Bamberg

4.10       Zobacz opinie (10)

Położony na siedmiu wzgórzach Bamberg to najlepiej zachowane średniowieczne miasto Niemiec. Nietknięte przez bombardowania aliantów zabytkowe kamienice, pałace i kościoły w połączeniu z siatką kanałów oplatającą miasto i rozległymi, pełnymi zieleni ogrodami tworzą niezwykle urokliwy krajobraz. Trzy historyczne dzielnice miasta - Bergstadt, Inselstadt i Gärtnerstadt - zostały w 1993 r. wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Unesco.

Bamberg, Niemcy

Bamberg, Niemcy - © Zielonamapa

Ale Bamberg to nie tylko urokliwie pejzaże i ciekawa architektura. To również ponad 50 gatunków lokalnych piw (w tym słynny wędzony Rauchbier) warzonych przez 11 tradycyjnych browarów. Absolutny must-visit dla prawdziwych piwoszy.

Dla kogo?

Bamberg spodoba się wszystkim, którzy lubią zwiedzanie, zabytkowa architekturę i dobre piwo. Miasto można odwiedzić przy okazji wizyty w Norymbergii, Wurzburgu czy Rothenburgu.

Zdjęcia

 • Bamberg
 • Bamberg
 • Bamberg
 • Bamberg
 • Bamberg
 • Bamberg
 • Bamberg
 • Bamberg
 • Bamberg
 • Bamberg
 • Bamberg
 • Bamberg
 • Bamberg
 • Bamberg
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Bamberg warto odwiedzić niezależnie od pory roku, chociaż urokliwe położenie miasteczka najpełniej można docenić podczas wiosennych i letnich spacerów.

Sandkrewa

Jeśli lubisz lokalne imprezy powinieneś wpaść do Bambergu pod koniec sierpnia, w trakcie corocznego festiwalu Sandkerwa. Ten największy festyn w Bawarii ma ponad 60-letnią tradycję. Przez 5 dni ulice miasta tętnią życiem przez całą dobę, wszędzie odbywają się koncerty i imprezy plenerowe, a Rauchbier leje się szerokimi strumieniami.

Na zwiedzanie Bambergu wystarczy przeznaczyć jeden dzień. Jeśli nie czujesz się na siłach, żeby spacerować w górę i w dół między wzgórzami miasta warto skorzystać z komunikacji miejskiej.

Katedra św. Piotra i św. Jerzego

Monumentalna, XIII-wieczna katedra z charakterystycznymi czterema wieżami króluje nad zabytkową częścią Bambergu. W środku można podziwiać grobowiec papieża Klemensa II, nagrobek cesarza Henryka II i jego żony Kunegundy oraz naturalnej wielkości kamienną rzeźbę Jeźdźca bamberskiego – posąg uznawany za pierwsze po antyku dzieło rzeźby pomnikowej.

Wzgórze i klasztor św. Michała

Do kompleksu klasztornego idzie się malowniczą trasą prowadzącą pośród winnic. Mimo, iż znajdujący się na szczycie wzgórza barokowy kościół św. Michała jest zamknięty dla zwiedzających (do 2021 r.) warto wdrapać się na górę dla bajkowego widoku na czerwone dachy kamienic i górującą nad miastem katedrę. Ogrody klasztorne, do których można wejść bezpłatnie tu ulubione miejsce mieszkańców na weekendowe pikniki.

Mała Wenecja

Mianem Małej Wenecji określana jest dawna rybacka dzielnica znajdująca się na wschodnim brzegu rzeki Regnitz. XVII-wieczne kolorowe domy z drewnianymi fasadami najlepiej podziwiać z poziomu wody wybierając się na rejs statkiem wycieczkowym, bądź gondolą. Co roku w Małej Wenecji odbywa się kulminacyjny punkt festiwalu Sandkerwa – tzw. Fischerstechen, czyli zawody, podczas których drużyny stojące naprzeciw siebie w łódkach próbują zepchnąć się do wody używając do tego długich, drewnianych tyczek.

Dzielnica Ogrodników

Prawie 40 ogrodów, niewielkie, stare domy z obszernymi bramami wjazdowymi, a dookoła zapach kwiatów i ziół – bamberska Dzielnica Ogrodników to świetny pomysł na spacer zamykający zwiedzanie miasta. W gospodarstwach można kupić lokalne produkty, nalewki, wina i dżemy, a w niewielkich kawiarenkach napić się  kawy i zjeść kawałek sezonowego ciasta.

Zobacz także

Niemcy
Co zwiedzić w Niemczech
Niemcy
Najlepsze plaże w Niemczech
Niemcy
Życie nocne w Niemczech
Niemcy
Parki narodowe w Niemczech
Niemcy
Aktywny wypoczynek w Niemczech
Niemcy
Poza szlakiem w Niemczech
©2021 Zielonamapa.pl
facebook icon
twitter icon
youtube icon
instagram icon
telegram icon