Skopje

3.95       Zobacz opinie (19)

Skopje, czyli stolica Macedonii Północnej (wcześniej FYROM-u), to miasto wzbudzające mieszane uczucia. Z jednej strony można tam poczuć ducha przeszłości, który unosi się nad urokliwą dzielnicą bazarową, czyli Čaršija. Z drugiej zaś, miasto wypełniają mniej lub bardziej udane pomniki, których ilość może przyprawić o zawrót głowy. To pomieszanie stylów jednym bardzo się podoba, innym niekoniecznie. Niemniej warto Skopje odwiedzić, by wyrobić sobie zdanie na temat tego macedońskiego miasta. Przez wieki rozwijało się dzięki położeniu na skrzyżowaniu szlaków Dubrovnik – Konstantynopol, oraz z Belgradu nad Morze Egejskie.

Skopje

Skopje, Macedonia - © Zielonamapa

Dla kogo?

Jeśli lubisz typowe city breaki, cenisz sobie urozmaicenie oraz możliwość zwiedzania ciekawych zabytków czy muzeów, to Skopje przypadnie Ci do gustu. Macedońska stolica jest również idealnym miastem dla młodych osób, gdyż oferuje całkiem bogate życie nocne.

Zdjęcia

  • Skopje
  • Skopje
  • Skopje
  • Skopje
  • Skopje
  • Skopje
  • Skopje
  • Skopje
  • Skopje
  • Skopje
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Choć większość osób odwiedza Skopje latem, to mimo wszystko warto rozważyć inny termin. Lipiec i sierpień są w Macedonii wyjątkowo upalne. Podczas gorących, letnich dni Skopje zamienia się w rozgrzany do czerwoności piekarnik, co nie sprzyja zwiedzaniu. Dlatego jeśli chcesz cieszyć się możliwościami, jakie daje to miasto odwiedź je w maju lub pod koniec września. Zima również jest dobrą porą na eksplorowanie macedońskiej stolicy.

Na zwiedzanie Skopje warto przeznaczyć minimum jeden dzień. Idealnym rozwiązaniem jest spędzenie tam dwóch dni. Dzięki temu będziesz mógł przespacerować się po ścisłym centrum, ale również odwiedzić miejsca znajdujące się poza nim, np. ruiny akweduktu czy górę Vodno.

Skopje
Skopje, Macedonia - © Zielonamapa

Kamienny most

Jednym z ważniejszych zabytków Skopje jest bez wątpienia Kamienny Most, który łączy Čaršiję (zabytkową dzielnicę bazarową) z nowszą częścią miasta i Placem Macedonia. Ma 214 m długości i 13 przęseł. Został zbudowany przez Turków, ale nie do końca wiadomo, w którym dokładnie wieki miało to miejsce. Z mostu rozciąga się ładny widok na płynący w dole Vardar oraz współcześnie zbudowane Muzeum Archeologiczne oraz Muzeum Macedońskiej Walki o Suwerenność i Niepodległość.

Skopje
Skopje, Macedonia - © Zielonamapa

Čaršija

Najpiękniejszą i najstarszą dzielnicą Skopje jest Čaršija. To tak naprawdę bazar, z gąszczem wąskich uliczek i niskich budynków, w których znaleźć można sklepy z pamiątkami, jubilerów (dobre ceny złota!), zakłady rzemieślnicze, restauracja czy kawiarenki. Oprócz tego w dzielnicy tej znajduje się kilka interesujących budynków.

Skopje
Skopje, Macedonia - © Zielonamapa

Idąc od Kamiennego mostu najpierw trafia się na łaźnię Daut Paszy (Gotse Deltchev Boulevard) z XV w., w której obecnie działa Macedońska Galeria Narodowa. Nieco dalej znajduje się Kapan An (ul. Salih Asim), czyli dawny karawanseraj (zajazd) również z XV w. Obecnie warto wstąpić tam na kawę lub herbatę.

Muzeum Macedonii

W dzielnicy bazarowej znajduje się całkiem ciekawe, choć trochę niedofinansowane Muzeum Macedonii (ul. Kjurchiska; nieczynne w poniedziałki). Posiada bardzo interesującą wystawę etnograficzną oraz poświęconą I i II wojnie światowej, a także bogaty zbiór ikon.

Twierdza

Na zachód od dzielnicy bazarowej rozciąga się wzgórze z twierdzą (Kale). To obok góry Vodno jeden z lepszych punktów widokowych, z jakich podziwiać można Skopje. Z twierdzy rozciąga się piękny widok na Vardar, nowsze dzielnice miasta czy wspomniane Vodno. Przez wieki budowla ta była przebudowywana i zmieniana. Jednak po 1963 r., gdy miasto zostało zniszczone przez trzęsienie ziemi, również i twierdza mocno ucierpiała. Od tamtego czasu została tylko częściowo zrekonstruowana.

Skopje
Skopje, Macedonia - © Zielonamapa

Muzeum Sztuki Współczesnej

Na tym samym wzgórzu, co twierdza, wznosi się gmach Muzeum Sztuki Współczesnej (nieczynne w poniedziałki). Nawet jeśli nie interesuje Cię szeroko pojęta sztuka, to obejrzyj choć sam budynek. Za jego projekt odpowiadało trzech Polaków - Kłyszewski, Mokrzyński i Wierzbicki. Brali oni udział w odbudowie Skopje po trzęsieniu ziemi z 1963 r..

Meczet Mustafa Paszy

Poniżej twierdzy warto odwiedzić największy meczet w Skopje, czyli Meczet Mustafa Paszy. Zbudowany został pod koniec XV w.. Posiada arkadowe wejście oraz dach zwieńczony kopułami. Wnętrze zdobią ładne malowidła.

Muzeum Archeologiczne

Na brzegu Vardaru, nieopodal Kamiennego Mostu, wznosi się okazały gmach Muzeum Archeologicznego. Choć wygląda na wiekowy, to budynek ten powstał współcześnie. Posiada bogate zbiory przybliżające historię tych ziem. Jeśli jesteś koneserem łupin, tysięcy monet i innych tego artefaktów, to będziesz wniebowzięty. Muzeum jest nieczynne w poniedziałki.

Muzeum Macedońskiej Walki o Suwerenność i Niepodległość

Po sąsiedzku względem Muzeum Archeologicznego znajduje się Muzeum Macedońskiej Walki o Suwerenność i Niepodległość. To dość nietypowe muzeum, bo tak naprawdę nie zobaczy się w nim żadnych “standardowych” zabytków. Za to wystawa pozwala przenieść się w przeszłość, by przekonać się, jak wyglądały dążenia Macedończyków do niepodległości. Muzeum zwiedza się pod opieką przewodnika (mówiącego po angielsku lub macedońsku) i przemierza kolejne sale, w których spotyka się macedońskich bohaterów narodowych. Są oni dość realistycznymi figurami woskowymi, ukazanymi podczas ważnych dla kraju wydarzeń. Pobyt w muzeum jest całkiem ciekawym doświadczeniem.

Skopje
Skopje, Macedonia - © Zielonamapa

Plac Macedonii

Wracając przez Kamienny Most w stronę nowszej części Skopje, wchodzi się bezpośrednio na okazały Plac Macedonii. W jego centralnej części stoi ogromna kolumna, u podstawy której znajduje się fontanna, a na jej szczycie stoi jeździec na koniu. Jeźdźcem tym jest Aleksander Wielki, jednak oficjalnie nie można go tak nazywać. Od placu promieniście odchodzą ulice, jednak najważniejszą z nich jest ul. Macedońska.

Skopje
Plac Macedonii, Skopje, Macedonia - © Zielonamapa

Dom Matki Teresy

Matka Teresa z Kalkuty tak naprawdę pochodziła właśnie ze Skopje. Obecnie w centrum miasta odwiedzić można niewielkie muzeum pełniące również rolę domu pamięci. Dom Matki Teresy znajduje się blisko skrzyżowania z ruchliwą ulicą Dimitrie Chupovskiego. W muzeum zobaczyć można rekonstrukcję pokoju, w którym za młodu mieszkała Matka Teresa, dokumenty czy zdjęcia. Jest tu również dość futurystyczna kaplica.

Muzeum Miejskie

Na końcu ul. Macedońskiej wznosi się gmach dawnego dworca kolejowego. Warto zwrócić uwagę na jego fasadę oraz znajdujący się tam zegar. Cały czas pokazuje on godzinę 5.17. To właśnie o tej godzinie 26 lipca 1963 r. rozpoczęło się trzęsienie ziemi, które zniszczyło 80% zabudowań Skopje. W dawnym dworcu mieści się obecnie Muzeum Miejskie (ul. Kiril i Metodij; nieczynne w poniedziałki). Przybliża ono historię miasta, w tym przede wszystkim wydarzenia związane z trzęsieniem ziemi.

Jak na stolicę państwa przystało, Skopje oferuje całkiem sporo opcji na spędzenie wieczoru przy drinku, winie czy piwie.

Pivnica Star Grad

Jeśli masz ochotę na piwo i to najlepsze w mieście, to koniecznie wybierz się do Pivnicy Stary Grad (ul. Samoilova). W ofercie spory wybór kraftowych piw. Ceny nie są może najniższe, ale miejsce jest naprawdę klimatyczne.

Menada

Menada (ul. Podragje) to połączenie klubu i pubu. Miejsce z duszą, bardzo chętnie odwiedzane przez mieszkańców Skopje, jak i turystów. Odbywają się tam koncerty zarówno jazzowe, jak i swingowe czy imprezy rozkręcane przez DJ-ów.

Club Epicentar

Jeśli poszukujesz typowego klubu, gdzie imprezuje się do białego rana, to wybierz się do Clubu Epicentar (Bulevard Sveti Kliment Ohridski 60a). Głównie przygrywają tam elektroniczne brzmienia, jest tłoczno i gwarno.

Większość turystów koncentruje się na ścisłym centrum miasta. Warto jednak na chwilę go opuścić, by odwiedzić trzy, całkiem interesujące i ładne miejsca.

Góra Vodno

Nad macedońską stolicą dominuje góra Vodno (1066 m n.p.m.) z imponującym krzyżem na szczycie. Bardzo łatwo można się na nią dostać. Wystarczy złapać na dworcu autobusowym piętrowy autobus z napisem Millenium Cross. Dociera on na Sredno Vodno, skąd na szczyt można albo udać się pieszo, albo za pomocą kolei gondolowej. Jej górna stacja znajduje się tuż obok mającego 66 m Krzyża Milenijnego. Z Vodno roztacza się przepiękny widok na ciągnące się po horyzont pasma górskie. Ze szczytu można udać się na trekking np. do Kanionu Matka.

Akwedukt

Na północny-zachód od centrum miasta, nieopodal Boulevardu Slovenia znaleźć można imponujące ruiny dawnego akweduktu. Posiada 50 łuków i do tej pory naukowcy głowią się nad tym, kto i kiedy go zbudował. Jedno jest pewne – mało turystów tu dociera, a miejsce jest całkiem malownicze.

Scupi

Pod nazwą Scupi kryje się park archeologiczny obejmując ruiny dawnego, starożytnego miasta Scupi (Skup, przy ul. Skupi). Generalnie raczej dla pasjonatów, gdyż pozostałości, które dotrwały do naszych czasów nie są zbyt okazałe.

Zobacz także

Macedonia
Co zwiedzić w Macedonii?
Macedonia
Życie nocne w Macedonii
Macedonia
Obiekty natury w Macedonii
Macedonia
Aktywnie w Macedonii
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon