Dusseldorf

4.00       Zobacz opinie (9)

Düsseldorf to stolica Północnej Nadrenii-Westfalii i jedno z największych miast Niemiec. Słynie z gotyckiego kościoła ze skręconą wieżą, słodowego piwa o miedzianym kolorze i nowoczesnej, portowej dzielnicy biznesowej. Zdecydowanie mniej zatłoczony niż oddalona o niecałą godzinę drogi zabytkowa Kolonia przyciąga młodsze i bardziej alternatywne towarzystwo.

Dusseldorf, Niemcy

Dusseldorf, Niemcy - © Zielonamapa

Düsseldorf doskonale sprawdzi się na weekendowy wypad. To idealna mieszanka ciekawej architektury, kompaktowych muzeów (do których nie ustawiają się kilometrowe kolejki) i tętniących życiem knajp zamykanych dopiero o świcie.

Dla kogo?

Düsseldorf spodoba się wszystkim, którzy lubią zwiedzanie niesztampowych,  współczesnych miast, różnorodną architekturę i bogate życie nocne.

Zdjęcia

 • Dusseldorf
 • Dusseldorf
 • Dusseldorf
 • Dusseldorf
 • Dusseldorf
 • Dusseldorf
 • Dusseldorf
 • Dusseldorf
 • Dusseldorf
 • Dusseldorf
 • Dusseldorf
 • Dusseldorf
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Do Düsseldorfu najlepiej wybrać się wiosną i latem, kiedy ulice miasta tętnią życiem, a fasadę XVI-wiecznego ratusza porasta zielony, gęsty bluszcz poprzetykany czerwonymi pelargoniami.

Po Düsseldorfie najlepiej poruszać się komunikacją miejską. Warto rozważyć zakup DüsseldorfCard uprawniającej do podróżowania metrem, autobusami i tramwajami bez dodatkowych opłat oraz gwarantującej liczne zniżki do muzeów i restauracji.

Kościół św. Lamberta

Kościół św. Lamberta to centrum niewielkiej, zabytkowej części Düsseldorfu i miejsce od którego warto zacząć zwiedzanie. XIV-wieczna, gotycka świątynia z charakterystyczną, skręconą wieżą od lat stanowi symbol miasta. Legenda głosi, że skręcony hełm wróci do pierwotnego kształtu dopiero, gdy w kościele ślub weźmie dziewica.

Plac zamkowy i promenada

Niesymetryczny Burgplatz leży tuż nad brzegiem Renu. Przylegająca do niego promenada i schodki prowadzące nad rzeką to ulubione miejsce spotkań lokalsów. Nad placem góruje zabytkowa wieża (Schlosstrum) – jedyna pamiątka po XIV-wiecznym zamku. W środku wieży znajduje się najstarsze niemieckie Muzeum Żeglugi.

Aleja Królewska

Jeden z najpiękniejszych i najbardziej luksusowych bulwarów w Europie. Na obsadzonej rozłożystymi kasztanowcami Königsallee znajdują się ekskluzywne butiki, sklepy znanych projektantów mody, najdroższe galerie handlowe i eleganckie kawiarnie. Środkiem alei płynie fosa, przez którą przerzucono dwa drewniane mosty.

Medienhafen

Tuż nad Renem wznoszą się prawdziwe perełki współczesnej architektury. Nowoczesne budynki powstały w ramach projektu rewitalizacji düsseldorfskiego portu, do którego zaproszono architektów z całego świata. Uwagę przykuwają przede wszystkim trzy biurowce Franka Gehry’ego tworzące kompleks Neuer Zollhof. Każdy z nich ma inną fasadę, jest inaczej powyginany i pofalowany i ma inaczej ścięte dachy.

Classic Remise Düsseldorf

Absolutny must-see dla każdego auto-maniaka. Połączenie muzeum motoryzacji z salonem samochodowym. W budynku dawnej zajezdni lokomotyw można podziwiać (i kupować!) najróżniejsze modele samochodów – od klasycznych limuzyn w stylu retro, przez oldskulowe vany, po najnowocześniejsze, odjechane wozy sportowe. Auta można oglądać 7 dni w tygodniu, a wstęp do muzeum jest bezpłatny.

KIT – Kunst im Tunnel

Muzeum sztuki współczesnej KIT mieści się w 850-metrowym tunelu pod promenadą nadreńską. W trakcie zmieniających się kilka razy do roku wystaw można tu podziwiać fotografie, obrazy, rzeźby i instalacje młodych artystów z całego świata.

Kunstsammlung Nordrhein-Westfalen

Kompleks muzeów sztuki współczesnej, na który składają się trzy miejsca: K20, K21 i Schmela Haus. Przez ponad 50 lat działalności Kunstsammlung zyskało międzynarodową renomę jako jeden z najciekawszych zbiorów sztuki XX w. Wśród eksponatów można podziwiać min. obrazy Picassa, Matisse, Mondriana, Pollocka, czy Warhola.

Kiefernstrasse

Oddalona zaledwie o kilkunastominutowy spacer od dworca kolejowego Kiefernstrasse to najbardziej alternatywna część Düsseldorfu. Kiedyś mekka dla squattersów i kryjówka dla członków grupy Baader-Meinhof, dziś dom dla ponad 800 mieszkańców z 45 krajów. Multikulturowy i liberalny tygiel, który warto odwiedzić nawet w ramach krótkiego spaceru. Fasady budynków z nieparzystymi numerami zdobią kolorowe graffiti, a pod nr 23 znajduje się ostatni prawdziwy, düsseldorfski klub punkowy (AK 47)

Życie nocne Düsseldorfu tętni na starówce. Ponad 250 knajp, pubów, klubów i kafejek czyni Alstadt najdłuższym barem Europy. Szczególnie w letnie weekendy wąskie uliczki Starego Miasta wręcz pękają w szwach. .

Em Pöötzke

Tradycyjny, niemiecki pub ze swojskim klimatem. Tu przy kuflu piwa spotykają się zarówno lokalsi jak i turyści. W weekendy często muzyka na żywo (Mertensgasse 6).

Sweetheart Düsseldorf

Bardzo dobre drinki w przystępnych cenach. Warto również wpaść na burgera. W głośnikach głównie r&b (Bolkerstraße 32).

SilQ-Club

Najlepsze miejsce na imprezę jeśli lubisz house i electro. Doskonali DJ-e i zabawa do samego rana. Niestety dość drogi wstęp i drinki (Mertensgasse 2).

Cubanitos Bar

Kameralny bar koktajlowy w kubańskich klimatach. Miła obsługa i duży wybór drinków. W weekendy imprezy z DJ-em (Kurze Str. 14).

The Tube Club

Niewielki klub z muzyką na żywo. Na koncertach zawsze dużo ludzi i niepowtarzalna atmosfera. Podobno prawdziwie düsseldorfski klimat (Kurze Str. 9).

Stone im Ratinger Hof

Rockowy klub z imprezami prowadzonymi przez DJ-ów i dobrymi koncertami. Luźna atmosfera, sporo ludzi i dobre piwo (Ratinger Str. 10).

Et Kabuffke Killepitsch Stube

Idealne knajpa na początek wieczoru i obowiązkowe miejsce na kieliszek Killepitscha, czyli tradycyjnego likieru ziołowego  produkowanego w Düsseldorfie od 1858 r.. (Flinger Str. 1).

Nordpark

Zielone płuca miasta i ulubione miejsce lokalsów na weekendowe spacery i sesje ślubne. Rozległe trawniki, kolorowe rabaty kwiatowe, fontanny, wodospady, oryginalne rzeźby, ogród japoński i aqua-zoo – w Nordparku każdy znajdzie coś dla siebie.

Hofgarten

Najstarszy niemiecki park publiczny położony w samym centrum miasta – idealne miejsce na odpoczynek w trakcie zwiedzania. Podczas spaceru warto odszukać min.  Märchenbrunnen, czyli uroczą fontannę przedstawiającą trójkę dzieci przyglądającą się żabie, której kopie stoją w Zurychu, Dijon, Odessie i Denver. Na zakończenie przechadzki w Hofgarten warto wstąpić do położonego w pobliżu pałacyku myśliwskiego z XVIII w., w którym znajduje się Muzeum Goethego

Zobacz także

Niemcy
Co zwiedzić w Niemczech?
Niemcy
Najlepsze plaże w Niemczech
Niemcy
Życie nocne w Niemczech
Niemcy
Parki narodowe w Niemczech
Niemcy
Aktywny wypoczynek w Niemczech
Niemcy
Poza szlakiem w Niemczech
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon