Frankfurt

4.27       Zobacz opinie (15)

Frankfurt nad Menem to finansowa stolica Niemiec i siedziba Europejskiego Banku Centralnego. To również jeden z najważniejszych węzłów komunikacyjnych Europy – przez tutejsze lotnisko przewija się rocznie prawie 65 milionów pasażerów z całego świata.

Frankfurt

Frankfurt, Niemcy - © Zielonamapa

W pełnym kontrastów Frankfurcie odrestaurowane, zabytkowe kościoły i kamienice chowają się w cieniu najnowocześniejszych drapaczy chmur, a eleganccy biznesmeni w najdroższych garniturach w pośpiechu przegryzają bułki z frankfurterkami biegnąc na kolejne spotkania. To najmniej typowe niemieckie miasto nazywane często europejskim Nowym Jorkiem wcale nie przyciąga wielu turystów. A szkoda, bo to ciekawa i tętniąca życiem metropolia.

Dla kogo?

Frankfurt spodoba się wszystkim, którzy lubią nowoczesne miasta z ładnie odrestaurowaną częścią zabytkową i różnorodne muzea. To również miasto, które przynajmniej raz w życiu powinien odwiedzić każdy fan muzyki elektronicznej. To tu narodziło się niemieckie techno i powstała najważniejsza dziś agencja koncertowa i wytwórnia płytowa Cocoon Music Event GmbH.

Zdjęcia

  • Frankfurt
  • Frankfurt
  • Frankfurt
  • Frankfurt
  • Frankfurt
  • Frankfurt
  • Frankfurt
  • Frankfurt
  • Frankfurt
  • Frankfurt
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Frankfurt nad Menem warto odwiedzić przez cały rok, chociaż niewątpliwie najwięcej uroku ma wiosną i latem, gdy życie tętni wokół brzegów rzeki. Co roku na początku sierpnia w mieście odbywa się Apfelweinfestival – prawdziwe święto dla fanów cydru. Festiwalowi towarzyszą jarmarki, degustacje najróżniejszych rodzajów jabłkowego wina i liczne koncerty uliczne.

Zwarte śródmieście oraz najważniejsze ulice handlowe Frankfurtu z łatwością da się zwiedzić na piechotę.

Mainhattan

Skrzyżowaniem słów „Main” i „Manhattan” określa się dzielnicę szklanych wieżowców i finansowe centrum miasta (często nazywane przez mieszkańców również „Bankurtem”). Swoje siedziby mają tu największe banki (min. Europejski Bank Centralny) i koncerny międzynarodowe. Lśniące sylwetki wieżowców rysujące się na tle nieba to najbardziej charakterystyczna pocztówka Frankfurtu. Jednym z najwyższych budynków jest licząca 220 metrów i 56 pięter Main Tower, na której szczycie znajduje się platforma widokowa.

Frankfurt
Mainhattan, Frankfurt, Niemcy - © Zielonamapa

Stare Miasto

Altstadt to właściwie „nowe” miasto, bo zabytkową dzielnicę Frankfurtu zrównano z ziemią w trakcie II wojny światowej. Niespieszny spacer śladami odrestaurowanych kamienic i kościołów można zacząć od Katedry Cesarskiej św. Bartłomieja – najstarszego i największego kościoła w mieście.

Frankfurt
Stare Miasto, Frankfurt, Niemcy - © Zielonamapa

Dalej warto udać się w kierunku Römerberg, czyli placu ratuszowego, na którym co roku odbywa się okazały jarmark bożonarodzeniowy. Parę kroków za nim znajduje się Dom Goethego, czyli trzy piętrowa kamienica, w której przyszedł na świat znany pisarz. Dziś mieści się tu muzeum, a w nim min. drewniany sekretarzyk, przy którym Goethe napisał pierwszą wersję Fausta.

Park Nizza

Najładniejszy park miejski położony wzdłuż brzegów rzeki. W ciepłe dni mieszkańcy spotykają się tu na spacerach, jeżdżą na rowerach i rolkach, opalają się i piknikują na trawie. W osłoniętym od wiatru parku panuje prawdziwie śródziemnomorski mikroklimat.  Spacerując pomiędzy figowymi i oliwkowymi drzewkami można poczuć się jak na francuskiej riwierze.

Frankfurt
Frankfurt, Niemcy - © Zielonamapa

Dzielnica Czerwonych Latarni

Nie wszyscy wiedzą, że prostytucję zalegalizowano nie tylko w Holandii, ale również w Niemczech. Najstarszy zawód świata od kilkunastu lat objęty jest ochroną prawna i obowiązkowymi podatkami. Frankfurcka dzielnica czerwonych latarni obejmuje przede wszystkim prowadzącą do dworca kolejowego Kaiserstraße. Znajdują się tutaj kluby nocne, hotele z pokojami wynajmowanymi na godziny i sklepy z erotycznymi akcesoriami.

Wybrzeże Muzeów

Jeden z najważniejszych kompleksów muzealnych w Niemczech, w skład którego wchodzi 13 muzeów i galerii. Najciekawszą kolekcję posiada Instytut Sztuki Städel, w którym możesz podziwiać dzieła wielu niemieckich mistrzów (min. Dürera, Holbeina i Carnacha) oraz prace Rembrandta i Picassa. Do innych wartych odwiedzenia muzeów należy Muzeum Żydowskie, Muzeum Filmu, Muzeum Sztuki Użytkowej i Muzeum Komunikacji, w którym znajduje się słynny telefon-homar Salvadora Dali.

 

We Frankfurcie narodziło się techno. Dziś to drugi po Berlinie najważniejszy ośrodek muzyki elektronicznej w Niemczech.

Jeśli elektroniczne bity to nie do końca twoja bajka, w wielu knajpach możesz posłuchać bardzo dobrego jazzu na żywo i pobawić się w cięższych, rockowych klimatach. Bary w dzielnicy Sachsenhausen to dobry pomysł na wieczór przy kuflu piwa, czy szklaneczce cydru nazywanego we Frankfurcie Ebbelwoi.

Robert Johnson

Jeden z najlepszych klubów techno w całym kraju. Doskonałe nagłośnienie i świetni DJ-e. Na parkiecie miejsce dla maksymalnie 300 osób. Z tarasu malowniczy widok na rzekę, szczególnie podczas wschodu słońca (Nordring 131).

Tanzhause West

Popularny klub w starej mieszalni farb. Z głośników leci głównie techno, drum’n’bass, hip-hop i cyberhouse. Sporo młodych ludzi, umiarkowane ceny (Gutleutstraße 294).

Batschkapp

Kultowy klub nocny i sala koncertowa na Gwinnerstraße 5 czynna od ponad 40 lat. W większości rockowe imprezy, wyluzowana atmosfera i zero dresscodu.

Jazzkeller Frankfurt

Najstarszy i najlepszy klub jazzowy w mieście. Tu grał na trąbce sam Louis Armstrong. Najlepsze koncerty i nastrojowy klimat. W środy jam sessions (Kleine Bockenheimer Str. 18a).

The Cave

Punk-rockowy klub w piwnicach na Brönnerstraße 11. Przekrój nowych kawałków i starego, dobrego rocka i heavy metalu. Większość gości po 30-stce. W weekendy czynny do wczesnych godzin porannych.

Velvet Club

Idealne miejsce na niezobowiązującą imprezę dla wszystkich. Tłoczno zarówno w tygodniu, jak i w weekendy. Na parkiecie najnowsze hity, sporo dance’u i popu. Niestety brak klimatyzacji (Weißfrauenstraße 12-16).

Gaststätte Dauth-Schneider

Tradycyjna niemiecka knajpa i z długimi drewnianymi stołami. Wyborny cydr, szeroki wybór piwa i najlepsze smażone ziemniaki podawane z kiszoną kapustą (Neuer Wall 5-7).

Luna Bar

Niewielki i niepozorny bar serwujący najlepsze koktajle w mieście. Sympatyczni barmani i duży wybór alkoholi. W poniedziałki muzyka na żywo (Stiftstraße 6).

Anglo Irish

Typowy irlandzki pub z wyśmienitym piwem i muzyką na żywo. Dość mało miejsca, więc szczególnie w weekendy warto przyjść wcześniej. Można palić w środku (Kleine Rittergasse 1).

Zobacz także

Niemcy
Co zwiedzić w Niemczech?
Niemcy
Najlepsze plaże w Niemczech
Niemcy
Życie nocne w Niemczech
Niemcy
Parki narodowe w Niemczech
Niemcy
Aktywny wypoczynek w Niemczech
Niemcy
Poza szlakiem w Niemczech
©2023 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon