Hamburg

3.92       Zobacz opinie (24)

Multikulturowy, trochę nieokrzesany i imprezowy Hamburg coraz częściej robi konkurencję Berlinowi. Festiwale, koncerty, targi i jarmarki – tu zawsze coś się dzieje. Mieszkańcy kochają Straßenfesty i relaks przy szklaneczce Alsterwasser, czyli piwa zmieszanego z lemoniadą.

Hamburg, Niemcy

Hamburg, Niemcy - © Zielonamapa

Hamburg to również największy niemiecki port, chociaż tak naprawdę od morza dzieli go aż 120 kilometrów. Zabytkowa część miasta została prawie całkowicie zniszczona w trakcie II wojny światowej. Część budynków odbudowano i odrestaurowano, mieszając nowoczesne style architektoniczne z ceglanym gotykiem, dzięki czemu Hamburg zyskał swój niepowtarzalny styl i urok.

Dla kogo?

Charyzmatyczny Hamburg spodoba się wszystkim, którzy lubią zwiedzanie nietypowych, klimatycznych miast z charakterem i urozmaicone życie nocne.

Zdjęcia

 • Hamburg
 • Reeperbahn, Hamburg
 • Targ rybny Hamburg
 • Hamburg
 • Hamburg
 • Hamburg
 • Hamburg
 • Hamburg
 • Hamburg
 • Hamburg
 • Hamburg
 • Hamburg
 • Hamburg
 • Hamburg
 • Hamburg
 • Hamburg
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Hamburg najlepiej odwiedzić wiosną i latem, gdy brzegi rzeki tętnią życiem, a na ulicach miasta prawie co weekend odbywa się jakaś impreza.

Hamburg
Hamburg, Niemcy - © Zielonamapa

Festiwale w Hamburgu

Do najpopularniejszych festiwali należą min. majowy Hafengeburtstag – urodzinowa impreza portu hamburskiego rozpoczynająca się paradą statków, sierpniowy Schlagermove – festiwal celebrujący kulturę i hity lat 70-tych i wrześniowy Reeperbahn Festival – największy w Europie festiwal klubowy.

Po Hamburgu najsprawniej porusza się metrem. Warto wykupić kartę Hamburg Card, w ramach której można korzystać z komunikacji miejskiej i zniżek do wielu atrakcji. Latem świetnie sprawdzi się również rower.

Hamburg
Sąd Najwyższy, Hamburg, Niemcy - © Zielonamapa

St Pauli – dzielnica czerwonych latarni

Grzeszne centrum miasta, które kiedyś przyciągało przede wszystkim marynarzy. Dziś St Pauli najliczniej odwiedzają turyści  – w weekend słynna ulica Reeperbahn po prostu pęka w szwach. Najlepiej wybrać się tu po zmroku, gdy zapalają się kolorowe neony klubów ze striptizem, domów publicznych, sex shopów i kin dla dorosłych. Podobną dzielnicę znajdziesz w Amsterdamie.

Reeperbahn, Hamburg
St Pauli, Hamburg, Niemcy - © Zielonamapa

Reeperbahn

Fani Beatlesów z pewnością wiedzą, że to właśnie na Reeperbahn słynna czwórka rozpoczynała swoją karierę. Na niewielkim skwerku znajdują się stalowe zarysy postaci z instrumentami, w których bez trudu da się rozpoznać liverpoolskich muzyków.

Targ rybny

Czynny  w każdą niedzielę między 5:00 a 9:30 (zimą od 7:00) Fischmarkt to nie tylko targ, na którym można kupić ryby i wszystko co z rybami jest związane. To również miejsce, w którym od samego rana odbywają się koncerty na żywo i serwowane są typowo hamburskie śniadania (sadzone jajka, podsmażane ziemniaki i surowy śledź w świeżej bułce), a obok mocnej kawy do kufli leje się piwo. Niektórzy zaczynają tu dzień, niektórzy kończą noc. Fischmarkt to najbardziej kultowe miejsce w Hamburgu, które po prostu trzeba odwiedzić, żeby poczuć wyjątkowy, portowy klimat miasta.

Targ rybny Hamburg
Targ rybny, Hamburg, Niemcy - © Zielonamapa

Dzielnica spichlerzy

Speicherstadt to wpisany na listę UNESCO największy na świecie kompleks spichlerzy zbudowanych w stylu wilhelmińskiego gotyku ceglanego. W ponad stuletnich, pięciokondygnacyjnych budynkach przechowywano zboża, kawę, herbatę, przyprawy, tytoń i dywany. Dziś w ceglanych budynkach zdobionych wieżyczkami i ornamentami z terakoty mieszczą się muzea, galerie i biura.

Hamburg
Speicherstadt, Hamburg, Niemcy - © Zielonamapa

Filharmonia nad Łabą

Co prawda budowa nowoczesnego budynku filharmonii została ukończona dopiero w 2017 r., ale mimo to jego charakterystyczny, szklany żagiel zdążył już urosnąć do miana symbolu miasta. Bryła Elbphilharmonie składa się z dwóch części: fragmentu starego, ceglanego spichlerza i nadwieszonej na nim kondygnacji pokrytej precyzyjnie ukształtowanymi i zakrzywionymi panelami z hartowanego szkła. Pomiędzy starą, a nową częścią budynku znajduje się taras widokowy, na który można wejść po odebraniu w kasie bezpłatnego biletu.

Hamburg
Filharmonia nad Łabą, Hamburg, Niemcy - © Zielonamapa

Kościół Główny św. Michała

Największy kościół Hamburga i przez wielu uważany za najpiękniejszy kościół barokowy w północnych Niemczech. Prawie 135-metrowa wieża St. Michaelis Kirche (przez mieszkańców nazywana pieszczotliwie „Michel”) w przeszłości stanowiła charakterystyczny punkt orientacyjny dla statków. Dziś znajduje się na niej platforma widokowa, z której doskonale widać min. nowoczesny budynek filharmonii.

Hamburg
St. Michaelis Kirche, Hamburg, Niemcy - © Zielonamapa

Ratusz miejski

Podziwiając bogato zdobioną fasadę olbrzymiego, renesansowego ratusza z łatwością można sobie wyobrazić, że w środku mieści się aż 647 pokoi. Zdecydowanie trudniej jednak zrozumieć jak konstrukcja tak okazałego budynku może wspierać się na… drewnianych palach! Obecny budynek to drobiazgowa i świetnie wykonana rekonstrukcja oryginalnego ratusza, który spłonął w 1842 r. Mieści się tu lokalny parlament i senat. Zwiedzającym (bezpłatnie) udostępniono hol oraz przepiękny wewnętrzny dziedziniec.

Hamburg
Ratusz, Hamburg, Niemcy - © Zielonamapa

Życie nocne Hamburga skupia się głównie wokół dzielnicy St Pauli i na słynnej Reeperbahn. Tu znajdują się najpopularniejsze kluby, dyskoteki i knajpy czynne do samego rana nawet w dni powszednie. Jeśli wolisz bardziej alternatywny klimat wybierz się do studenckiej dzielnicy Schanzenviertel. W przytulnych barach i pubach spotkasz więcej lokalsów niż turystów.

Große Freiheit 36

Kultowy klub, na który składają się trzy sale. Tu koncerty grali sami Beatlesi. Dziś w podziemiach niedużego Keiserkeller wciąż można posłuchać muzyki na żywo (głównie alternatywnego rocka). W dwóch pozostałych salach odbywają się duże koncerty i weekendowe imprezy z DJ-ami (Große Freiheit 36).

GAGA

Ekskluzywny klub w samym centrum Reeperbahn. Dość drogo, ale świetne drinki i doskonała atmosfera. Mile widziane eleganckie stylizacje (Spielbudenpl. 21/22).

Prinzenbar

Nieduży, kameralny klub ze świetną muzyką na żywo i miłą obsługą. Ciekawy wystrój wnętrza inspirowany sztuką antyczną (Kastanienallee 20).

Tunnel club

Specyficzny klub zdecydowanie nie dla osób, które czują się źle w wąskich pomieszczeniach. Mocno undergrundowy klimat i muzyka. Podobno Tunnel albo się kocha, albo nienawidzi (Beatles-Platz 1).

Le Fonque

Przytulny bar w klimacie lat 70-tych. W weekendy z głośników leci głównie funky, boogie i soul (Juliusstraße 33).

Absinthbar

Wyjątkowy bar z największą kolekcją absyntu w mieście. Właściciel jest prawdziwym koneserem i służy radą wszystkim, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z zieloną wróżką (Schanzenstraße 99).

Zoë 2

Kameralny bar koktajlowy z wygodnymi, pluszowymi kanapami. Umiarkowane ceny drinków. Idealny zarówno na popołudniową kawę jak i na początek wieczoru (Neuer Pferdemarkt 17).

GoldFischGlas

Niewielki bar w stylu retro z jeszcze mniejszym parkietem do tańczenia w podziemiach. Miła obsługa i niedrogie drinki. Zawsze pełno ludzi i wyluzowana atmosfera (Bartelsstraße 30).

Central Park

Leżaki, piasek, kolorowe drinki i chłodne piwo – chociaż Central Park leży w samym centrum miasta to ulubiony beach-bar lokalsów i miejsce, w którym w letnie wieczory bawią się tłumy (Max-Brauer-Allee 230).

Rote Flora

Olbrzymi opuszczony budynek teatru, który po wojnie pełnił funkcję magazynu. W latach 90-tych został przejęty przez miejscowych squattersów protestujących przeciwko przekształceniu go w teatr muzyczny. Dziś odbywają się tutaj kulturalne i polityczne eventy, wystawy sztuki i imprezy reggae, ska, techno i goa trance. Tu bije alternatywne serce Hamburga (Achidi-John-Platz 1).

Od wielkomiejskiego zgiełku i hałasu najlepiej odpoczywa się na brzegach rzeki Alster lub w jednym z licznych parków miasta.

Jeziora na rzece Alster

Aussenalster i Binnenalster to dwa sztuczne jeziora na rzece Alster, które tworzą sielankową oazę w samym centrum miasta. Hamburczycy uwielbiają spędzać tu czas wolny żeglując, pływając kajakami i łódkami, a zimą jeżdżąc na łyżwach. To również popularne miejsce spotkań i spacerów. Wokół brzegów jezior znajdują się modne kafejki i restauracje.

Planten un Blomen

Zielone płuca miasta. Idealne miejsce na relaks na trawie po dniu pełnym zwiedzania. Na terenie parku znajduje się ogród botaniczny i tropikalne szklarnie. Wieczorami często odbywają się pokazy sztucznych ogni i spektakle muzyczne

Tunel pod dnem rzeki Łaba

Otwarty w 1911 r. tunel pod rzeką łączy północną część miasta z dzielnicami przemysłowego południa i portem. Tunel ma długość 426 m i znajduje się 24 m poniżej poziomu wody. Piesi i rowerzyści mogą się nim poruszać bez przeszkód natomiast ruch samochodowy ograniczony jest do godzin porannych w dni powszednie. Auta opuszczane są pod ziemię przy pomocy czterech dużych wind.

Kościół Główny św. Mikołaja

Kościół – pomnik, a w zasadzie tylko ruiny budowli, która została zniszczona w trakcie bombardowań w 1943 r. Pozostałości murów kościoła mają przypominać o okrucieństwie działań wojennych i stanowić ostrzeżenie dla kolejnych pokoleń. Przeszkloną windą można wjechać na platformę widokową na szczycie wieży, skąd rozpościera się spektakularna panorama miasta.

Zobacz także

Niemcy
Co zwiedzić w Niemczech?
Niemcy
Najlepsze plaże w Niemczech
Niemcy
Życie nocne w Niemczech
Niemcy
Parki narodowe w Niemczech
Niemcy
Aktywny wypoczynek w Niemczech
Niemcy
Poza szlakiem w Niemczech
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon