Fussen

4.54       Zobacz opinie (13)

Bawarskie miasto Fussen (Füssen) stanowi doskonałą bazę wypadową do odwiedzenia jednych z najważniejszych atrakcji tego regionu Niemiec. Tuż obok znajduje się bowiem słynny zamek Neuschwanstein, który pojawia się jako motyw puzzli, pocztówek, a także był pierwowzorem dla disneyowskiego zamku królewny Śnieżki.

Fussen
Fussen, Niemcy - © Zielonamapa

Jego sąsiadem jest inna twierdza, czyli Hohenschwangau, który posiada równie intrygującą architekturę. Jeśli zapragniesz zakosztować cudownych, górskich widoków, wtedy koniecznie zdecyduj się na wjazd kolejką Tegelbergbahn. Po dotarciu do górnej stacji będziesz mógł wybrać się na trekking lub po prostu zrelaksować się wśród cudownych krajobrazów. W samym Fussen możesz odwiedzić kolejny zamek (Hohes Schloss) oraz klasztor. Dodatkowo, miasto ma bardzo ładną lokalizację - nad rzeką Lech oraz brzegiem jeziora Forggensee.

Dla kogo?

Na pewno Fussen i okolice będą idealnym celem dla fanów zamków. Te, które się tu znajdują, są znane na całym świecie, a ich niesamowity wygląd będzie niewyczerpanym źródłem fotograficznych inspiracji. Może się tu wybrać również wtedy, jeśli zapragniesz spędzić aktywnie trochę czasu na łonie natury.

Zdjęcia

  • Fussen
  • Fussen
  • Fussen
  • Fussen
  • Fussen
  • Fussen
  • Fussen
  • Fussen
  • Fussen
  • Fussen
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Jeśli chcesz cieszyć się dobrą aurą pogodową oraz pięknymi widokami, wtedy zaplanuj wizytę w Fussen późną wiosną i latem. W trakcie pozostałych pór roku warunki atmosferyczne potrafią być tu dość kapryśne i nieco popsuć Ci zwiedzanie lub piesze wędrówki.

Fussen może się poszczycić piękną lokalizacją oraz kilkoma, naprawdę niezwykłymi atrakcjami. Przede wszystkim słynie z zamków, które zachwycają architekturą oraz pozwalają nacieszyć oczy rozległymi widokami.

Neuschwanstein

Bez wątpienia największą atrakcją Fussen, jak i całych Niemiec, jest Schloss Neuschwanstein. Wznosi się na skalnym grzbiecie, powyżej przełomu rzeki Pöllat. Inicjatorem jego budowy był król Ludwik II. Często określany jest przydomkiem “szalonego”. Bowiem jego bajkowa wizja zamku wzbudzała i wzbudza skrajne emocje. Budowa tego niesamowitego obiektu rozpoczęła się oficjalnie w 1869 roku, kiedy to położono kamień węgielny. Najpierw ukończono bramę, w której zamieszkał król. Dalsze prace postępowały dość wolno, gdyż władca wciąż wprowadzał nowe poprawki.

Fussen
Fussen, Niemcy - © Zielonamapa

Niestety Ludwik II nie doczekał ukończenia zamku Neuschwanstein. Zmarł bowiem w 1882 roku. Wkrótce po tym, do zamku przybyli pierwsi turyści. Obecnie, odwiedza go każdego roku ponad milion gości z różnych stron świata. Neuschwanstein jest dość mocno zakorzeniony w naszej kulturze. Głównie za sprawą bajek Walta Diney’a. Był on bowiem pierwowzorem dla grafików projektujących zamek królewny Śnieżki. Na pewno zdecyduj się na zwiedzanie Neuschwanstein. Choć wnętrza nie są może bardzo ciekawe, to widoki rozciągające się stamtąd zapierają dech w piersi.

Hohes Schloss

W samym Fussen również znajdziesz zamek. Hohes Schloss, bo o nim mowa, wznosi się nad centrum miasteczka. Niegdyś był siedzibą książąt-biskupów Augsburga. Jego budowa, na dodatek nielegalna, zaczęła się w XIII wieku. Obiekt został wykupiony przez biskupów i rozbudowany. Obecnie stanowi przestrzeń dla galerii obrazów. Turyści zaglądają tu też z innego powodu. Zamek oferuje doskonały widok na całe Fussen i jego najbliższą okolicę.

Fussen
Hohes Schloss, Fussen, Niemcy - © Zielonamapa

Schloss Hohenschwangau

Bliskim sąsiadem Neuschwanstein jest Schloss Hohenschwangau. Został zbudowany w 1832 roku przez Maksymiliana II - ojca Ludwika Szalonego. Utrzymany jest w gotyckim stylu i stanowił letnią rezydencję. Warto dodać, że cała rodzina królewska uwielbiała góry. Nie tylko po nich wędrowali, ale również budowali w ich obrębie swoje siedziby. Prawdopodobnie pod wpływem tego miejsca Ludwik II zdecydował się na postawienie zamku Neuschwanstein. Schloss Hohenschwangau jest nieco mniejszy, niż jego bardziej znany kolega. Ale również i tu warto wpaść. Głównie dlatego, że panuje w nim dużo mniejszy harmider, dzięki czemu w spokoju nacieszysz się pięknem górskiego krajobrazu.

Fussen
Hohenschwangau, Fussen, Niemcy - © Zielonamapa

Benediktinerkloster St. Mang

Innym ważnym obiektem Fussen jest klasztor benedyktynów (Benediktinerkloster St. Mang) pw. Św. Magnusa. Został założony już w IX wieku. Podobno patron klasztoru, jak i całego miasta, przybył tam 100 lat wcześniej i zamieszkał w miejscu, w którym obecnie wznoszą się benedyktyńskie zabudowania. Cały kompleks utrzymany jest w stylu barokowym. Warto zajrzeć zarówno do kościoła, jak i przespacerować się po terenie klasztoru, gdyż jest to całkiem urokliwe miejsce.

Fussen
Benediktinerkloster St. Mang, Fussen, Niemcy - © Zielonamapa

Południowa Bawaria jest wymarzonym miejscem dla entuzjastów aktywnego wypoczynku. W Fussen i okolicach czekają na Ciebie m.in. trasy piesze i rowerowe, a zimą możliwość szusowania po okolicznych stokach.

Wycieczka po jeziorze Forggensee

Ciekawą formą eksplorowania okolicy może być wycieczka łodzią po Forggensee – piątym, największym jeziorze Bawarii. W jej trakcie będziesz mógł podziwiać zachwycającą panoramę okolicy, w zamkiem Neuschwanstein na czele. Rejsy realizowane są od początku czerwca do 15 października. Najlepiej zdecyduj się na wycieczkę na zachód słońca (organizowane latem), podczas której czekają Cię niezapomniane wrażenia estetyczne. Co ważne, łódź zatrzymuje się w kilku miejscach. Jeśli zechcesz wybrać się na spacer lub przejażdżkę rowerową, wtedy w każdej chwili możesz wysiąść. Co ważne, na pokład łodzi można zabrać rowery.

Kolarstwo

Fussen jest swoistym, bawarskim centrum rowerowym i to bez względu na to, jaki typ kolarstwa preferujesz. Chcesz wybrać się na rodzinną wycieczkę w łatwym i przyjemnym terenie? Zdecyduj się na objazd jeziora Forggensee. Chcesz zaliczyć górską wycieczkę, ale niekoniecznie masz ochotę wylać siódme poty? Wypożycz na miejscu rower elektryczny. Uprawiasz kolarstwo szosowe? Okolica obfituje we wspaniałe, widokowe drogi, które pozwolą Ci na budowanie kondycji. W Fussen działają wypożyczalnie rowerów, a w miejscowej informacji turystycznej zaopatrzysz się w mapy szlaków.

Wycieczki piesze

Nie tylko kolarze będą mieli co robić w Fussen i okolicy. Czeka tu sporo niesamowitych szlaków również na piechurów. W szczególności w okolicach jeziora Forggensee, jak i w szczytowych partiach Alp Ammergau i Allgäu. Na pewno dobrym pomysłem jest skorzystanie z kolei linowej Tegelberg, która wyjeżdża na wysokość ponad 1700 m n.p.m., pod szczyt o tej samej nazwie. Stamtąd możesz wyruszyć na górskie wędrówki. Są tu zarówno proste, rekreacyjne szlaki, jak i bardziej ambitne i techniczne drogi.

Sporty zimowe

Fussen warto odwiedzić również podczas zimniejszych miesięcy. Ośrodek narciarski Tegelberg oferuje stoki dla dwóch typów narciarzy. Dolna część nadaje się dla dzieci oraz osób początkujących. Natomiast trasy poprowadzone od górnej stacji kolei linowej są przeznaczone dla doświadczonych narciarzy i snowboardzistów. W bliskim sąsiedztwie znajdują się jeszcze dwa, inne ośrodki sportów zimowych: Buching oraz Breitenberg. W efekcie, każdy znajdzie tu dla siebie odpowiednie trasy.

Zobacz także

Niemcy
Co zwiedzić w Niemczech?
Niemcy
Najlepsze plaże w Niemczech
Niemcy
Życie nocne w Niemczech
Niemcy
Parki narodowe w Niemczech
Niemcy
Aktywny wypoczynek w Niemczech
Niemcy
Poza szlakiem w Niemczech
©2023 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon