Berlin
Otwarty, liberalny i imprezowy Berlin to jedna z najbardziej hipsterskich i przyjaznych europejskich metropolii. Niczym magnes przyciąga artystów, muzyków i kreatywnych ludzi z całego świata stając się dla wielu z nich nowym domem.

Berlin, Niemcy - © Zielonamapa
Ciekawe muzea, odrestaurowane, zabytkowe budowle, ślady najświeższej historii rozsypane pośród fragmentów berlińskiego muru i alternatywny klimat kultowego Kreuzberga – Berlin jest niczym pudełko czekoladek, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Kiedyś podzielona murem i pełna wewnętrznych konfliktów, dziś kosmopolityczna i wielokulturowa stolica Niemiec to doskonały pomysł na niejeden weekendowy city-break. Bo do Berlina się wraca, żeby za każdym razem odkrywać jego inne oblicze.
Dla kogo?
Berlin spodoba się wszystkim, którzy lubią zwiedzanie dużych, tętniących życiem miast. Multikulturowa i tolerancyjna stolica Niemiec to również doskonały kierunek dla backpackersów.
Zdjęcia
Kiedy odwiedzić Berlin?
Sezon turystyczny trwa w Berlinie cały rok, ale miasto najlepiej zwiedza się wiosną i latem, gdy brzegi Szprewy tętnią życiem, a w miejskich parkach można odpocząć na trawie sącząc zimne piwo.
Festiwale w Berlinie
Najbardziej znane festiwale i wydarzenia kulturalne, które odbywają się w mieście to lutowy Berlinale (Międzynarodowy Festiwal Filmowy), lipcowe Classic Open Air na Gendarmenmarkt, Berliner Volksfestsommer i Citadel Music Festival oraz październikowy Festiwal Świateł i odbywająca się raz na dwa lata impreza Berlin Biennale celebrująca sztukę współczesną.
Co zwiedzić w Berlinie?
Wybierając się do Berlina warto kupić Berlin Welcome Card, która oprócz zniżek do wielu muzeów, knajp i restauracji zapewnia bezpłatne przejazdy komunikacją miejską. Berlin jest opleciony doskonale zorganizowaną i przemyślaną siecią linii metra, kolejek, tramwajów i autobusów, więc zdecydowanie nie opłaca się tracić czasu na przemieszczanie się piechotą pomiędzy oddalonymi od siebie atrakcjami.

East Side Gallery
East Side Gallery to galeria kolorowych graffiti stworzona na fragmencie muru berlińskiego znajdującym się w pobliżu dworca wschodniego. Od tego miejsca warto rozpocząć zwiedzanie miasta, żeby zrozumieć jego historię. Przez lata betonowa granica dzieliła Berlin na kontrolowaną przez Rosjan część wschodnią i części zachodnią pozostającą pod wpływem aliantów. Mur był i wciąż jest symbolem nie tylko zimnej wojny, ale również trudnej i bolesnej historii mieszkańców miasta. Runął w 1989 r, a na jego zachowanych fragmentach zakwitły najbardziej kolorowe i znane murale świata (min. ten z całującym się Breżniewem i Honeckerem).

Checkpoint Charlie
Najważniejsze przejście graniczne między RFN a NRD wyznaczone wyłącznie dla turystów i personelu dyplomatycznego. Przez Checkpoint Charlie nie mieli prawa przechodzić obywatele niemieccy i mieszkańcy miasta. Dziś stoi tu niepozorna biała budka, przy której można sobie zrobić zdjęcia ze statystą przebranym za amerykańskiego strażnika i otrzymać symboliczną pieczątkę.
Pomnik Pomordowanych Żydów Europy
Pomnik według projektu Petera Eisenmana składający się z 2700 cementowych bloków ustawionych w równoległych szeregach, który upamiętnia zagładę Żydów w trakcie II wojny światowej. Częścią pomnika jest również podziemne muzeum Izba Pamięci.

Wieża telewizyjna
Zbudowana w latach 1965-1969 368-metrowa Fernsehturm jest najwyższym budynkiem w Niemczech i jednym z symboli Berlina. Na jej szczycie znajduje się taras widokowy oraz niezwykła restauracja, która w ciągu 30 min obraca się wokół własnej osi.

Alexanderplatz
Główny plac Berlina pieszczotliwie nazywany przez mieszkańców „Alex”. Galerie handlowe, fast-foody, kawiarnie, stacja kolejowa i stacja metra – na Alexanderplatz panuje architektoniczny chaos i zawsze jest tłoczno. To główny węzeł komunikacyjny miasta i miejsce, które tętni życiem o każdej porze dnia i nocy. Szacuje się, że dziennie plac przemierza nawet 300 tys. osób. Charakterystyczna bryła Weltzeituhr, czyli zegara pokazującego aktualny czas w 24 strefach czasowych świata to ulubione miejsce spotkań zarówno Berlińczyków jak i turystów.

Plac Poczdamski
Prawie doszczętnie zniszczony w trakcie II wojny światowej Potsdamer Platz jest dziś wizytówką nowoczesnego Berlina. To tu znajduje się europejska siedziba główna firmy Sony w imponującym budynku ze szkła i stali ze słynnym, futurystycznym dachem. W środku oprócz biur i salonu Sony znajdują się min. kawiarnie, restauracje, sklepy, centra konferencyjne i kino IMAX. Można również korzystać z darmowego wifi.

Brama Brandenburska
Stojąca u wylotu Alei pod Lipami (Unter den Linden) Brama Brandenburska to najbardziej charakterystyczna pocztówka Berlina. Ta klasycystyczna budowla ma 26 m wysokości, 65,5 m szerokość i została zwieńczona rzeźbą uskrzydlonej bogini zwycięstwa, która powozi kwadrygę. Po upadku muru berlińskiego Brama stała się symbolem pokoju i wolności i trafiła na rewers niemieckich 10, 20 i 50 eurocentów.

Katedra w Berlinie
Jeden z najładniejszych zabytkowych kościołów w mieście. Ewangelicka świątynia zbudowana na przełomie XIX i XX wieku według planów pochodzącego z Pszczyny architekta Juliusa Carla Raschdorffa. Przed katedrą rozpościera się rozległy zielony teren, na którym latem odpoczywa mnóstwo osób.

Reichstag
Neorenesansowa siedziba niemieckiego parlamentu ulegała znacznym zniszczeniom w trakcie pożaru z 1933 r. oraz w wyniku późniejszych działań wojennych. Dziś świetnie zrekonstruowany, okazały gmach Reichstagu wieńczy nowoczesna, 23-metrowa, szklana kopuła, na której znajduje się taras widokowy. Kopułę i wnętrza Reichstagu można bezpłatnie zwiedzać po wcześniejszym zarejestrowaniu się - najlepiej przez internet.

Wyspa Muzeów
Wyspa Muzeów na Szprewie to absolutny must-see dla fanów historii i sztuki. W skład wpisanego na listę UNESCO kompleksu wchodzi Stare i Nowe Muzeum, Stara Galeria Narodowa, Muzeum im. Bodego oraz najsłynniejsze Muzeum Pergamońskie, w którym znajdują się cenne zbiory starożytnej architektury i rzeźby. Najważniejsze spośród nich to słynna Brama Isztar ze starożytnego Babilonu oraz imponujący Wielki Ołtarz Zeusa. Na zwiedzanie Wyspy Muzeów warto poświęcić cały dzień.

Imprezy w Berlinie
Niewygórowane ceny i wyjątkowo zróżnicowana scena nocna czynią Berlin jednym z najlepszych i najciekawszych miast imprezowych Europy. Znajdziesz tu zarówno ekskluzywne lokale i przytulne, niewielkie knajpy, jak i obskurne, post-punkowe mordownie i olbrzymie, najlepsze na świecie dyskoteki techno.
Eleganckie (i najdroższe) kluby i bary ciągną się wzdłuż Ku’damm. Jeśli lubisz bardziej alternatywny klimat i lokalny koloryt wybierz się na Kreuzberg i Schöneberg. I pamiętaj, że najlepsze imprezy zaczynają się w Berlinie grubo po północy.
Watergate
Tuż obok ceglanego mostu Oberbaum znajduje się jeden z najlepszych klubów w mieście. Z patio Watergate rozciąga się boski widok na rzekę. Imprezy rozkręcają topowi międzynarodowi DJ-e. Na parkiecie głównie techno i house. Zawsze sporo ludzi (Falckensteinstraße 49).
Tresor
Legendarny klub mieszczący się budynku byłej elektrowni. Kolebka niemieckiego techno i od ponad 25 lat jedno z najważniejszych miejsc na nocnej scenie Berlina. Podobno kluczem do sukcesu mrocznego Tresora były naprawdę mocne beaty, ostre światło stroboskopów i mało tlenu na parkiecie (Köpenicker Str. 70).
SO36
Kultowy klub działający już od lat ’70-tych. Występował tu min. Iggy Pop i David Bowie. Dziś raz w miesiącu w SO36 odbywa się Roller Skate Disco, czyli dyskoteka na wrotkach (które można wypożyczyć na miejscu) w klasycznych rytmach epoki disco (Oranienstraße 190)
Chalet
Prawdziwa perełka. Stylowy klub w XIX-wiecznej posiadłości z klimatycznym wystrojem wnętrz rodem z minionej epoki i niesamowitym ogrodem (Vor dem Schlesischen Tor 3).
Salon Zur Wilden Renate
Trzypiętrowy klub w przerysowanym, cyrkowym klimacie. W Czarnym Pokoju na parterze z reguły słychać techno, w Zielonym Pokoju na pierwszym piętrze house, a w Czerwonym Pokoju najbardziej odjechane disco (Alt Stralau 70).
Mein Haus am See
Przytulny bar czynny całą dobę. Wystrój wnętrza w stylu lat ’70 i ’80-tych, sporo wygodnych kanap i foteli, na betonowych ścianach ciekawe obrazy (Brunnenstrasse 197-198).
Kumpelnest 3000
Jeden z najdziwniejszych najbardziej wyluzowanych barów w mieście. Według lokalsów jego kiczowaty wystrój, czerwone światło i dywany na ścianach da się przełknąć tylko z ostatnim drinkiem, tuż nad ranem (Lützowstraße 23).
Berghain
Kultowy klub techno z ostrą selekcją przed wejściem. Kolejki przed bramką ciągną się kilometrami. Industrialny klimat budynku byłej elektrowni i doskonali DJ-e. Zakaz robienia zdjęć w środku. W niedzielę klub jest czynny przez całą dobę (Am Wriezener Bahnhof).
Parki w Berlinie
Berlińskie parki to prawdziwe zielone płuca miasta. Z reguły nie są poprzecinane gęstą siecią alejek i nie ma na nich zbyt wielu pstrokatych placów zabaw. Cieszą oczy bujną, dziką zielenią i zachęcają do odpoczynku trawie. To ulubione miejsca spotkań Berlińczyków, którzy bardzo często spędzają w parkach całe weekendy grillując i mocząc nogi w chłodnej wodzie jeziorek i w fontannach.
Tiergarten
Tiergarten to najstarszy i najbardziej popularny park miejski. Olbrzymi rezerwat przyrody w samym centrum Berlina często porównywany jest z nowojorskim Central Parkiem. Można tu biegać, jeździć na rowerze, organizować pikniki, napić się piwa w jednej z trzech przytulnych knajpek, a nawet odwiedzić zoo. Na koniec wizyty w Tiergarten warto wspiąć się stromymi schodami na platformę widokową znajdującą się na górującej nad parkiem kolumnie Siegessäule. Panorama miasta rozciągająca się ze szczytu szczególnie spektakularnie wygląda tuż przed zmierzchem.

Viktoriapark
Viktoriapark to jeden z najciekawszych parków Berlina. Zaprojektowany jako miejsce wypoczynku dla klasy pracującej dzielnicy Kreuzberg po raz pierwszy został otwarty w 1894 r. Najbardziej malowniczym punktem parku jest uruchamiany wiosną i latem wodospad oraz 60-metrowe wzniesienie, na którym znajduje się pomnik z krzyżem autorstwa rzeźbiarza Karla Friedricha Schinkla.

Mauerpark
Mauerpark to najbardziej hipsterski spośród berlińskich parków i ulubione miejsce spotkań lokalsów. Odbywają się tutaj imprezy, koncerty i ciekawe wydarzenia kulturalne, wieczorami rozpalane są ogniska, a co niedzielę można zrobić zakupy na najpopularniejszym w mieście pchlim targu i spróbować swoich sił podczas otwartego karaoke.

Poza szlakiem w Berlinie
Odkrywanie mniej znanych zakamarków Berlina to prawdziwa przyjemność. W niesamowicie różnorodnej i pełnej kontrastów stolicy Niemiec warto zejść z utartych szlaków i chłonąć atmosferę miasta spacerując bez mapy w dłoni.
Kreuzberg
Najbardziej alternatywna dzielnica miasta. Narodowościowy i kulturowy tygiel, pełen kolorowego graffiti, pachnących przyprawami barów z jedzeniem z całego świata, odjechanych knajp i undergroundowych klubów nocnych, lumpeksów, salonów tatuażu i squatów pełniących funkcje otwartych przestrzeni artystycznych. W Kreuzbergu albo się zakochasz, albo czym prędzej stąd uciekniesz.

Most Oberbaum
Dwupiętrowy, ceglany most łączący dzielnice Friedrichshain i Kreuzberg. To jeden z najładniejszych i najczęściej fotografowanych mostów w mieście. Oberbaumbrücke szczególnie malowniczo prezentuje się, gdy przejeżdżają nim żółte wagoniki U-Bahna. Obok mostu znajduje się mural Różowy Mężczyzna autorstwa bolońskiego graficiarza BLU

Lotnisko Tempelhof
Nieczynne lotnisko przerobione na ogromny park miejski. 6-kilometrowe, szerokie pasy startowe idealnie nadają się dla biegaczy i fanów jazdy na rolkach. To również doskonałe miejsce na weekendowego grilla ze znajomymi.

Kościół Pamięci Cesarza Wilhelma
Kościół-pomnik stanowiący niezwykłe połączenie historii z nowoczesnością. Zbudowana w stylu neoromańskim ewangelicka świątynia została prawie całkowicie zniszczona w trakcie bombardowań z 1943 r. Zgodnie z życzeniami mieszkańców miasta kościół nigdy nie został całkowicie zrekonstruowany. Korpus 68-metrowej wieży pozostawiono jako pomnik przeciwko wojnie. Do wieży dobudowano nawę, dzwonnicę i czterokrotną kaplicę. W nowym kościele odbywają się dziś nabożeństwa, natomiast w zabytkowej części znajduje się małe muzeum.

Zobacz także





