Ungheni

2.83       Zobacz opinie (6)

Miasto Ungheni ma tak naprawdę dwie wersje - rumuńską i mołdawską. Obie stoją naprzeciwko siebie, na przeciwległych brzegach rzeki Prut, przez którą przebiega granica między tymi dwoma państwami. Mołdawskie Ungheni jest jednym z największych miast w kraju. Przez wielu uznawane również za jedno z ładniejszych. Czy tak jest w rzeczywistości? Na pewno atutem Ungheni jest to, że leży zarówno nad rzeką Prut, jak i nad jeziorem Delia, które oferują przyjemne tereny spacerowe. Do największych atrakcji miasta należy most zaprojektowany przez Eiffla - tak, tego samego, który zbudował słynną wieżę w Paryżu. Na uwagę zasługuje także katedra pw. Aleksandra Newskiego, ładny budynek dworca kolejowego, a także pełen kolorów klasztor pw. Św. Jerzego.

Dla kogo?

Cóż, Ungheni to propozycja dla prawdziwych koneserów, którzy chcą dobrze poznać Mołdawię. Nie ma tu bowiem zbyt wielu atrakcji. Samo miasto natomiast pozwala na całkiem niezły wgląd w klimat, jaki panuje w innych częściach kraju. Ungheni trzeba też raczej traktować jako jeden z punktów na trasie, a nie główny cel podróży.

Zdjęcia

  • Ungheni
  • Ungheni
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Do miasta wybierz się podczas ładniejszej pogody. W tedy Ungheni będzie robić nieco bardziej pozytywne wrażenie, niż podczas pochmurnego czy deszczowego dnia. Dodatkowo późną wiosną i latem będziesz mógł cieszyć się sprzyjającymi warunkami do spacerów nad rzeką, jeziorem lub po miejskich parkach.

W Ungheni nie znajdziesz zbyt wielu zabytków. W centrum miasta uwagę zwracają budynki sakralne, zaś poza jego obrębem warto odwiedzić most Eiffela. Przespaceruj się także nad jezioro Delia oraz do mniejszych, miejskich parków.

Most Eiffla

Oba brzegi rzeki Prut spina Podul Eiffel, czyli most kolejowy, który zaprojektowany został pod koniec XIX wieku przez francuskiego inżyniera – Gustava Eiffela. Co ciekawe, stworzył go na 10 lat przed zbudowaniem paryskiej wieży – jego najbardziej znanego dzieła. Swoją obecną nazwę most nosi oficjalnie od 2012 roku. Ponieważ wciąż jeżdżą po nim pociągi, nie będziesz mógł na niego wejść. Za to bez problemu przyjrzysz mu się z niewielkiej odległości.

Klasztor św. Grzegorza

Inną, ważną atrakcją miasta jest klasztor św. Grzegorza (Mănăstirea Sfântul Gheorghe, Strada Ciprian Porumbescu). To jeden z najmłodszych tego typu obiektów na terenie całej Mołdawii. Powstał w 2000 roku, na terenie dawnej, rosyjskiej szkoły podstawowej. W obrębie klasztoru znajduje się kościół letni i zimowy. Cały kompleks wyróżnia duża ilość kolorów, która zdobi budynki tak z zewnątrz, jak i od środka. W klasztorze św. Jerzego zachowały się relikwie wielebnego Ojca Serafina z Sarowa, relikwie Świętego Wielkiego Męczennika Jerzego, relikwie Świętego Wielkiego Męczennika Pantelejmona oraz relikwie Wielebnej Matki.

Katedra pw. Św. Aleksandra Newskiego

W Ungheni na uwagę zasługuje również katedra pw. Św. Aleksandra Newskiego (Catedrala Alexandr Nevski). Zbudowana została na początku XX wieku, według projektu rosyjskiego architekta Alexandru Bernardazziego. Za czasów, gdy Mołdawia znajdowała się pod sowieckimi rządami, w świątyni znajdowało się muzeum, a później nawet… siłownia. Ponownie zaczął pełnić swoją pierwotną rolę od 1991 roku, po ponownym konsekrowaniu. W 2011 roku świątynia ta uzyskała status katedry biskupiej. Katedrę wyróżnia pojedyncza wieża oraz fasada w intensywnie żółtym kolorze. Wnętrze jest nieco mroczne, ale warto zwrócić uwagę na zdobiące je ikony.

Zobacz także

Mołdawia
Co zwiedzić w Mołdawii?
Mołdawia
Życie nocne w Mołdawii
©2023 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon