Prilep
Na północ od Bitoli, wśród pól tytoniowych, czerwonawych skał, na obszarze antycznej Pelagonii leży Prilep. W bliskim jego sąsiedztwie znajduje się masyw Zlatovrh, który kryje jeden z piękniejszych monasterów w Macedonii (Treskavec). Sama miejscówka to tętniące życiem, przyjemne miasto z kilkoma, ciekawymi atrakcjami.

Prilep, Macedonia - © Zielonamapa
Dla kogo?
Jeśli lubisz miasta, które nie są oblegane przez tłumy turystów i posiadają ciekawą lokalizację, to koniecznie wybierz się do Prilepu. Jego zwiedzanie nie zajmie Ci zbyt wiele czasu, ale i tak warto mu poświęcić ze 2-3 godziny.
Kiedy odwiedzić Prilep?
Latem w mieście potrafi być piekielnie gorąco. Jeśli więc nie chcesz się tam ugotować żywcem, wtedy zdecyduj się na wizytę w maju lub we wrześniu.
Zdjęcia
Co zobaczyć w Prilep?
Prilep nie posiada może zbyt wielu atrakcji. Co nie zmienia faktu, że dla tych kilku miejsc naprawdę warto zaplanować w nim zwiedzanie.
Starówka
Turecka starówka Prilepu jest niewielka. W jej obrębie wznosi się wieża zegarowa z II połowy XIX w.. Tuż obok niej zobaczyć można ruiny meczetu – fragmenty ścian oraz minaretu. W bliskim sąsiedztwie przebiega deptak z licznymi kawiarenkami i restauracjami. Nieco bardziej na wschód działa targowisko.
Chram Przeobrażenia
Jednym ze spokojniejszych miejsc w Prilepie jest chram Przeobrażenia (ul. Republikanska 24). Sama cerkiew niczym szczególnym się nie wyróżnia, natomiast stojąca przy niej dzwonnica jest ciekawostką samą w sobie. Jej dziwna architektura nie bardzo kojarzy się z obiektem sakralnym. Jeśli zmęczy Cię zgiełk panujący w mieście tu będziesz w stanie od niego odpocząć.
Markovi kuli
Na północny-zachód od centrum miasta znajduje się największa i najbardziej widokowa atrakcja Prilepu, czyli Markovi kuli. Wieże Marka, bo tak należy przetłumaczyć tę nazwę, to ruiny twierdzy zbudowanej na dość wysokiej i postrzępionej skale. Lata świetności tej budowli przypadają na rządy króla Marka w XIV w.. Później znaczenie twierdzy zmalało.
Do Markovi kuli można dotrzeć na piechotę lub samochodem. Jadąc autem należy wyjechać z centrum w kierunku zachodnim szosą R1303. Trzeba wypatrywać drogowskazu kierującego na prawo do cerkwi pw. św. Michała Archanioła. Po skręceniu zamiast jechać bezpośrednio do świątyni, należy odbić znów na prawo i trzymać się wąskiej drogi. Dociera ona nieopodal skały w kształcie słonia, przy której można zaparkować.
Okolice Markovi kuli
Z okolic skały do Markovi kuli prowadzą dwa szlaki. Pierwszy trzyma się szutrowej drogi, która do twierdzy prowadzi od północy. Jest to wariant łagodniejszy. Dużo bardziej stroma ścieżka wiedzie do Markovi kuli bezpośrednio od skały w kształcie słonia. Obie opcje są bardzo widokowe, dlatego na górę można się wspiąć jednym z nich, a zejść drugim. Z Markovi kuli rozciąga się fenomenalna panorama Prilepu i okolic.
Zobacz także



