Lipsk

4.33       Zobacz opinie (6)

Lipsk (Leipzig) jest największym miastem Saksonii, położonym w północno-zachodniej części Niemiec. To właśnie tu mieszkał Jan Sebastian Bach. Wybitny kompozytor pracował jako kantor w kościele św. Tomasza. W Lipsku dożył też swych ostatnich dni. Obecnie, o jego historii opowiada poświęcony mu muzeum. Jednak Lipsk to nie tylko muzyka. To także sztuka. Miasto jest nią w pewien sposób przepełnione. Wśród największych, artystycznych atrakcji znajduje się Panometer, w którym prezentowane są największe na świecie panoramy 360°, wykonane przez Yadegara Asisi’ego.

Lipsk, Niemcy

Lipsk, Niemcy - © Zielonamapa

Koniecznie zajrzyj też do Kunstkraftwerk, czyli intrygującego centrum kulturalnego stworzonego we wnętrzach dawnej elektrociepłowni. W Lipsku znajduje się też jedno z bardziej znanych i cenionych niemieckich zoo. Oprócz oglądania zwierząt, czeka tam na Ciebie swoista podróż po kontynentach i krainach geograficznych. Oczywiście w mieście obejrzysz też bardziej “klasyczne” zabytki, jak kościoły, pięknie zaaranżowane pasaże handlowe, pomniki itd. Warto też dodać, że w Lipsku od 1409 roku działa uniwersytet. Dzięki studentom miasto ma gwarną atmosferę oraz mnóstwo świetnych klubów i pubów.

Dla kogo?

Lipsk jest bardzo uniwersalnym miastem. Jeśli podróżujesz z dziećmi, to znajdziesz tam sporo atrakcji dla całych rodzin, na zoo zaczynając, a na Panorametrze kończąc. Lubisz zwiedzać - Lipsk zaoferuje Ci sporo ciekawych zabytków do zobaczenia. Chcesz imprezować? Nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś dał się ponieść tamtejszemu życiu nocnemu.

Zdjęcia

 • Lipsk
 • Lipsk
 • Lipsk
 • Lipsk
 • Lipsk
 • Lipsk
 • Lipsk
 • Lipsk
 • Lipsk
 • Lipsk
 • Lipsk
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Planując wizytę w Lipsku musisz się zastanowić, czy będziesz się koncentrował głównie na atrakcjach pod dachem, czy też chcesz zaliczyć miejsca na świeżym powietrzu. Jeśli i to, i to, wtedy lepiej wybierz się tam późniejszą wiosną lub jesienią. Nie będzie tak gorąco, a w miarę dobra pogoda powinna gwarantować komfortowe eksplorowanie miasta.

W Lipsku nie tylko dużo się dzieje. Miasto oferuje też moc atrakcji – od ciekawych wystaw na zabytkach kończąc. To również idealne miejsca dla rodzin z dziećmi. Zarówno młodsi, jak i starsi turyści będą tu mieli co robić.

Marktplatz

Głównym placem Lipska jest Marktplatz. Stanowi serce starówki. To właśnie tam wznosi się zabytkowy budynek ratusza z XVI wieku. Cały rynek otaczają ładne kamienice o ciekawej architekturze. Warto zasiąść w jednej z okolicznych knajpek by przyjrzeć się toczącemu tu życiu.

Lipsk
Marktplatz, Lipsk, Niemcy - © Zielonamapa

Thomaskirche

W obrębie lipskiej starówki, jednym z bardziej charakterystycznych budynków jest Thomaskirche, czyli kościół pw. Św. Tomasza (Thomaskirchhof 18). Charakteryzuje się piękną, gotycką architekturą. To właśnie w tym kościele pracował Jan Sebastian Bach po przeprowadzce do Lipska. Obecnie działa tu najstarszy, chłopięcy chór w Niemczech. Kościół swoją historią sięga XIII wieku. W jego wnętrzu na uwagę zasługują organy oraz gotycki ołtarz główny uratowany z wyburzonego kościoła uniwersyteckiego.

Lipsk
Thomaskirche, Lipsk, Niemcy - © Zielonamapa

Muzeum Bacha

Jeśli interesujesz się muzyką klasyczną, to na pewno nie możesz nie zajrzeć do Muzeum Bacha (Thomaskirchhof 15/16). Przybliża ono historię tego wielkiego muzyka, a także pozwala zapoznać się ze stworzonymi przez niego utworami.

Nikolaikirche

Drugim ważnym kościołem Lipska, również znajdującym się w obrębie starówki, jest Nikolaikirche (Nikolaikirchhof 3), czyli kościół pw. Św. Mikołaja. Datowany jest na XII wiek i charakteryzuje go klasycystyczna architektura. Dla Niemców jest to ważne ze względów historycznych miejsce. Kościół w ubiegłym stuleciu był przestrzenią dla działaczy opozycyjnych w NRD. To właśnie tam zainicjowano tzw. Pokojową Rewolucję, między innymi dzięki której doszło ostatecznie do upadku Muru Berlińskiego.

Lipsk
Lipsk, Niemcy - © Zielonamapa

Muzeum Sztuk Pięknych

Na uwagę zasługuje również Muzeum Sztuk Pięknych (Museum der bildenden Künste, Katharinenstraße 10). Posiada niebywale bogatą kolekcję dzieł: 4600 obrazów od późnego średniowiecza do czasów współczesnych; 1800 rzeźb, 70 000 prac wykonanych na papierze oraz 5000 zdjęć. Dodatkowym atutem muzeum jest fakt, że znajduje się w wyjątkowo pięknym budynku, co sprawia, że zwiedzanie jest jeszcze bardziej przyjemne.

Mädler-Passage

Lipsk znany jest ze swoich pasaży handlowych. Jednym z najładniejszych i najczęściej odwiedzanych jest Mädler-Passage (Grimmaische Str. 2-4). Został zbudowany w latach 1912–1914, na zlecenie Antona Mädlera, któremu obecnie zawdzięcza swoją nazwę. Pasaż ma 8000 m², cztery piętra i piękny, szklany dach.

Lipski Uniwersytet

Lipsk jest bez wątpienia dumny ze swego uniwersytetu, który jest drugą, najstarszą tego typu placówką naukową w Niemczech. Ma już bowiem ponad 600 lat! Uniwersyteckie zabudowania znajdują się tuż obok starówki. I tu na pewno zaskoczy Cię fakt, że główny budynek jest niesamowicie nowoczesny. Został zaprojektowany przez holednerskiego architekta i stanowi połączenie metalu i szkła. W jego obrębie znajduje się m.in. aula czy kościół.

Lipsk
Uniwersytet, Lipsk, Niemcy - © Zielonamapa

Panometer

Poza ścisłym centrum, lecz stosunkowo blisko niego, znajduje się jedna z bardziej intrygujących atrakcji Lipska, czyli Panometer (Richard-Lehmann-Straße 114). Pod nazwą tą kryje się wystawa stworzona w dawnym gazometrze, na którą składa się panoramiczny obraz 360°, mający powierzchnię 3 500 m². Dzieło stworzone przez artystę  Yadegar Asisi będziesz mógł podziwiać ze specjalnej platformy o wysokości 15 m. Czekają tam na Ciebie nie tylko wrażenia wizualne, ale również dźwiękowe. Panometer w Lipsku nie jest jedynym w Niemczech. Drugi zlokalizowany jest w Dreźnie.

Völkerschlachtdenkmal

Völkerschlachtdenkmal to nic innego jak ogromny pomnik Bitwy Narodów stojący na południowy-wschód od ścisłego centrum. Upamiętnia największą z napoleońskich bitew do jakiej doszło w 1813 roku, właśnie pod Lipskiem. Monument ten, będący swoistym parkiem pamięci, jest nie tylko symbolem miasta, ale jedną z ważniejszych atrakcji, jakie trzeba odwiedzić podczas zwiedzania.

Lipsk
Völkerschlachtdenkmal, Lipsk, Niemcy - © Zielonamapa

Zoo

Zoo w Lipsku (Pfaffendorfer Str. 29) jest na pewno godne uwagi. Przede wszystkim dlatego, że zostało podzielone na sekcje, które odpowiadają różnym zakątkom naszego blogu. W efekcie, podczas oglądania kolejnych zwierząt, odbędziesz tę swoistą podróż po świecie. Teren zoo jest wypełniony zielenią, więc w szczególności latem możesz tam liczyć na trochę wytchnienia od wysokich temperatur.

Kunstkraftwerk

Na zachód od ścisłego centrum koniecznie odwiedź Kunstkraftwerk (Saalfelder Str. 8). Jest to centrum sztuki, które działa w budynku dawnej elektrociepłowni. Choć z zewnątrz obiekt ten nie zachęca do zajrzenia do środka, to na pewno warto się przełamać. Industrialne wnętrza zostały zaaranżowane na sale wystawiennicze. Podczas wizyty będziesz mógł oglądać niesamowity mapping, czyli wyświetlanie obrazów na ścianach budynku. Feerie barw i motywów robią ogromne wrażenie. Całości towarzyszy świetnie dobrana muzyka.

Głównym pubowym zagłębiem Lipska jest bez wątpienia Barfußgäßchen. Ulica ta określana jest też mianem Drallewatsch, co można przetłumaczyć jako “przeżycie/doświadczenie czegoś” lub “spacerowanie od pubu do pubu”. Faktycznie znajdziesz tam naprawdę pokaźną ilość klimatycznych barów. Co ważne, Lipsk posiada mnóstwo pubów/restauracji z miejscami do siedzenia na zewnątrz. Więc latem na jego ulicach panuje wyjątkowo gwarna atmosfera.

Kildare City Pub

Na piwko oraz bardzo smaczne jedzenie udaj się do Kildare City Pub (Barfußgäßchen 5-7). Typowy klimat niemieckiego baru oraz luźna, niezobowiązująca atmosfera. Na jedzenie czasem trzeba troszkę dłużej poczekać, ale naprawdę warto!

Spizz

Spizz (Markt 9) to pub i klub jazzowy w jednym. Możesz tu wpaść na drinka lub piwo. Ale również po to, żeby potańczyć i posłuchać lokalnych wykonawców. Do tego jego lokalizacja sprawia, że możesz podglądać codzienne życie miasta. Znajduje się bowiem obok głównego placu i rozciąga się z niego widok w stronę ratusza.

Distillery

Jeśli liczysz na nieco ostrzejszą zabawę i to w rytmach techno, to wieczorem wybierz się do Distillery (Kurt-Eisner-Straße 108 a). To jeden z najstarszych tego typu klubów w tej części Niemiec. Działa nieprzerwanie od ponad 20 lat. Świetni DJ’e, doskonały klimat, relatywnie niskie ceny.

Moritzbastei

Moritzbastei (Kurt-Masur-Platz 1) to absolutnie kultowe miejsce w Lipsku. Klub mieści się w podziemiach dawnego bastionu. Niesamowita architektura, niepowtarzalna atmosfera, bogaty wybór imprez i koncertów. W menu szeroka gama alkoholi oraz smacznych przekąsek i dań obiadowych.

Noch Besser Leben

Kolejnym, godnym polecenia klubem muzycznym w Lipsku jest Noch Besser Leben (Merseburger Str. 25). Jego największym atutem jest bardzo duży wybór piw, zarówno lokalnych, jak i zagranicznych. Zwykle bywa tu bardzo tłoczno.

Zobacz także

Niemcy
Co zwiedzić w Niemczech?
Niemcy
Najlepsze plaże w Niemczech
Niemcy
Życie nocne w Niemczech
Niemcy
Parki narodowe w Niemczech
Niemcy
Aktywny wypoczynek w Niemczech
Niemcy
Poza szlakiem w Niemczech
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon