Akwizgran

3.88       Zobacz opinie (8)

Akwizgran ukochał sobie Karol Wielki. Stąd rządził olbrzymim imperium i wyruszał na kolejne podboje i zbrojne wyprawy. Tutaj prawdopodobnie spłodził większość spośród osiemnaściorga swoich uznanych potomków.

Akwizgran, Niemcy

Akwizgran, Niemcy - © Zielonamapa

Dziś położony na granicy trzech państw Akwizgran to wielokulturowe, studenckie miasto trochę senne poza szczytem sezonu przypadającym w okresie zimowego karnawału. Warto tu wpaść przede wszystkim dla monumentalnej katedry zbudowanej wokół kaplicy pałacowej Karola i termalnych źródeł, w których władca lubił regenerować siły po wyprawach wojennych.

Dla kogo?

Akwizgran spodoba się wszystkim, którzy lubią zwiedzanie i średniowieczną architekturę. To doskonałe pomysł na jednodniową wycieczkę z pobliskiej Kolonii, albo przystanek w drodze do Belgii, czy Holandii. Poza tym w Akwizgranie poczujesz się również niczym przysłowiowa ryba w wodzie, jeśli lubisz odwiedzać uzdrowiska, pić naprawdę śmierdzącą leczniczą wodę i moczyć się godzinami w źródłach termalnych.

Zdjęcia

  • Akwizgran
  • Akwizgran
  • Akwizgran
  • Akwizgran
  • Akwizgran
  • Akwizgran
  • Akwizgran
  • Akwizgran
  • Akwizgran
  • Akwizgran
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Do Akwizgranu warto przyjechać przez cały rok, chociaż niewątpliwie najciekawiej miasto prezentuje się podczas corocznego karnawału. W trakcie tzw „piątej pory roku” na ulicach miasta odbywają się kolorowe parady, koncerty i festyny, a mieszkańcy rezygnują z zimowych kurtek na rzecz najbardziej wymyślnych kostiumów.

Zabytkowe centrum Akwizgranu świetnie zwiedza się piechotą. Na zobaczenie najważniejszych zabytków wystarczy kilka godzin. Resztę dnia warto poświęcić na relaks w słynnych Termach Karola.

Katedra w Akwizgranie

Katedra pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny w Akwizgranie to jedna z pierwszych europejskich budowli wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO (w 1978 r.). Główną jej część stanowi ośmiokątna kaplica królewska z końca VIII w., która kiedyś była częścią pałacu Karola Wielkiego. To prawdziwa perełka sztuki karolińskiej. Została wykonana na wzór kościołów bizantyjskich i miała podkreślać potęgę władzy państwowej i upamiętniać zjednoczone cesarstwo rzymskie.

Katedra w Akwizgranie to również ważny punkt na pielgrzymkowej mapie Europy. W Relikwiarzu Najświętszej Marii Panny przechowywane są tutaj: suknia, którą miała na sobie Matka Boska podczas narodzin Chrystusa, pieluszka, którą nosił mały Jezus, przepaska, którą owinięte były biodra ukrzyżowanego Chrystusa oraz tkanina, w którą owinięta była odcięta głowa Jana Chrzciciela. Raz na siedem lat relikwie wystawiane są na widok wiernych.

Ratusz

Aachener Rathaus został wzniesiony w XIV w. na ruinach pałacu Karola Wielkiego. Dziś to nie tylko muzeum, ale również miejsce, w którym wciąż spotyka się i obraduje rada miasta. Do zwiedzania udostępniona jest min. Sala Koronacyjna (kiedyś największa sala świecka w Cesarstwie Rzymskim), Sala Biała i Sala Sukienników. Do 21. roku życia za wstęp do Ratusza nie zapłacisz ani centa.

Pijalnia wody Elisenbrunnen

Neoklasycystyczny budynek w pobliżu starówki, w którym znajduje się pijalnia wody leczniczej. Mimo charakterystycznego zapachu zgniłych jaj unoszącego się wokół budynku i przylegającego do niego parku, to jedno z ulubionych miejsc mieszkańców Akwizgranu. Odbywają się tu imprezy kulturalne i wystawy, a w letnie wieczory można przyłączyć się do bezpłatnych spotkań tanecznych (min. tanga i salsy).

Termy Karola

Termy Karola to zespół kilku zewnętrznych i krytych basenów, w których temperatura wody waha się od 33°C-72°C. Baseny zasilane są wodą pochodzącą z gorącego  źródła Rosenquelle. Moczenie się termach oprócz czystej przyjemności przyspiesza rehabilitację po operacjach i przynosić ulgę osobom cierpiącym na reumatyzmy, czy schorzenia skóry. Poza pływaniem w kompleksie można również poddać się różnym zabiegom upiększającym i relaksacyjnym, a także skorzystać z łaźni i saun.

W mieście, w którym mieszka ponad 50 000 studentów z całego świata życie nocne nie może być nudne. W Akwizgranie czekają na ciebie duże dyskoteki, puby z muzyką na żywo i bary koktajlowe, w których oprócz drinków serwowane jest naprawdę dobre jedzenia. Najlepsze knajpy skupione są w zabytkowym centrum i w  okolicach Pontstraße.

Café Madrid

Od lat jedno z najpopularniejszych miejsc w mieście. Można się napić piwa i potańczyć. Wieczorami wstęp płatny (Pontstraße 141-149).

Café Kittel

Przyjemne miejsce na spokojny wieczór. Niewygórowane ceny i przytulna atmosfera. Trochę opieszała obsługa, ale wpisuje się w wyluzowany klimat knajpy (Pontstraße 39).

Pub Domkeller

Stary pub z charakterem, który od lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Domkeller reklamuje się jako mało modne miejsce, bez promocji dla studentów i wyszukanych eventów. Ciepła atmosfera, dobre piwo i koncerty na żywo w poniedziałki (Hof 1).

Tijuana Aachen

Dobre jedzenie, spore porcje, happy hour na drinki i zawsze pełno ludzi. Świetne miejsce na początek wieczoru (Markt 47).

Disco Starfish

Największa dyskoteka w mieście. Imprezy tematyczne, więc przed wizytą warto sprawdzić, jaki miks będzie puszczany przez DJ-ów. Dużo miejsca do tańczenia i spory teren dla palących na zewnątrz (Liebigstraße 19).

NOX

Różnorodna muzyka i dobry klimat na całonocną imprezę. W piątki „rumbabtecka” i  latynoskie rytmy. Niestety trochę mało miejsca (Blondelstraße 9).

Musikbunker-Aachen e.V.

Alternatywny klub w byłym bunkrze. Dość spartański wystrój i nieogrzewana sala. Głównie rockowe klimaty, często muzyka na żywo (Goffartstraße 26).

Zobacz także

Niemcy
Co zwiedzić w Niemczech?
Niemcy
Najlepsze plaże w Niemczech
Niemcy
Życie nocne w Niemczech
Niemcy
Parki narodowe w Niemczech
Niemcy
Aktywny wypoczynek w Niemczech
Niemcy
Poza szlakiem w Niemczech
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon