Skopje

3.95       Zobacz opinie (19)

Skopje, czyli stolica Macedonii Północnej (wcześniej FYROM-u), to miasto wzbudzające mieszane uczucia. Z jednej strony można tam poczuć ducha przeszłości, który unosi się nad urokliwą dzielnicą bazarową, czyli Čaršija. Z drugiej zaś, miasto wypełniają mniej lub bardziej udane pomniki, których ilość może przyprawić o zawrót głowy. To pomieszanie stylów jednym bardzo się podoba, innym niekoniecznie. Niemniej warto Skopje odwiedzić, by wyrobić sobie zdanie na temat tego macedońskiego miasta. Przez wieki rozwijało się dzięki położeniu na skrzyżowaniu szlaków Dubrovnik – Konstantynopol, oraz z Belgradu nad Morze Egejskie.

Skopje

Skopje, Macedonia - © Zielonamapa

Dla kogo?

Jeśli lubisz typowe city breaki, cenisz sobie urozmaicenie oraz możliwość zwiedzania ciekawych zabytków czy muzeów, to Skopje przypadnie Ci do gustu. Macedońska stolica jest również idealnym miastem dla młodych osób, gdyż oferuje całkiem bogate życie nocne.

Zdjęcia

  • Skopje
  • Skopje
  • Skopje
  • Skopje
  • Skopje
  • Skopje
  • Skopje
  • Skopje
  • Skopje
  • Skopje
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Choć większość osób odwiedza Skopje latem, to mimo wszystko warto rozważyć inny termin. Lipiec i sierpień są w Macedonii wyjątkowo upalne. Podczas gorących, letnich dni Skopje zamienia się w rozgrzany do czerwoności piekarnik, co nie sprzyja zwiedzaniu. Dlatego jeśli chcesz cieszyć się możliwościami, jakie daje to miasto odwiedź je w maju lub pod koniec września. Zima również jest dobrą porą na eksplorowanie macedońskiej stolicy.

Na zwiedzanie Skopje warto przeznaczyć minimum jeden dzień. Idealnym rozwiązaniem jest spędzenie tam dwóch dni. Dzięki temu będziesz mógł przespacerować się po ścisłym centrum, ale również odwiedzić miejsca znajdujące się poza nim, np. ruiny akweduktu czy górę Vodno.

Kamienny most

Jednym z ważniejszych zabytków Skopje jest bez wątpienia Kamienny Most, który łączy Čaršiję (zabytkową dzielnicę bazarową) z nowszą częścią miasta i Placem Macedonia. Ma 214 m długości i 13 przęseł. Został zbudowany przez Turków, ale nie do końca wiadomo, w którym dokładnie wieki miało to miejsce. Z mostu rozciąga się ładny widok na płynący w dole Vardar oraz współcześnie zbudowane Muzeum Archeologiczne oraz Muzeum Macedońskiej Walki o Suwerenność i Niepodległość.

Dom Matki Teresy

Matka Teresa z Kalkuty tak naprawdę pochodziła właśnie ze Skopje. Obecnie w centrum miasta odwiedzić można niewielkie muzeum pełniące również rolę domu pamięci. Dom Matki Teresy znajduje się blisko skrzyżowania z ruchliwą ulicą Dimitrie Chupovskiego. W muzeum zobaczyć można rekonstrukcję pokoju, w którym za młodu mieszkała Matka Teresa, dokumenty czy zdjęcia. Jest tu również dość futurystyczna kaplica.

Muzeum Miejskie

Na końcu ul. Macedońskiej wznosi się gmach dawnego dworca kolejowego. Warto zwrócić uwagę na jego fasadę oraz znajdujący się tam zegar. Cały czas pokazuje on godzinę 5.17. To właśnie o tej godzinie 26 lipca 1963 r. rozpoczęło się trzęsienie ziemi, które zniszczyło 80% zabudowań Skopje. W dawnym dworcu mieści się obecnie Muzeum Miejskie (ul. Kiril i Metodij; nieczynne w poniedziałki). Przybliża ono historię miasta, w tym przede wszystkim wydarzenia związane z trzęsieniem ziemi.

Jak na stolicę państwa przystało, Skopje oferuje całkiem sporo opcji na spędzenie wieczoru przy drinku, winie czy piwie.

Pivnica Star Grad

Jeśli masz ochotę na piwo i to najlepsze w mieście, to koniecznie wybierz się do Pivnicy Stary Grad (ul. Samoilova). W ofercie spory wybór kraftowych piw. Ceny nie są może najniższe, ale miejsce jest naprawdę klimatyczne.

Menada

Menada (ul. Podragje) to połączenie klubu i pubu. Miejsce z duszą, bardzo chętnie odwiedzane przez mieszkańców Skopje, jak i turystów. Odbywają się tam koncerty zarówno jazzowe, jak i swingowe czy imprezy rozkręcane przez DJ-ów.

Club Epicentar

Jeśli poszukujesz typowego klubu, gdzie imprezuje się do białego rana, to wybierz się do Clubu Epicentar (Bulevard Sveti Kliment Ohridski 60a). Głównie przygrywają tam elektroniczne brzmienia, jest tłoczno i gwarno.

Większość turystów koncentruje się na ścisłym centrum miasta. Warto jednak na chwilę go opuścić, by odwiedzić trzy, całkiem interesujące i ładne miejsca.

Góra Vodno

Nad macedońską stolicą dominuje góra Vodno (1066 m n.p.m.) z imponującym krzyżem na szczycie. Bardzo łatwo można się na nią dostać. Wystarczy złapać na dworcu autobusowym piętrowy autobus z napisem Millenium Cross. Dociera on na Sredno Vodno, skąd na szczyt można albo udać się pieszo, albo za pomocą kolei gondolowej. Jej górna stacja znajduje się tuż obok mającego 66 m Krzyża Milenijnego. Z Vodno roztacza się przepiękny widok na ciągnące się po horyzont pasma górskie. Ze szczytu można udać się na trekking np. do Kanionu Matka.

Akwedukt

Na północny-zachód od centrum miasta, nieopodal Boulevardu Slovenia znaleźć można imponujące ruiny dawnego akweduktu. Posiada 50 łuków i do tej pory naukowcy głowią się nad tym, kto i kiedy go zbudował. Jedno jest pewne – mało turystów tu dociera, a miejsce jest całkiem malownicze.

Scupi

Pod nazwą Scupi kryje się park archeologiczny obejmując ruiny dawnego, starożytnego miasta Scupi (Skup, przy ul. Skupi). Generalnie raczej dla pasjonatów, gdyż pozostałości, które dotrwały do naszych czasów nie są zbyt okazałe.

Zobacz także

Macedonia
Co zwiedzić w Macedonii?
Macedonia
Życie nocne w Macedonii
Macedonia
Obiekty natury w Macedonii
Macedonia
Aktywnie w Macedonii
©2021 Zielonamapa.pl
facebook icon
twitter icon
youtube icon
instagram icon
telegram icon