Kiszyniów

ŚREDNIO

Kiszyniów często jest opisywany jako najbrzydsze, czy najmniej ciekawe miasto w Europie. I oczywiście o gustach się nie dyskutuje. Ale na pewno o Kiszyniowie nie można powiedzieć, że jest nudne czy mało intrygujące. Mołdawska stolica jest miejscem na wskroś kontrastowym, które ukształtowane zostało przez burzliwą historię – zarówno tę bardziej odległą, jak i nieco bliższą.

Kiszyniów

Kiszyniów, Mołdawia – © Zielonamapa.pl

Podczas II wojny światowej, a także w wyniku trzęsień ziemi, większość wiekowych budynków Kiszyniowa uległo całkowitemu zniszczeniu. W efekcie, mołdawską stolicę wypełnia obecnie sowiecka i brutalistyczna architektura. I w tej brzydocie też jest coś pociągającego. Dlatego Kiszyniów jest tak nietuzinkowy. Jeśli dodać do tego ulice, które tworzą rodzaj szachownicy przecinając się pod kątem prostym oraz liczne, rozległe parki, otrzymuje się przepis na całkiem interesujący kierunek zwiedzania i spacerów. Bo pod kątem krajoznawczy, historycznym i kulturowym w Kiszyniowie jest co oglądać. Działa tu sporo muzeów, które przybliżają losy tak miasta, jak i całego kraju.

Dla kogo?

Jeśli szukasz miejsc spoza głównych, turystycznych szlaków to Kiszyniów będzie doskonałą propozycją dla Ciebie. Choć jest to europejska stolica, to goście z zagranicy niezbyt chętnie ją odwiedzają. Dlatego jedź do Kiszyniowa, zanim stanie się to modne!