Las Bawarski

SPOKO

Las Bawarski został objęty ochroną w ramach parku narodowego (obecnie najstarszego w całych Niemczech) już w 1970 roku. Jak jego nazwa wskazuje, znajduje się on na terenie Bawarii i rozciąga się wzdłuż granicy z Czechami. Razem z Parkiem Narodowym Szumawy, który znajduje się po czeskiej stronie, tworzą jeden z największych terenów chronionych Europy Środkowej. Twórcom parku narodowego przyświecała jedna, główna idea – aby środowisko pozostawić tu w jak najbardziej nienaruszonym stanie.

Las Bawarski, Niemcy – © Shutterstock

Dzięki restrykcyjnym, chociaż czasem kontrowersyjnym metodom, pomimo ogromnych szkód które wyrządziły wiatrołomy oraz plaga kornika, w tym momencie las szczyci się swoją ogromną bioróżnorodnością. Możesz tu zaobserwować dziko żyjące puchacze, puszczyki uralskie, kruki, wydry, głuszce i wiele innych zwierząt. Park jest ciekawy dzięki zróżnicowanemu krajobrazowi, na który się składają szerokie doliny, rzeki, liczne górskie strumienie, jezioro lodowcowe Rachelsee oraz skaliste góry. Najwyższym szczytem jest Großer Arber, który osiąga wysokość 1456 m n.p.m. i nazywany jest Królem Lasu Bawarskiego.Tereny te można eksplorować dzięki sieci szlaków pieszych i rowerowych, których długość w sumie wynosi 500 km. Ciekawą historię Parku Narodowego Lasu Bawarskiego, oraz więcej informacji o tutejszej przyrodzie, poznasz w Muzeum św. Oswalda, oraz w centrum informacyjnym Hans-Eisenmann-Haus.

Dla kogo?

Jeśli cenisz przyrodę w jej jak najbardziej nienaruszonym wydaniu, to koniecznie odwiedź Las Bawarski. Region ten słynie w końcu ze swojego podejścia minimalizującego wpływ człowieka w tutejsze naturalne procesy. Jeśli lubisz aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu, to z pewnością znajdziesz tu ciekawe szlaki piesze oraz rowerowe.