Heidelberg

4.60       Zobacz opinie (5)

Heidelberg wiedzie prym pośród malowniczych, niemieckich miasteczek, które da się zwiedzić w jeden dzień - co roku wpada tu prawie 12 milionów turystów! Przyjeżdżają, żeby zobaczyć najbardziej romantyczny spośród europejskich zamków, przespacerować się  starym mostem przerzuconym przez rzekę Neckar i zwiedzić przytulną starówkę, która przetrwała II wojnę światową prawie bez ani jednego zadrapania.

Heidelberg, Niemcy

Heidelberg, Niemcy - © Zielonamapa

Urokowi Heidelbergu nie oparł się nawet sam Goethe pisząc w swoich pamiętnikach, że jest w nim „coś idealnego”. Trudno nie zgodzić z mistrzem szczególnie podziwiając panoramę miasteczka ze szczytu jednego z okolicznych wzniesień.

Dla kogo?

Heidelberg spodoba się wszystkim, którzy lubią potężne zamczyska i niewielkie, zabytkowe miasteczka. To doskonały pomysł na jednodniową wycieczkę z pobliskiego Frankfurtu nad Menem.

Zdjęcia

 • Heidelberg
 • Heidelberg
 • Heidelberg
 • Heidelberg
 • Heidelberg
 • Heidelberg
 • Heidelberg
 • Heidelberg
 • Heidelberg
 • Heidelberg
 • Heidelberg
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Heidelberg najładniej prezentuje na tle zielonych wzgórz masywu Odelwald, więc warto przyjechać tu przede wszystkim późną wiosną i latem.

Heidelberską starówkę najlepiej zwiedza się piechotą. Wybierając się do zamku warto jednak zaoszczędzić czas (i siły) i wjechać na górę kolejką, tym bardziej, że bilet obejmuje również wstęp do fortecy.

Zamek

Imponująca, gotycko-renesansowy forteca położona na zboczach góry Königstuhl. Jeden z najpiękniejszych europejskich zamków i symbol niemieckiego romantyzmu. Zbudowany by pełnić funkcję obronną w pełni rozkwitł dopiero na przełomie XVI i XVII w., gdy zamieniono go w elegancką, reprezentacyjną rezydencję. W tym okresie wokół zamku rozpościerał się również bajeczny, barokowy ogród Hortus Palatinus. Niestety ani ogród, ani zamek nie przetrwał wojny trzydziestoletniej. Dziś częściowo odrestaurowane mury i wnętrza to zaledwie cień dawnej świetności kompleksu. W środku warto zwiedzić ciekawe Muzeum Niemieckiego Aptekarstwa oraz obejść dookoła największą na świecie beczkę wina (Großes Fass), która podobno może pomieścić aż 220 000 litrów alkoholu.

Stare Miasto

Na barokową starówkę Heidelbergu prowadzi zamknięty dla ruchu kołowego kamienny most Alte Brücke. To właśnie z niego rozpościera się najładniejszy widok na rzekę Neckar. Na głównym rynku (Marktplatz) znajduje się najważniejsza świątynia w mieście – gotycki Kościół Świętego Ducha. Dookoła niego wznoszą się kolorowe kamienice, kawiarenki i sklepy z pamiątkami. Ale to nie Marktplatz, a położony kawałek dalej Kornmarkt jest uznawany za najładniejszy plac w mieście. Na jego środku stoi fontanna zwieńczona posągiem Madonny unoszonej przez anioły, a w tle rysują się czerwone mury zamku.

Ścieżka filozofów

Philosophenweg to ok. 2-kilometrowa stroma ścieżka, która wspina się na górę Heiligenberg położoną naprzeciwko wzniesienia Königstuhl i heidelberskiego zamku. To przyjemny (choć męczący) spacer pośród morza zieleni i kolorowych dywanów kwiatów, który w szczególności spodoba się fotografom – po drodze mija się kilka punktów widokowych, z których rozpościera się malownicza panorama całej okolicy.

Życie nocne w mieście, w którym znajduje się najstarszy niemiecki uniwersytet nie może być nudne. Co prawda w letnie wieczory najbardziej oblegane są brzegi rzeki Neckar, ale w Heidelbergu nie brakuje również hipsterskich knajp, eleganckich barów koktajlowych i dużych dyskotek. Scena nocna miasta skupia się przy ulicy Untere.

Kaiser Heidelberg

Ulubiony bar studentów. Zawsze tłoczno i głośno. Miła obsługa, dobre piwo i luźna atmosfera (Untere Str. 30).

Sonder Bar (Pinte)

Obskurny, ale bardzo klimatyczny bar. Sympatyczni barmani, alternatywne towarzystwo i muzyka z winyli. Można palić w środku, co zdecydowanie odstrasza tłumy (Untere Str. 13).

Bent Bar

Najlepszy bar koktajlowy w mieście. Duży wybór drinków, barmani znający się na mieszaniu i łączeniu smaków, i kameralna atmosfera (Leyergasse 2).

JINX Bar & Club

Przyjemny klub na wieczór na parkiecie. Dobra muzyka i niedrogie drinki. W weekendy dość tłoczno (Untere Str. 20).

halle_02

Największy i najpopularniejszy klub w mieście. Imprezy na kilku poziomach, świetni DJ-e i sporo koncertów. (Zollhofgarten 2).

Zobacz także

Niemcy
Co zwiedzić w Niemczech?
Niemcy
Najlepsze plaże w Niemczech
Niemcy
Życie nocne w Niemczech
Niemcy
Parki narodowe w Niemczech
Niemcy
Aktywny wypoczynek w Niemczech
Niemcy
Poza szlakiem w Niemczech
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon