Monachium

4.48       Zobacz opinie (21)

Monachium tryska dobrą energią i doskonałym humorem i to nie tylko w okolicach słynnego Oktoberfestu. To drugie po Berlinie najchętniej odwiedzane niemieckie miasto. W przeciwieństwie do kosmopolitycznej i alternatywnej stoli kraju jest bardziej swojskie, rubaszne i przytulne.

Monachium

Monachium, Niemcy - © Zielonamapa

Stolica Bawarii, piwa, niemieckiej piłki nożnej i BMW to doskonała kierunek zarówno na niespieszny, weekendowy city-break, jak i przystanek po drodze w Alpy. Na zwiedzanie kompaktowej starówki wystarczy jeden dzień. Drugi warto spędzić na wizytach w galeriach sztuki i muzeach.

Dla kogo?

Monachium spodoba się wszystkim, którzy lubią zwiedzanie historycznych zabytków,  galerie sztuki i muzea oraz piwo. Dużo piwa.

Zdjęcia

 • Monachium
 • Monachium
 • Monachium
 • Monachium
 • Monachium
 • Monachium
 • Monachium
 • Monachium
 • Monachium
 • Monachium
 • Monachium
 • Monachium
 • Monachium
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

W trakcie słynnego Oktoberfest trudno znaleźć nocleg, a ceny w mieście znacząco wzrastają, ale to wciąż najlepszy okres na wizytę w Monachium. To jedyne piwne dożynki na świecie obchodzone z takim rozmachem. W trakcie dwóch tygodni Monachium odwiedza prawie 6 milionów osób z całego świata. Oficjalnym początkiem imprezy jest odszpuntowanie pierwszej beczki piwa (wbicie kranika) przez burmistrza miasta. Pierwszy kufel zgodnie z tradycją otrzymuje premier Bawarii.

Poza sezonem

Jeśli nie lubisz tak wielkich tłumów odwiedź stolicę Bawarii między czerwcem, a początkiem września. Wraz z pierwszymi promieniami słońca miasto rozkwita, a na ulicach i w ogródkach piwnych robi się wesoło i gwarno.

Historyczną część Monachium z łatwością zwiedza się pieszo. Jeśli jednak planujesz poruszać się komunikacją miejską zainwestuj w München Card gwarantującą bezpłatne przejazdy autobusami, tramwajami i metrem oraz zniżki do wielu muzeów.

Nowy i Stary Ratusz

Neogotycki Nowy Ratusz znajdujący się na Placu Mariackim to najbardziej charakterystyczna budowla zabytkowej części Monachium. Olbrzymi mechanizm zegarowy zainstalowany na wieży ratuszowej codziennie przed południem uruchamia miedziane figury, które przy akompaniamencie jednej z 20 melodii odtwarzają sceny ze ślubu Wilhelma V Pobożnego z Renatą von Lothringen oraz taniec bednarzy z 1517 r. W znajdującym się tuż obok zdecydowanie mniej okazałym Starym Ratuszu mieści się dziś Muzeum Zabawek.

Oktoberfest

Oczywiście największym wydarzeniem jest Oktoberfest. Piwka można spróbować także poza październikim, w którym odbywa się festiwal. Warto w tym celu odwiedzić Hofbräuhaus, czyli najstarszy browar w mieście. Jest tak stary, że wpadał do niego Kain, zaraz po tym jak zabił Abla. Tak żeby zabić smutki po stracie kogoś bliskiego i zapić wyrzuty sumienia.

Piwo w Monachium

Ogród Angielski

Największy zielony obszar w centrum miasta to Ogród Angielski. Rozległy park krajobrazowy położony nad rzeką Izarą wyjątkowo pięknie prezentuje się wiosną i latem, ale monachijczycy lubią tu wpadać przez cały rok. W Englischer Garten można spacerować, opalać się,  jeździć na rowerze, pływać kajakiem, bądź rowerem wodnym po jeziorku Kleinhesseloher See, sączyć piwo w popularnym Seehaus, albo celebrować picie herbaty w Japanisches Teehaus. To idealne miejsce na relaks po całym dniu zwiedzania.

Zobacz także

Niemcy
Co zwiedzić w Niemczech
Niemcy
Najlepsze plaże w Niemczech
Niemcy
Życie nocne w Niemczech
Niemcy
Parki narodowe w Niemczech
Niemcy
Aktywny wypoczynek w Niemczech
Niemcy
Poza szlakiem w Niemczech
©2021 Zielonamapa.pl
facebook icon
twitter icon
youtube icon
instagram icon
telegram icon