Heidelberg

4.60       Zobacz opinie (5)

Heidelberg wiedzie prym pośród malowniczych, niemieckich miasteczek, które da się zwiedzić w jeden dzień - co roku wpada tu prawie 12 milionów turystów! Przyjeżdżają, żeby zobaczyć najbardziej romantyczny spośród europejskich zamków, przespacerować się  starym mostem przerzuconym przez rzekę Neckar i zwiedzić przytulną starówkę, która przetrwała II wojnę światową prawie bez ani jednego zadrapania.

Heidelberg, Niemcy

Heidelberg, Niemcy - © Zielonamapa

Urokowi Heidelbergu nie oparł się nawet sam Goethe pisząc w swoich pamiętnikach, że jest w nim „coś idealnego”. Trudno nie zgodzić z mistrzem szczególnie podziwiając panoramę miasteczka ze szczytu jednego z okolicznych wzniesień.

Dla kogo?

Heidelberg spodoba się wszystkim, którzy lubią potężne zamczyska i niewielkie, zabytkowe miasteczka. To doskonały pomysł na jednodniową wycieczkę z pobliskiego Frankfurtu nad Menem.

Zdjęcia

 • Heidelberg
 • Heidelberg
 • Heidelberg
 • Heidelberg
 • Heidelberg
 • Heidelberg
 • Heidelberg
 • Heidelberg
 • Heidelberg
 • Heidelberg
 • Heidelberg
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Heidelberg najładniej prezentuje na tle zielonych wzgórz masywu Odelwald, więc warto przyjechać tu przede wszystkim późną wiosną i latem.

Heidelberską starówkę najlepiej zwiedza się piechotą. Wybierając się do zamku warto jednak zaoszczędzić czas (i siły) i wjechać na górę kolejką, tym bardziej, że bilet obejmuje również wstęp do fortecy.

Zamek w Heidelbergu

Heidelberg
Zamek, Heidelberg, Niemcy - © Zielonamapa

Imponująca, gotycko-renesansowy forteca położona na zboczach góry Königstuhl. Jeden z najpiękniejszych europejskich zamków i symbol niemieckiego romantyzmu. Zbudowany by pełnić funkcję obronną w pełni rozkwitł dopiero na przełomie XVI i XVII w., gdy zamieniono go w elegancką, reprezentacyjną rezydencję. W tym okresie wokół zamku rozpościerał się również bajeczny, barokowy ogród Hortus Palatinus. Niestety ani ogród, ani zamek nie przetrwał wojny trzydziestoletniej. Dziś częściowo odrestaurowane mury i wnętrza to zaledwie cień dawnej świetności kompleksu. W środku warto zwiedzić ciekawe Muzeum Niemieckiego Aptekarstwa oraz obejść dookoła największą na świecie beczkę wina (Großes Fass), która podobno może pomieścić aż 220 000 litrów alkoholu.

Stare Miasto w Heidelbergu

Heidelberg
Heidelberg, Niemcy - © Zielonamapa

Na barokową starówkę Heidelbergu prowadzi zamknięty dla ruchu kołowego kamienny most Alte Brücke. To właśnie z niego rozpościera się najładniejszy widok na rzekę Neckar. Na głównym rynku (Marktplatz) znajduje się najważniejsza świątynia w mieście – gotycki Kościół Świętego Ducha. Dookoła niego wznoszą się kolorowe kamienice, kawiarenki i sklepy z pamiątkami. Ale to nie Marktplatz, a położony kawałek dalej Kornmarkt jest uznawany za najładniejszy plac w mieście. Na jego środku stoi fontanna zwieńczona posągiem Madonny unoszonej przez anioły, a w tle rysują się czerwone mury zamku.

Ścieżka filozofów

Heidelberg
Heidelberg, Niemcy - © Zielonamapa

Philosophenweg to ok. 2-kilometrowa stroma ścieżka, która wspina się na górę Heiligenberg położoną naprzeciwko wzniesienia Königstuhl i heidelberskiego zamku. To przyjemny (choć męczący) spacer pośród morza zieleni i kolorowych dywanów kwiatów, który w szczególności spodoba się fotografom – po drodze mija się kilka punktów widokowych, z których rozpościera się malownicza panorama całej okolicy.

Życie nocne w mieście, w którym znajduje się najstarszy niemiecki uniwersytet nie może być nudne. Co prawda w letnie wieczory najbardziej oblegane są brzegi rzeki Neckar, ale w Heidelbergu nie brakuje również hipsterskich knajp, eleganckich barów koktajlowych i dużych dyskotek. Scena nocna miasta skupia się przy ulicy Untere.

Kaiser Heidelberg

Ulubiony bar studentów. Zawsze tłoczno i głośno. Miła obsługa, dobre piwo i luźna atmosfera (Untere Str. 30).

Sonder Bar (Pinte)

Obskurny, ale bardzo klimatyczny bar. Sympatyczni barmani, alternatywne towarzystwo i muzyka z winyli. Można palić w środku, co zdecydowanie odstrasza tłumy (Untere Str. 13).

Bent Bar

Najlepszy bar koktajlowy w mieście. Duży wybór drinków, barmani znający się na mieszaniu i łączeniu smaków, i kameralna atmosfera (Leyergasse 2).

JINX Bar & Club

Przyjemny klub na wieczór na parkiecie. Dobra muzyka i niedrogie drinki. W weekendy dość tłoczno (Untere Str. 20).

halle_02

Największy i najpopularniejszy klub w mieście. Imprezy na kilku poziomach, świetni DJ-e i sporo koncertów. (Zollhofgarten 2).

Zobacz także

Niemcy
Co zwiedzić w Niemczech?
Niemcy
Najlepsze plaże w Niemczech
Niemcy
Życie nocne w Niemczech
Niemcy
Parki narodowe w Niemczech
Niemcy
Aktywny wypoczynek w Niemczech
Niemcy
Poza szlakiem w Niemczech
©2023 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon