdyż zwykle utrzymuje się tu temperatura oscylująca między 18 a 20°C. Sam wodospad ma 25 wysokości. W jego bliskim sąsiedztwie można odpocząć na drewnianych ławach lub popluskać się w wodzie.

Bigorski Monaster

Jedną z większych atrakcji Mawrowa jest bez wątpienia Bigorski Monaster. Uznawany jest za jedno z ważniejszych tego typu miejsc na terenie całej Macedonii Północnej. Jest to kompleks klasztorny z kilkoma imponującymi budynkami. Najbardziej charakterystyczna jest wieża zegarowa oraz cerkiew z misternie zdobionym ikonostasem. Większość obiektów powstała w XIX w., w miejscu istniejącej tu wcześniej świątyni z XI w. Patronem całego klasztoru jest Jan Chrzciciel. Wierni z różnych części kraju (ale i nie tylko) pielgrzymują tu, by pomodlić się przed słynącą z cudów ikoną tego świętego.

Galičnik

Niewielka wieś Galičnik leżąca na terenie Parku Narodowego Mawrowo raz do roku staje się miejscem wyjątkowo gwarnym i zatłoczonym. W połowie lipca odbywa się tu letni festiwal, którego najważniejszą częścią jest Wesele w Galičniku. Nawiązuje ono do tradycji weselnych tego regionu, które kultywowane były przez wiele wieków. Niegdyś pary młode mogły się pobrać tylko 12 lipca. Wtedy do wsi zjeżdżali chętni na ożenek oraz ich goście weselni. Świętowanie trwało 5 dni i obejmowało najróżniejsze rytuały i tradycje związane ze ślubem. Obecnie Wesele w Galičniku trwa dwa dni i przyciąga każdego roku ponad 3000 gości z różnych stron świata.

Jeśli lubisz aktywnie spędzać czas, to w Parku Narodowym Mawrowo na pewno nie będziesz się nudzić. Okolica sprzyja pieszym wędrówkom, lekkim spacerom czy rowerowym wycieczkom.

Ośrodek narciarski Mawrowo

Ośrodek narciarski Mawrowo jest najpopularniejszym miejscem do szusowania na nartach czy snowboardzie w Macedonii Północnej, w szczególności wśród rodzin z dziećmi i nieco mniej wymagających narciarzy. Czeka tu na nich 11 wyciągów, w tym 3 krzesełkowe i 8 orczykowych. Stoki rozciągają się od wysokości 1200 do 1800 m n.p.m.. Dolne stacje części wyciągów znajdują się nieco powyżej Jeziora Mavrovo. Większość stoków nie jest bardzo stroma, choć znaleźć tu też mocna nieco trudniejsze trasy. W trakcie jazdy na jednej lub dwóch deskach można podziwiać rozległe widoki na okolicę.

Trekkingi

Park Narodowy Mavrovo oferuje całkiem pokaźną ilość szlaków pieszych. Jednak najpopularniejszym z nich jest ten wiodący na dach Macedonii, czyli górę Korab (2764 m n.p.m.). Szlak zaczyna się obok punktu strażniczego Strezimir na północny-zachód od Jeziora Mavrovo. Tam można zostawić auto i wyruszyć pieszo w stronę Koraba. Szlak poprowadzony po macedońskiej stronie tej góry jest dużo prostszy i nieco łagodniejszy niż ten po albańskiej stronie. Po opuszczeniu linii lasu, ścieżka meandruje wśród łąk, oferując rozległe widoki na góry. Ostateczne podejście na sam szczyt jest odrobinę bardziej strome, ale dość szybko się go pokonuje. Ze szczytu Koraba rozciąga się niesamowita, górska panorama Macedonii i Albanii. Inne, ciekawe szlaki w Parku Narodowym Mawrowo to trasa na szczyt Koza czy trasa z Galičnika do Janche.

Kolarstwo górskie

Jeśli preferujesz jazdę na rowerze, to w Mawrowie również znajdziesz dla siebie zajęcie. Na terenie parku wyznaczono 8 tras mających od kilkunastu do ponad 50 km długości. Jednym z popularniejszych szlaków rowerowych jest ten o nazwie Vrben. Ma 30 km długości i przebiega m.in. przez uroczą wieś Vrben, safari park czy Malą Planinę. Cudowne widoki gwarantowane!

Zobacz także

Macedonia
Co zwiedzić w Macedonii?
Macedonia
Życie nocne w Macedonii
Macedonia
Obiekty natury w Macedonii
Macedonia
Aktywnie w Macedonii
©2023 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon