Gorlitz

ŚREDNIO

Gorlitz po niemieckiej stronie i Zgorzelec po polskiej to dwa miasta leżące nad Nysą. Oczywiście warto poświęcić czas na oba. Gorlitz zasługuje na uwagę głównie przez wzgląd na 500-letnią historią, którą reprezentuje ponad 3000 wspaniałych zabytków. Oprócz średniowiecznej architektury znajdziesz tu również wspaniałe przykłady secesji. Do najważniejszych należy dom towarowy mieszczący się przy Demianiplatz.

Görlitz Goerlitz Zgorzelec

Görlitz, Niemcy – © mjpicsde

Koniecznie odwiedź majestatyczny Kościół Ewangelicki św. Piotra i Pawła. Najlepszy widok rozciąga się na niego z Mostu Staromiejskiego. Jeśli chcesz spojrzeć na starówkę z góry, wtedy musisz się wdrapać na szczyt Grubej Wieży. Podczas spaceru po Gorlitz szybko się zorientujesz, że ciekawych i pięknych budynków jest tu pod dostatkiem. W części z nich kryją się muzea, np. Muzeum Zabawek, które spodoba się zarówno dorosłym, jak i dzieciom.

Dla kogo?

Odwiedź Gorlitz jeśli tak czy inaczej planujesz wizytę w Zgorzelcu. To także idealny kierunek dla fanów historii, w szczególności tej średniowiecznej. Jeśli cenisz piękną i różnorodną architekturę, wtedy również nie będziesz się tu nudzić.