Lubeka

SPOKO

Na pewno na lekcjach historii przerabiałeś temat Związku Hanzeatyckiego. Jednym z ważniejszych miast należących do niej była Lubeka. Położona nad Zatoką Lubecką, w miejscu, gdzie rzeka Trave wpada do Bałtyku, była i jest jednym z większych portów Niemiec. Założona została w XII wieku i mimo upływu lat zachowała swój średniowieczny charakter. Jej otoczona przez rzekę starówka, ze względu na bogatą historię oraz wspaniałą architekturę, w 1987 roku została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Lubeka

Lubeka, Niemcy – © Shutterstock

Wśród najbardziej znanych i cenionych zabytków na pierwszy plan wysuwa się kościół Mariacki. Był on pierwowzorem dla ok. 70 innych świątyń leżących w regionie Morza Bałtyckiego. I choć wydawałoby się, że Lubeka to miasto przesiąknięte przeszłością, to współczesność również jest jej ważnym elementem. Po zapadnięciu zmroku zabytkowe uliczki zaczynają jeszcze mocniej tętnić życiem. A to wszystko za sprawą licznych restauracji, knajpek i klubów, które tam działają. Lubeka niewątpliwie potrafi zachwycić. Musisz jedynie dać się porwać panującej w niej atmosferze.

Dla kogo?

Odwiedź Lubekę, jeśli interesujesz się historią. Zarówno tą, dotyczącą Związku Hanzeatyckiego, jak i okresem średniowiecza. Lubeka spodoba Ci się również wtedy, gdy lubisz dużo zwiedzać i spacerować. Chcesz poimprezować? To niemieckie miasto zaoferuje Ci sporo naprawdę świetnych i klimatycznych miejsc do zabawy czy nieco spokojniejszego sączenia piwa w gronie znajomych.