Augsburg

3.20       Zobacz opinie (5)

Augsburg to jedno z ważniejszych miast Bawarii, jak i całych Niemiec. Elegancki, pełen przepychu, ze wspaniałą architekturą przyciągał nie tylko niemiecką socjetę i artystów, ale również osoby z innych części Europy. Augsburg wiele zawdzięcza niesamowicie zamożnej i wpływowej rodzinie Fuggerów, która zajmowała się bankowością i handlem. Oprócz pomnażania fortuny, budowali też w mieście liczne obiekty, np. pierwsze na świecie osiedle mieszkaniowe.

Augsburg

Augsburg, Niemcy - © Zielonamapa

Innym, ważnym rodem mieszkającym w Augsburgu byli Mozartowie. To tu urodził się ojciec Amadeusza - Leopold, który również trudnił się komponowaniem muzyki. Miasto jest więc przepełnione sztuką, historią i zachwycającymi budowlami z różnych stuleci. Odbywają się tu liczne festiwale, które przyciągają gości z całego świata. Co więcej, Augsburg za sprawą rozwijanego przez stulecia systemu zarządzania wodą, znalazł się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. W krajobrazie miasta dominują liczne kanały, zdroje czy fontanny. Wspaniała atmosfera tego miasta sprawi, że zapragniesz zatrzymać się tu na dłużej.

Dla kogo?

Kochasz muzykę Mozarta i chciałbyś odwiedzić jego rodzinne miasto? Wtedy koniecznie zajrzyj do Augsburga. Najlepiej podczas trwania Augsburskiego Festiwalu Mozartowskiego (zwykle odbywa się w październiku). Miasto przypadnie Ci do gustu, jeśli preferujesz miejsca przepełnione liczną, klasyczną architekturą, w których jest dużo muzeów i zabytków.

Zdjęcia

 • Augsburg
 • Augsburg
 • Augsburg
 • Augsburg
 • Augsburg
 • Augsburg
 • Augsburg
 • Augsburg
 • Augsburg
 • Augsburg
 • Augsburg
 • Augsburg
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Pod kątem festiwali i innych wydarzeń kulturalnych najlepiej odwiedzić Augsburg jesienią lub na przełomie zimy i wiosny. Wtedy w mieście najwięcej się dzieje. Natomiast, gdy zależy Ci na zwiedzaniu i spacerach, to wybierz się do tego bawarskiego miasta późną wiosną lub latem.

Planując wizytę w Augsburgu wygospodaruj przynajmniej jeden, cały dzień. Miasto oferuje sporo atrakcji, z których większość koncentruje się w obrębie starego miasta.

Leopold Mozart Haus

Jeśli fascynuje się muzyka klasyczna oraz dzieje rodu Mozartów, wtedy koniecznie zajrzyj do Leopold Mozart Haus (Frauentorstraße 30). Muzeum koncentruje się na przybliżeniu historii Leopolda Mozarta – ojca Amadeusza. Postaci trochę niedocenianej i często pomijanej, która jednak wywarła spory wpływ na świat muzyki. Muzeum ma mocno interaktywny charakter. Dodatkowo będziesz mógł tam posłuchać dzieł Leopolda.

Katedra Najświętszej Marii Panny

Jednym z ważniejszych kościołów Augsburga, jak i Bawarii, jest bez wątpienia Katedra Najświętszej Marii Panny (Frauentorstraße 1). Warto do niej zajrzeć z kilku powodów. Przede wszystkim to jeden z najstarszych kościołów Niemiec, który swą historią sięga IX wieku. Katedra posiada imponujące drzwi z brązu, na których ukazano sceny ze Starego Testamentu. Za to w jej wnętrzu będziesz mógł podziwiać piękne witraże pochodzące z XII wieku!

Rathausplatz

Jednym z ważniejszych punktów starówki jest Rathausplatz, czyli Plac Ratuszowy. To tam wznoszą się najbardziej charakterystyczne budynki Augsburga, czyli ratusz, wieża Perlach czy imponująca fontanna Augustusbrunnen.

Wieża Perlach

Wieża Perlach wznosi się w ścisłym centrum starego miasta. Ma 70 m wysokości i na jej szczyt prowadzi 261 schodów. To jeden z najlepszych punktów widokowych całego Augsburga, z którego będziesz mógł podziwiać rozległą, piękną, miejską panoramę.

Augustusbrunnen

Fontanna Augustusbrunnen ukazuje założyciela miasta, czyli cesarza Augusta. Wykonana została z brązu i marmuru w XVI wieku. Postać cesarza ma 2,5 wysokości i waży 1500 kg. Augustusbrunnen wraz z innymi fontannami w mieście oraz całym systemem zarządzania wodą w Augsburgu znalazły się w 2019 na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. 

Ratusz

Na pewno warto poświęcić trochę czasu samemu ratuszowi (Rathas). To przepiękny budynek, który kryje w sobie niesamowitą, złotą, renesansową salę (Der Goldene Saal). Na sto procent zachwycisz się jej kunsztownymi zdobieniami.

Maximilianmuseum

Spacerując po uliczkach Augsburga koniecznie zajrzyj do Maximilianmuseum (Fuggerpl. 1). Zobaczysz tam liczne dzieła sztuki związane z historią miasta. Przede wszystkim wspaniałe prace złotnicze. Miasto przez długi czas było bowiem siedzibą jednych z najlepszych złotników w Europie. Muzeum słynie również z pięknego dziedzińca ze szklanym dachem.

Schaezlerpalais

Pod tą nieco enigmatyczną nazwą kryje się jeden z piękniejszych pałaców Augsburga. Schaezlerpalais (Maximilianstraße 46) mieści Niemiecką Galerię Barokową, kolekcje Fundacji Karola i Magdaleny Haberstocków, Kolekcję Grafiki, Rokokową Salę Festiwalową z 1767 roku i Państwową Galerię Dawnych Mistrzów. Dodatkowo pałac posiada niesamowite, eleganckie i pełne przepychu wnętrza.

Brechthaus

Innym, znanym mieszkańcem Augsburga był Bertolt Brecht – wybitny dramaturg, pisarz i poeta. W Brechthaus (Auf dem Rain 7) – muzeum poświęconemu jego historii, będziesz mógł obejrzeć m.in. sypialnię matki Brechta, pierwsze wydania jego dzieł oraz materiały mu poświęcone. W budynku tym dramaturg mieszkał dość krótko, ale to właśnie tu postanowiono stworzyć miejsce go upamiętniające.

Zoo

Jeśli do Augsburga wybierasz się z dziećmi, wtedy zaplanuj spacer po augsburskim Zoo (Brehmpl. 1). Znajduje się na południe od ścisłego centrum, na terenie ogromnego, miejskiego lasu, ciągnącego się wzdłuż rzeki Lech. Sam ogród zoologiczny nie jest może bardzo duży, ale mieszka w nim naprawdę sporo zwierząt. Na pewno spodoba się tu najmłodszym turystom.

Fuggerei

Kolejnym, idealnym miejscem na spacer jest niewielka dzielnica Fuggerei. Było to pierwsze na świecie osiedle mieszkaniowe, które Jakob Fugger postanowił zbudować dla najuboższych. W XVI wieku wykupił fragment miasta, znajdujący się na wschód od starówki, za rzeką Lech. Dzięki niemu powstały 52 domy. Na każdym piętrze mogła mieszkać jedna rodzina. Obecnie dzielnica Fuggerei udostępniona jest zwiedzającym. Podczas wizyty będziesz mógł zajrzeć do wnętrza wybranych domów, a także obejrzeć wystawę poświęconą historii bombardowań z czasów II wojny światowej.

Zobacz także

Niemcy
Co zwiedzić w Niemczech?
Niemcy
Najlepsze plaże w Niemczech
Niemcy
Życie nocne w Niemczech
Niemcy
Parki narodowe w Niemczech
Niemcy
Aktywny wypoczynek w Niemczech
Niemcy
Poza szlakiem w Niemczech
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon