Lubeka

3.88       Zobacz opinie (8)

Na pewno na lekcjach historii przerabiałeś temat Związku Hanzeatyckiego. Jednym z ważniejszych miast należących do niej była Lubeka. Położona nad Zatoką Lubecką, w miejscu, gdzie rzeka Trave wpada do Bałtyku, była i jest jednym z większych portów Niemiec. Założona została w XII wieku i mimo upływu lat zachowała swój średniowieczny charakter. Jej otoczona przez rzekę starówka, ze względu na bogatą historię oraz wspaniałą architekturę, w 1987 roku została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Lubeka

Lubeka, Niemcy - © Zielonamapa

Wśród najbardziej znanych i cenionych zabytków na pierwszy plan wysuwa się kościół Mariacki. Był on pierwowzorem dla ok. 70 innych świątyń leżących w regionie Morza Bałtyckiego. I choć wydawałoby się, że Lubeka to miasto przesiąknięte przeszłością, to współczesność również jest jej ważnym elementem. Po zapadnięciu zmroku zabytkowe uliczki zaczynają jeszcze mocniej tętnić życiem. A to wszystko za sprawą licznych restauracji, knajpek i klubów, które tam działają. Lubeka niewątpliwie potrafi zachwycić. Musisz jedynie dać się porwać panującej w niej atmosferze.

Dla kogo?

Odwiedź Lubekę, jeśli interesujesz się historią. Zarówno tą, dotyczącą Związku Hanzeatyckiego, jak i okresem średniowiecza. Lubeka spodoba Ci się również wtedy, gdy lubisz dużo zwiedzać i spacerować. Chcesz poimprezować? To niemieckie miasto zaoferuje Ci sporo naprawdę świetnych i klimatycznych miejsc do zabawy czy nieco spokojniejszego sączenia piwa w gronie znajomych.

Zdjęcia

 • Lubeka
 • St. Petri Kirche, Lubeka
 • Markt, Lubeka
 • Marienkirche, Lubeka
 • Lubeka
 • Lubeka
 • Lubeka
 • Lubeka
 • Lubeka
 • Lubeka
 • Lubeka
 • Lubeka
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Zasadniczo Lubekę możesz odwiedzić nawet wtedy, gdy jest nieco gorsza pogoda. Znajdziesz tam sporo atrakcji pod dachem. A nawet w deszczu, lubecka starówka prezentuje się ładnie. Jednak powiedzmy sobie szczerze – podczas słonecznych dni każde miasto prezentuje się lepiej. Więc, jeśli zależy Ci na bardziej komfortowym zwiedzaniu oraz lepszych fotografiach, zaplanuj wizytę w okresie wiosenno-letnim.

Sercem Lubeki jest jej starówka, którą obmywają wody rzeki Trevy. To właśnie tam znajdziesz najważniejsze zabytki miasta. Już krótki spacer pozwoli Ci zrozumieć, dlaczego lubeckie stare miasto w całości znalazło się pod ochroną UNESCO.

Brama Holsztyńska

Symbolem Lubeki jest imponująca Brama Holsztyńska (Holstentor). Znajduje się w zachodniej części starówki i stanowi najważniejsze wejście na jej teren. W jej wnętrzach działa muzeum przybliżające historię miasta. Koniecznie zrób sobie przed nią zdjęcie. To obowiązkowy punkt zwiedzania Lubeki.

Lubeka
Holstentor, Lubeka, Niemcy - © Zielonamapa

Kościół Mariacki

Lubeka określana jest mianem miasta siedmiu wież. Właśnie siedem, kościelnych wież dominuje w krajobrazie jej starówki. Przede wszystkim odwiedź Kościół Mariacki (Marienkirche, Marienkirchhof 1). Jest to jeden z ważniejszych zabytków Lubeki oraz drugi, najbardziej rozpoznawalny jej symbol. To właśnie na nim wzorowanych było 70 innych świątyń znajdujących się w regionie Morza Bałtyckiego. Jest to też trzeci, największy kościół całych Niemiec.

Marienkirche, Lubeka
Marienkirche, Lubeka, Niemcy - © Zielonamapa

Zbudowany na przełomie XIII-XIV wieku, stanowi doskonały przykład gotyckiej architektury. Po tym, jak został zniszczony podczas II wojny światowej, na szczęście został odbudowany. Jego wnętrze kryje wiele, wspaniałych zabytków; m.in. piękny ołtarz Zaśnięcia Matki Bożej z XVII wieku, ciekawe witraże czy chrzcielnicę z XIV wieku. Niestety to tylko ułamek z bogatego wyposażenia, jakie niegdyś wypełniało świątynię. Na uwagę zasługuje także sklepienie Kościoła Mariackiego. Jest to najwyższe, ceglane sklepienia na świecie!

Kościół św. Piotra

Innym, godnym uwagi kościołem Lubeki jest ten pw. Św. Piotra (St. Petri Kirche, Petrikirchhof). Przede wszystkim zajrzyj tam, by wjechać windą na jedną z wież. Panorama Lubeki, jaką będziesz mógł stamtąd podziwiać, jest naprawdę imponująca. Zbudowany został w XIII wieku w stylu późnogotyckim.

St. Petri Kirche, Lubeka
St. Petri Kirche, Lubeka, Niemcy - © Zielonamapa

Rynek

Sercem starego miasta jest rynek – Markt. Wznosi się przy nim budynek ratusza z XIII wieku. Dodatkowo, otaczają go ładne i stylowe kamieniczki. Ciekawostką jest to, że na płycie rynku stoi replika średniowiecznej klatki, w której zamykano rzezimieszków.

Markt, Lubeka
Markt, Lubeka, Niemcy - © Zielonamapa

Museumsquartier St. Annen

W obrębie starówki znajdziesz też całkiem ciekawe ciekawe muzeum sztuki. Museumsquartier St. Annen (St.-Annen-Straße 15) znajduje się w XVI-wiecznych zabudowaniach dawnego klasztoru. W jego wnętrzach stworzono wystawę poświęconą historii sztuki i kultury Lubeki. Warto zdecydować się na zwiedzanie z audioprzewodnikiem, dzięki któremu dowiesz się więcej na temat oglądanych dzieł. Na miejscu działa też świetna kawiarnia.

Koberg

Jeśli chcesz poczuć iście średniowieczny klimat, wybierz się na spacer po dzielnicy Koberg. Znajduje się w północnej części starówki. W jej obrębie wznosi się kościół św. Jakuba czy dawny szpital św. Ducha i liczne kamieniczki. Oryginalna, XIII-wieczna zabudowa naprawdę robi wrażenie.

Lubeka
Koberg, Lubeka, Niemcy - © Zielonamapa

W Lubece znajdziesz zarówno zaciszne, przyjemne puby lub winiarnie, jak i tętniące bitami kluby. Bez względu na to, jaki typ wieczornych rozrywek preferujesz, tu na pewno miło spędzisz czas.

Discothek Sounds

Niewątpliwym atutem dyskoteki Sounds (An der Untertrave 81) jest to, że znajduje się bezpośrednio w obrębie zabytkowej starówki. Możesz tam liczyć na naprawdę dobrą zabawę, niezobowiązującą atmosferę oraz doborowe towarzystwo.

Musikpark A1

Jeśli szukasz miejsca, które oferuje dużą, muzyczną różnorodność, wtedy wybierz się do klubu Musikpark A1 (Bei der Lohmühle 7). W różnych salach będziesz mógł pobawić się w rytmie innych hitów, od r’n’b, przez hip hop po nieco bardziej dancowe klimaty. Ceny są raczej przystępne.

Miera

Preferujesz miejsca nieco bardziej eleganckie, gdzie będziesz mógł zabrać swoją drugą połówkę na romantyczną kolację? W takim razie odwiedź restaurację i winebar Miera (Hüxstraße 57). Skosztujesz tam doskonałych win, zjesz smaczne dania i zrelaksujesz się w pięknych wnętrzach tego położonego na starówce lokalu.

Jazz Café

Jazz Café (Mühlenstraße 62) w Lubece to niemalże kultowe miejsce. W szczególności, jeśli kochasz muzykę – zarówno jej słuchać, jak i ją tworzyć. Odbywają się tam liczne koncerty. Często muzykują tam też przypadkowe osoby, które pod wpływem chwili postanawiają pochwalić się swoim kunsztem. Niewątpliwie jest to miejsce z artystyczną duszą i niepowtarzalną atmosferą.

Wunderbar

W hotelu Raddison Blu Sanator działa Wunderbar (Willy-Brandt-Allee). Jest to bar z najlepszym widokiem na stare miasto w Lubece. Bowiem znajduje się na jednym z wyższych pięter, skąd będziesz mógł podziwiać rzekę, jak i oświetlone nocą zabytki starówki. Doskonały wybór drinków oraz w miarę rozsądne ceny.

Altstadt-Bierhaus

Na piwo wpadnij do Altstadt-Bierhaus (Braunstraße 19), czyli jednego ze starówkowych pubów. Na pewno przypadną Ci do gustu jego przytulne wnętrza oraz przemiła obsługa. Oprócz piwa czeka tu na Ciebie całkiem spory wybór dań.

Tonfink – Kulturcafé & Bar

Innym, godnym polecenia miejscem jest na pewno Tonfink – Kulturcafé & Bar (Große Burgstraße 46). To pub z iście domową atmosferą, gdzie jak już raz pójdziesz, to będziesz chciał wracać. Panuje tu gwarna atmosfera, odbywają się też koncerty. W menu sporo smacznych potraw, a także niezły wybór alkoholi.

Zobacz także

Niemcy
Co zwiedzić w Niemczech?
Niemcy
Najlepsze plaże w Niemczech
Niemcy
Życie nocne w Niemczech
Niemcy
Parki narodowe w Niemczech
Niemcy
Aktywny wypoczynek w Niemczech
Niemcy
Poza szlakiem w Niemczech
©2023 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon