Drezno

4.26       Zobacz opinie (23)

Patrząc na panoramę zabytkowego Drezna trudno uwierzyć, że bombardowania alianckie  prawie zrównały tę część miasta z ziemią. W nocy z 13 na 14 lutego 1945 r. na niebie pojawił się brytyjskie samoloty, które zrzuciły na historyczne zabudowania setki tysięcy bomb zapalających i burzących. Drezno stanęło w morzu ognia. Z płonących barokowych kościołów, kamienic i pawilonów pałacowych zostały jedynie zgliszcza.

Drezno

Drezno, Niemcy - © Zielonamapa

Dziś Dresden to jedno z najładniejszych niemieckich miast. Oprócz urokliwej starówki zrekonstruowanej w najdrobniejszych szczegółach na podstawie przedwojennych obrazów, planów i notatek warto tu przyjechać dla ciekawych galerii i muzeów, alternatywnej dzielnicy z kolorowymi domami i zróżnicowanego życia nocnego.

Dla kogo?

Drezno to świetny pomysł na weekendowy wypad dla wszystkich, którzy interesują się historią i lubią zwiedzanie.

Zdjęcia

 • Drezno
 • Drezno
 • Drezno
 • Drezno
 • Drezno
 • Drezno
 • Drezno
 • Drezno
 • Drezno
 • Drezno
 • Drezno
 • Drezno
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Drezno zachwyca przez cały rok, ale charakterystycznego pazura dodają miastu trzy największe i regularnie odbywające się jarmarki: jesienny Herbstmarkt,  wiosenny Frühjahrsmarkt i świąteczny Striezelmark. To doskonała okazja, żeby spróbować lokalnych przysmaków. Na straganach serwowane są chrupiące bratwursty z musztardą i ogórkami kiszonymi, quarkkäulchen, czyli smażone na patelni placki z ciasta i twarogu, sałatki ziemniaczane, strudle i pierniki. A wszystko to podlane najlepszym niemieckim piwem.

Drezdeńskie noce tętnią życiem. Wybór miejsc na imprezę jest naprawdę szeroki, a dyskoteki trwają do wczesnych godzin porannych i to nie tylko w weekendy. Jeśli szaleństwa na parkiecie to nie do końca twoja bajka wieczór możesz spędzić w jednym z wielu pubów i barów koktajlowych na prawym brzegu Łaby.

Latem najbardziej oblegane są wszelkiego rodzaju ogródki piwne, knajpy z grillami na zewnątrz i kluby nocne, w których można bawić się nawet na dachach.

Katy`s Garage

Alternatywny klub studencki mieszczący się w dawnym warsztacie samochodowym. Na klimatyczny wystrój składają się stare siedzenia autobusowe, stoliki wbudowane w uszkodzone motocykle, części opon i mini-cooper na dachu. Od kwietnia do października Katy’s otwiera swój kultowy ogródek piwny z grillem popularny zarówno wśród turystów jak i miejscowych (Alaunstraße 48).

Louisengarten

Ogródek piwny z klimatem. Ulubione miejsce lokalsów, bardzo zróżnicowani goście, przyjazny klimat. Latem na stolikach króluje piwo, zimą grzane wino. 5 Euro depozytu za kufle i kieliszki (Louisenstraße 43).

Lebowski Bar

Idealny bar dla wszystkich fanów filmu braci Coen. Codziennie otwarty, codziennie wyluzowana atmosfera i stali bywalcy przy stolikach. Tu podają najlepszego białego ruska w mieście (Görlitzer Str. 5).

Red Rooster

Prawdziwy stary pub z klimatem. Miejsce, w którym wciąż można palić w środku. W ofercie szeroki wybór piwa i whiskey. Warto wybrać się tu również na wyjątkowo smaczną pieczeń z gęsi (Rähnitzgasse 10).

Downtown Dresden Nightclub

Jeden z najpopularniejszych klubów w mieście. Trzy sale, na których równocześnie rozkręcane są imprezy z różną muzyką. Na głównym parkiecie z głośników lecą głównie dyskotekowe hity lat 70-tych i 80-tych (Katharinenstraße 11-13).

My house

Bar na parterze, klub na pierwszym piętrze i summer lounge na dachu. W klubie można bawić się do samego rana, ale wyłącznie przy housowej muzyce. W barze lecą bardziej urozmaicone składanki (Erfurter Str. 12).

Blue note

Najlepsze koncerty jazzowe, przyjazna atmosfera i miła obsługa. Klub i bar czynny codziennie od 20:00, koncerty zaczynają się o 21:30 (Görlitzer Str. 2B).

Kiezklub

Połączenie klubu i baru. Można potańczyć, można porozmawiać przy piwie, czy kolorowym drinku. Luźna atmosfera i imprezy do wczesnych godzin porannych kilka razy w tygodniu. (Louisenstraße 55).

Karl May Bar

Elegancki bar koktajlowy na wyjątkowy wieczór. Klasyczny wystrój, dębowe podłogi i skórzane fotele. Raczej drogo (Kleine Brüdergasse 5-3).

Pinta Cocktailbar

Najstarszy bar koktajlowy w sercu Dresden. Doskonali barmani często proponują wyjątkowe mieszanki według własnych przepisów (Louisenstraße 49).

Habibi Shisha Lounge Restaurant & Cocktail Bar

Klasyczny shisha bar, jeden z najpopularniejszych w mieście. Stylowy, orientalny wystrój, przytulna atmosfera i miła obsługa. Oprócz shishy podawane są wyśmienite dania kuchni libańskiej. Latem czynny ogródek (Martin-Luther-Straße 37).

Historyczną część Drezna najlepiej zwiedza się pieszo. Dwa dni w zupełności wystarczą, żeby bez pośpiechu obejrzeć większości zabytków. Jeśli na poznanie saksońskiej stolicy masz zaledwie parę godzin zrezygnuj z wizyty w muzeach. Postaw na spacery bez konkretnego celu i wałęsanie się po odrestaurowanej starówce. Dzięki temu poczujesz klimat miasta i zdecydujesz, czy podoba ci się na tyle, żeby wrócić tu na dłużej.

Pałac Zwinger

Prawdziwe dzieło sztuki architektonicznej epoki baroku. Wybudowany na zlecenie Augusta II Mocnego kompleks pałacowy miał za zadanie olśniewać i zachwycać. Odbywały się tu najhuczniejsze bale i najwystawniejsze przyjęcia, przyjmowano najznamienitszych gości królewskich i najważniejszych dyplomatów.

To pięć sąsiadujących ze sobą, tematycznie urządzonych podwórek między Görlitzer Strasse 23/25 i Alaunstrasse 70. Pasaż jest pełen oryginalnych sklepików, galerii, klimatycznych knajpek i restauracje z egzotycznym menu. Najsłynniejszy budynek nazywany „grający domem” poznasz po niebieskiej fasadzie, na której umocowano rynny i leje przypominające tuby i trąbki. Ta przedziwna konstrukcja podobno gra w trakcie deszczu.

Zobacz także

Niemcy
Życie nocne w Niemczech
Niemcy
Co zwiedzić w Niemczech
Niemcy
Parki narodowe w Niemczech
Niemcy
Najlepsze plaże w Niemczech
Niemcy
Aktywny wypoczynek w Niemczech
Niemcy
Poza szlakiem w Niemczech
©2021 Zielonamapa.pl
facebook icon
twitter icon
youtube icon
instagram icon
telegram icon