Milestii Mici

SPOKO

Choć Milesti Mici to niepozorna miejscowość, a to właśnie w niej znajduje się największa winnica na świecie. Za czasów Związku Radzieckiego, to region współczesnej Mołdawii był głównym producentem tego trunku. W okolicach Milesti Mici natomiast przez długie lata trwała podziemna eksploatacja wapienia. W wyniku tych prac powstała cała sieć podziemnych korytarzy.

Milestii Mici

Milestii Mici, Mołdawia – © Zielonamapa.pl

Warunki w dawnych tunelach, dzięki dużej wilgotności i stałej temperaturze 12-14 stopni Celsjusza, okazały się być idealne do przechowywania wina. Łączna długość podziemnych korytarzy liczy ponad 200 km! Dziś wykorzystywane jest ok. 50 km z nich i składuje się tu w sumie ponad 2 mln butelek wina. Dzięki temu Milestii Mici zostało wpisane do Księgi Rekordów Guinnesa. Wspomniane tunele są otwarte dla turystów, ale zwiedzanie możliwe jest tylko własnym samochodem, podczas wykupionej wycieczki z przewodnikiem. Oferowana jest też oczywiście degustacja i sprzedaż produkowanego tu wina.

Dla kogo?

Nie da się ukryć, że Milesti Mici jest przede wszystkim doskonałą propozycją dla fanów wina. Wizyta w winnicy, połączona z degustacją i zwiedzaniem będzie doświadczeniem samym w sobie. Podróżnikom spragnionymi przygód i niecodziennych atrakcji na pewno spodoba się opcja podziemnego zwiedzania za kierownicą własnego samochodu.