Tyraspol

SPOKO

Tyraspol jest stolicą samozwańczej Republiki Naddniestrza. Generalnie nie jest ono uznawane na arenie międzynarodowej, więc oficjalnie stanowi część Mołdawii. Naddniestrze jednak, już od 1991 roku, posiada własną administrację państwową, która nie uznaje zwierzchnictwa Mołdawii. Tyraspol będący największym miastem regionu, znany jest jako żywy skansen komunizmu w Europie.

Tyraspol

Tyraspol, Mołdawia – © Zielonamapa.pl

Miasto doznało znacznych zniszczeń podczas II wojny światowej. Dlatego nie znajdziesz w nim wiekowych zabytków. Głównymi atrakcjami są budynki w stylu typowym dla Związek Radziecki. Najwięcej ciekawych obiektów oraz pomników znajduje się przy ulicy 25 Października. Warto zobaczyć przede wszystkim park Suvorova, wraz z ogromną jego rzeźbą, imponujący Dom Sowietów oraz Sobór Narodzenia Pańskiego. W Tyraspolu znajduje się również słynna wytwórnia koniaków Kvint, która otwarta jest dla odwiedzających. Do miasta można się łatwo dostać, zarówno od strony Mołdawii, jak i Ukrainy, ale należy pamiętać o dodatkowych formalnościach związanych z wjazdem na teren Republiki Naddniestrza.

Dla kogo?

Jeśli fascynuje Cię kultura i historia ZSRR, to musisz koniecznie odwiedzić Tyraspol. Podróżnicy, którzy szukają rzadko odwiedzanych miejsc, z pewnością docenią wyjazd do Republiki Naddniestrza. Zainteresowanym komunistyczną architekturą spodobają się liczne pomniki i monumentalne budowle, które są utrzymane w bardzo dobrym stanie.