Brema

3.83       Zobacz opinie (6)

Chyba każdy zna baśni braci Grimm zatytułowaną “Muzykanci z Bremy”. Osioł, pies, kot i kogut postanowili zamieszkać właśnie w Bremie - niemieckim mieście położonym w północno-zachodniej części kraju. Oczywiście znajdziesz tam pomnik słynnych, zwierzęcych, baśniowych muzykantów. Ale do miasta nad Wezerą turystów przyciąga jeszcze kilka, innych atrakcji. Przede wszystkim wspaniały ratusz, który ze względu na swą niesamowitą architekturę został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Brema
Brema, Niemcy - © Zielonamapa

Brema posiada także całą masę innych zabytków, jak i muzeów, które spodobają się zarówno młodszym, jak i starszym odbiorcom. W mieście działa również słynny browar Beck’s. Zatem wizyta w Bremie będzie idealną okazją również do piwnych degustacji. Bez wątpienia jest to ciekawy, różnorodny i tętniący życiem punkt na mapie Niemiec.

Dla kogo?

Brema jest idealnym miejscem dla rodzin z dziećmi. I to nie tylko dlatego, że mogą tam podążać śladami baśniowych postaci. Miasto oferuje sporo atrakcji dla całych familii. To również doskonały kierunek, jeśli lubisz intensywnie zwiedzać. Zabytków jest tu bez liku. Brema posiada także sporo przyjemnych pubów, w których skosztujesz lokalnie produkowanego piwa.

Zdjęcia

  • Brema
  • Brema
  • Brema
  • Brema
  • Brema
  • Brema
  • Brema
  • Brema
  • Brema
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Do Bremy możesz wybrać się o każdej porze roku. Miasto oferuje sporo atrakcji pod dachem, więc nawet gorsza pogoda nie będzie Ci przeszkadzać w zwiedzaniu. Dobrym pomysłem może być wizyta późną wiosną lub wczesną jesienią.

Na Bremę warto przeznaczyć przynajmniej jeden, cały dzień. Planując wizytę na pewno rozważ nocleg. Wieczorami miasto również robi pozytywne wrażenie, dlatego warto wpaść do tutejszych pubów.

Rynek

Zwiedzanie Bremy zacznij od jej rynku. To właśnie tu kumuluje się miejskie życie. I to właśnie tu znajdziesz jedne z najważniejszych zabytków, czyli ratusz, posąg Rolanda, katedrę św. Piotra.

Brema
Rynek, Brema, Niemcy - © Zielonamapa

Ratusz

Najważniejszym i najbardziej rozpoznawalnym budynkiem Bremy jest ratusz (rathaus). Zbudowany został w 1405 roku, a zatem ma już ponad 600 lat! Przez wieki zachował swój historyczny charakter. Na początku XXI wieku dobudowano do niego nieco bardziej nowoczesną część, która jednak płynnie łączy się z zabytkową budowlą.Najbardziej reprezentacyjnym miejscem w budynku jest górna sala, w której z sufitu zwisają modele statków. Stanowią nawiązanie do bogatej, handlowej, nadmorskiej historii Bremy. Ratusz, wraz z pobliskim pomnikiem Rolanda, został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Pomnik Rolanda

Pomnik Rolanda, wznoszący się obok ratusza, również ma ponad 600 lat. Sama postać Rolanda uznawana jest za symbol wolności i niezależność handlową Bremy. Historycy twierdzą, że jest to najstarszy pomnik przedstawiający tego rycerza na terenie Niemiec.

Brema
Pomnik Rolanda, Brema, Niemcy - © Zielonamapa

Pomnik muzykantów

Będąc w Bremie po prostu musisz zrobić sobie zdjęcie przy pomniku muzykantów, rozsławionych przez braci Grimm. Die Bremer Stadtmusikanten, czyli osioł, pies, kot i kogut stoją po zachodniej stronie ratusza. Pomnik z brązu został zaprojektowany przez Gerharda Marcksa w 1953 roku. Nie zapomnij potrzeć na szczęście przednich nóg osiołka.

Katedra św. Piotra

Innym, ważnym obiektem wznoszącym się przy rynku jest katedra św. Piotra (St. Petri Dom). To świątynia protestancko-luterańska, która swą historią sięga 1200 roku. Zbudowana została w stylu wczesnogotyckim i po dziś dzień zachowała swój wspaniały, średniowieczny charakter. Wewnątrz na uwagę zasługują niesamowite witraże. Turyści chętnie odwiedzają katedrę również po to, by wejść na jedną z wież. Widok na Bremę jest rewelacyjny.

Böttcherstraße

Böttcherstraße to niewielka, mająca 110 m długości uliczka, znajdująca się na zachód od rynku. Nazwę można przetłumaczyć dosłownie, jako ulicę bednarzy. Na początku ubiegłego stulecia Ludwig Roselius, handlarz kawą, zaczął wykupywać stojące tu budynki, a następnie dzięki wynajętym architektom nadał im spójny wygląd. Dominuje styl art deco. W ten sposób powstała architektoniczna perełka, która obecnie przyciąga tam rzesze turystów. Głównie dlatego, że przy Böttcherstraße działa sporo sklepów z pamiątkami czy rękodziełem oraz pubów.

Universum

Na obrzeżach Bremy znajdziesz jeden z bardziej nowoczesnych jej budynków. Universum (Wiener Straße 1a), bo o nim mowa, to centrum naukowe, które zajmuje powierzchnię 4000 m². Posiada 250 eksponatów, które dzięki zabawie i doświadczaniu pozwolą Ci na poszerzenie wiedzy. To także doskonałe miejsce dla rodzin z dziećmi, gdyż centrum stworzone zostało również z myślą o nich.

Botanika

Botanika (Deliusweg 40), czyli bremeński ogród botaniczny, spodoba Ci się wtedy, jeśli fascynuje Cię świat roślin. To właśnie tu znajduje się druga, największa na świecie kolekcja rododendronów. Oprócz tego zobaczysz tam rośliny z różnych zakątków naszego glogu. Botanika jest idealnym miejscem na spacer oraz odpoczynek od zgiełku miasta.

Nocne życie Bremy koncentruje się wokół… piwa. I nie ma w tym absolutnie nic dziwnego. W końcu jest to niemieckie miasto. Na dodatek, działa w nim jeden z bardziej znanych browarów, czyli Beck’s. Ale, jeśli zechcesz pójść w Bremie na taneczną imprezę, to znajdziesz tu również sporo klubów.

Craft Bier Bar

Jednym z lepszych, piwnych miejsc w mieście jest bez wątpienia Craft Beer Bar (Am Wall 175). Znajdziesz tam ogromny wybór trunku z pianką. Jak nazwa pubu wskazuje, specjalizuje się również w kraftowych piwach. Doskonałe miejsce dla smakoszy.

Lemon Lounge

Na doskonałe koktajle wybierz się do Lemon Lounge (Am Wall 164). To popularny bar, z luźną atmosferą, sprzyjającą spotkaniom ze znajomymi i wieczornemu chilloutowi. Do tego całkiem przystępne ceny.

Blauer Fasan Bar

Kolejnym miejscem, które specjalizuje się w koktajlach, jest Blauer Fasan Bar (Langenstraße 81). Oprócz tego, że będziesz mógł się ich napić, to, jeśli zdecydujesz się na udział w specjalnym kursie, nauczysz się je przyrządzać.

La Viva

Jeśli jesteś studentem i szukasz klubu, w którym będziesz mógł pobawić się w gronie rówieśników, to od razu uderz do La Vivy (Auf der Brake 7-21). Jeśli chodzi o klimaty muzyczne, dominuje R’n’B, hip hop oraz hity aktualnie królujące na listach przebojów.

Tower Musikclub

Preferujesz ostrzejsze, rockowe klimaty? Wtedy koniecznie odwiedź Tower Musikclub (Herdentorsteinweg 7). Odbywają się tam liczne koncerty oraz nieco bardziej alternatywne imprezy. Do tego w pakiecie dostaniesz naprawdę świetną atmosferę.

Zobacz także

Niemcy
Co zwiedzić w Niemczech?
Niemcy
Najlepsze plaże w Niemczech
Niemcy
Życie nocne w Niemczech
Niemcy
Parki narodowe w Niemczech
Niemcy
Aktywny wypoczynek w Niemczech
Niemcy
Poza szlakiem w Niemczech
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon