Kiszyniów

3.25       Zobacz opinie (12)

Kiszyniów często jest opisywany jako najbrzydsze, czy najmniej ciekawe miasto w Europie. I oczywiście o gustach się nie dyskutuje. Ale na pewno o Kiszyniowie nie można powiedzieć, że jest nudne czy mało intrygujące. Mołdawska stolica jest miejscem na wskroś kontrastowym, które ukształtowane zostało przez burzliwą historię - zarówno tę bardziej odległą, jak i nieco bliższą.

Kiszyniów

Kiszyniów, Mołdawia - © Zielonamapa

Podczas II wojny światowej, a także w wyniku trzęsień ziemi, większość wiekowych budynków Kiszyniowa uległo całkowitemu zniszczeniu. W efekcie, mołdawską stolicę wypełnia obecnie sowiecka i brutalistyczna architektura. I w tej brzydocie też jest coś pociągającego. Dlatego Kiszyniów jest tak nietuzinkowy. Jeśli dodać do tego ulice, które tworzą rodzaj szachownicy przecinając się pod kątem prostym oraz liczne, rozległe parki, otrzymuje się przepis na całkiem interesujący kierunek zwiedzania i spacerów. Bo pod kątem krajoznawczy, historycznym i kulturowym w Kiszyniowie jest co oglądać. Działa tu sporo muzeów, które przybliżają losy tak miasta, jak i całego kraju.

Dla kogo?

Jeśli szukasz miejsc spoza głównych, turystycznych szlaków to Kiszyniów będzie doskonałą propozycją dla Ciebie. Choć jest to europejska stolica, to goście z zagranicy niezbyt chętnie ją odwiedzają. Dlatego jedź do Kiszyniowa, zanim stanie się to modne!

Zdjęcia

  • Kiszyniów
  • Kiszyniów
  • Kiszyniów
  • Kiszyniów
  • Kiszyniów
  • Kiszyniów
  • Kiszyniów
  • Kiszyniów
  • Kiszyniów
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Generalnie miasto najlepiej będzie się prezentować przy dobrej pogodzie. Wtedy masz szansę nie poczuć się przytłoczonym przez brutalistyczną architekturę, wypełniającą różne zakamarki stolicy. Przyjeżdżając do Kiszyniowa latem będziesz mógł odbyć liczne przechadzki po centrum, a także spędzić miło czas w licznych parkach.

Eksplorowanie Kiszyniowa nie zajmie Ci zbyt wiele czasu, bowiem miasto nie przytłacza ogromną ilością atrakcji czy zabytków. Jednak te miejsca, które znajdziesz wymienione poniżej są naprawdę godne odwiedzenia.

Łuk Triumfalny

Które miasto nie chciałoby mieć Łuku Triumfalnego? No właśnie! A Kiszyniów go ma (Arcul de Triumf, Piața Marii Adunări Naționale). Nie jest on może zbyt imponujący (ma raptem 13 m wysokości), co nie przeszkadza mu posiadać statusu symbolu całej, mołdawskiej stolicy. Powstał w XIX wieku i upamiętnia wojnę turecko-rosyjską. Znajduje się na nim zegar.

Sobór Narodzenia Pańskiego

Bliskim sąsiadem Łuku Triumfalnego jest Sobór Narodzenia Pańskiego (Catedrala Mitropolitană Ortodoxă “Nașterea Domnului”, Piața Marii Adunări Naționale 12). Jest najważniejszą, prawosławną świątynią Mołdawii, o randze katedry. Stanął w tym miejscu w I połowie XIX wieku. Obok niego wznosi się dzwonnica, którą udało się odbudować po tym, jak w latach 60. XX wieku została wysadzona. Całość kompleksu otacza malowniczy park.

Narodowe Muzeum Sztuki

Po przeciwnej stronie bulwaru niż katedra znajduje się Narodowe Muzeum Sztuki (Muzeul Național de Artă al Moldovei, Strada 31 August 1989). Założone zostało w 1939 roku. Oprócz stałej ekspozycji, prezentującej dzieła mołdawskich twórców, odbywają się tu ciekawe wystawy czasowe. Na pewno warto zajrzeć do muzeum również przez wzgląd na jego piękne pod kątem architektonicznym wnętrza.

Narodowe Muzeum Historii Mołdawii

Tuż obok Narodowego Muzeum Sztuki znajduje się Narodowe Muzeum Historii Mołdawii (Muzeul Național de Istorie a Moldovei, Strada 31 August 1989 121 A). To na pewno dobra propozycja, jeśli chciałbyś nieco lepiej poznać losy tego niewielkiego, europejskiego państwa. Wystawa ukazuje dzieje Mołdawii od czasów starożytnych aż po współczesne.

Park Stefana Wielkiego

W centrum warto również odwiedzić park Stefana Wielkiego (Grădina Publică „Ştefan cel Mare şi Sfânt”). Tuż obok niego wznosi się jego całkiem udany pomnik. Sam park jest ulubionym, spacerowym celem mieszkańców miasta. Znajdziesz tu ładną fontannę oraz pomnik Aleksandra Puszkina.

Wieża wodna

Wieża wodna lub po prostu wieża ciśnień (Strada Alexei Mateevici 60A) to miejsce, które również warto odwiedzić podczas pobytu w Kiszyniowie. Przede wszystkim dlatego, że w jej wnętrzach działa bardzo ciekawe Muzeum Miejskie. Przybliża ono historię stolicy. Co ważne, ze szczytu wieżu roztacza się naprawdę fenomenalna panorama miasta. Więc choćby z tego powodu trzeba tu wpaść, choćby na chwilę.

Narodowe Muzeum Etnograficzne i Historii Naturalnej

Kiszyniów muzeami stoi. Ale Narodowe Muzeum Etnograficzne i Historii Naturalnej (Muzeul Naţional de Etnografie şi Istorie Naturală, Strada Mihail Kogălniceanu 82) również jest godne uwagi. Pozwala nieco lepiej poznać kulturę oraz tradycje Mołdawii. Placówka posiada również ciekawą wystawę poświęconą naturze. Podczas zwiedzania docenisz też piękno budynku, w jakim mieści się muzeum.

Park Valea Morilor

Kiszyniów to nie tylko muzea, ale również parki. Jednym z ładniejszych jest Pak Valea Morilor (Parcul Valea Morilor), który rozciąga się na zachód od ścisłego centrum. Zdecydowaną większość jego powierzchni zajmuje jezioro (Lacul „Valea Morilor”), wokół którego poprowadzona jest przyjemna alejka spacerowa. W parku warto również zobaczyć imponujące, dość specyficznie zaprojektowane schody (Scara Cascadelor). Na ich szczycie dumnie powiewa mołdawska flaga.

Zobacz także

Mołdawia
Co zwiedzić w Mołdawii?
Mołdawia
Życie nocne w Mołdawii
©2023 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon