Norymberga

4.54       Zobacz opinie (13)

Pierwsze skojarzenia z Norymbergą to antysemickie ustawy, widowiskowe zjazdy NSDAP i powojenne procesy zbrodniarzy III Rzeszy. Naznaczone piętnem nazizmu drugie największe bawarskie miasto to nie do końca oczywisty wybór na weekendowy wypad. A szkoda, bo dzisiejsza Norymberga to nie tylko ciemne karty niemieckiej historii. Prawie całkowicie zrównana z ziemią w trakcie bombardowań alianckich została wiernie odrestaurowana w zgodzie ze średniowiecznym i renesansowym klimatem.

Norymberga
Norymberga, Niemcy - © Zielonamapa

Urok byłej stolicy Frankonii odkryjesz spacerując uliczkami starego miasta, odwiedzając gotyckie kościoły i ciekawe muzea, a na koniec dnia zamawiając piwo z bratwurstem w jednej z typowych, bawarskich hal piwnych.

Dla kogo?

Norymberga spodoba się wszystkim, którzy lubią zabytkową architekturę, podróże śladami II wojny światowej i ciekawe muzea.

Zdjęcia

 • Norymberga
 • Norymberga
 • Norymberga
 • Norymberga
 • Norymberga
 • Norymberga
 • Norymberga
 • Norymberga
 • Norymberga
 • Norymberga
 • Norymberga
 • Norymberga
 • Norymberga
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Do Norymbergi najlepiej wybrać się wiosną i latem. Na niespieszne zwiedzanie miasta warto przeznaczyć cały weekend.

Norymberga
Norymberga, Niemcy - © Zielonamapa

Zabytkową część Norymbergi z łatwością zwiedza się pieszo. Do położonego poza centrum Pałacu Sprawiedliwości i terenów, na których odbywały się zjazdy NSDAP najlepiej dojechać metrem, bądź tramwajem.

Główny plac

Hauptmarkt, czyli główny plac miejski to centralny punkt zabytkowej Norymbergi. Znajduje się tutaj renesansowy ratusz, gotycki Kościół Najświętszej Marii Panny (Frauenkirche) i słynna studnia Schöne Brunnen ozdobiona kunsztowną wieżyczką, na której należy odszukać miedzianego kółka – jedynego ruchomego elementu konstrukcji. Podobno trzykrotne przekręcenia go w lewą stronę ma przynosić szczęście. Zimą na Hauptmarkt odbywa się norymberski jarmark bożonarodzeniowy.

Norymberga
Frauenkirche, Norymberga, Niemcy - © Zielonamapa

Kościół św. Sebalda

Olbrzymi romańsko-gotycki kościół, w którym znajdują się relikwia patrona miasta – św. Sebalda, pustelnika i misjonarza. W środku można podziwiać min. trzy dzieła Wita Stwosza (w tym jedną z pierwszych rzeźb mistrza Epitafium Pawła Volckamera) oraz fragmenty XIV – wiecznych witraży, które cudem uniknęły zniszczenia podczas alianckich bombardowań.

Weißgerbergasse

Klimatyczna uliczka, wzdłuż której wznoszą się najlepiej zachowane w mieście szachulcowe kamienice. Kiedyś znajdowały się tu przede wszystkim pracownie rzemieślników. Dziś na Weißgerbergasse jest pełno barów, pubów, galerii sztuki i sklepików z pamiątkami.

Norymberga
Weißgerbergasse, Norymberga, Niemcy - © Zielonamapa

Fontanny i rzeźby miejskie

Norymberga jest znana z ciekawych i intrygujących fontann i rzeźb miejskich. Spacerując warto wypatrywać min. rzeźby wielkiego zająca, fontanny przedstawiającej tzw. statek głupców (Narrenschiffbrunnen) i karuzeli małżeńskiej, czyli kontrowersyjnej fontanny Ehekarussell przedstawiającej ekspresyjne scenki z życia małżeńskiego.

Norymberga
Norymberga, Niemcy - © Zielonamapa

Zamek Kaiserburg

Kaiserburg wraz z grubymi murami miejskimi oplatającymi zabytkową część Norymbergi to   doskonały przykład średniowiecznych fortyfikacji. Warto tu wpaść chociaż na chwilę, bo spora część potężnego kompleksu została udostępniona zwiedzającym bez dodatkowych opłat. Samo wzgórze zamkowe to również doskonały punkt widokowy, z którego rozciąga się panorama całego miasta.

Norymberga
Kaiserburg, Norymberga, Niemcy - © Zielonamapa

Germańskie Muzeum Narodowe

Największe niemieckie muzeum sztuki, w którym można podziwiać 25 000 eksponatów pochodzących od najdawniejszych, protohistorycznych czasów do współczesności. Na wystawach znajdują się min. rzeźby, ołtarze, witraże, manuskrypty, ceramika, kolorowo zdobione meble, rękodzieło, ubrania, gorsety, biżuteria, monety i medale. Muzeum może się również poszczycić bogatą kolekcją malarstwa renesansowego, w tym dziełami  rodowitego norymberczyka Albrechta Dürera, Lucasa Cranacha Starszego oraz Rembrandta.

Teren zjazdów NSDAP

Olbrzymi teren, na którym w latach 1933-1938 odbywały się zjazdy NSDAP. Głównym budynkiem kompleksu jest wybudowana na wzór rzymskiego Koloseum Sala Kongresowa (Kongresshalle). W jej bocznych skrzydłach mieści się Centrum Dokumentacji – wystawa multimedialna dokumentująca powstanie całego terenu i przedstawiająca historię i skutki reżimu nazistów.

Norymberga
Norymberga, Niemcy - © Zielonamapa

Pałac Sprawiedliwości

To tutaj obradował Międzynarodowy Trybunał Wojskowy, przed którym odbywały się głośne procesy norymberskie. W stan oskarżenia postawiono 21 głównych zbrodniarzy wojennych. Rozprawy toczyły się w sali sądowej nr 600, którą można dziś zwiedzać z audio przewodnikiem (również w języku polskim).

Życie nocne w Norymberdze skupia się wokół brzegów rzeki Pegnitz i w zabytkowym centrum miasta. Pośród licznych typowo bawarskich knajp, pubów, barów koktajlowych i nowoczesnych klubów nocnych z łatwością da się wybrać coś dla siebie.

Rock im Park

Co roku w czerwcu w Norymberdze odbywa się festiwal rockowy Rock im Park zaliczany do najpopularniejszych i największych eventów muzycznych w Niemczech. W poprzednich latach na scenie pojawiały się takie gwiazdy jak Red Hot Chilli Peppers, Black Sabbath, Foo Fighters, czy Marylin Manson. Impreza trwa 3 dni i odbywa się na Zeppelinfeld znajdującym się na terenie dawnych zjazdów NSDAP.

Barfüßer

Najpopularniejsza, najbardziej tłoczna i najgłośniejsza hala piwna w mieście. Oprócz wybornego piwa serwowane są tu również typowo bawarskie przysmaki (min. golonka w piwie) (Hall Pl. 2).

Mata Hari Bar

Ulubiony bar lokalsów. Kameralna atmosfera, dobre drinki i przyjemna obsługa. Obowiązkowy punkt na nocnej mapie Norymbergi szczególnie w weekendy (Weißgerbergasse 31).

O’Shea’s

Idealne miejsce jeśli masz ochotę na dobrze schłodzonego Guinnessa i coś na ząb. Klimatyczny lokal z ceglanymi ścianami i drewnianym barem. Sympatyczna atmosfera i zawsze sporo ludzi (Wespennest 6).

The Thirsty Baker

Przestronny lokal, dobre ceny i barman, który zna się na rzeczy. Fajne miejsce na spokojny wieczór w większym gronie znajomych (Schlehengasse 2).

Kloster

Kultowa knajpa w samym centrum miasta. Intrygujący wystrój wnętrz z ikonami świętych, nietoperzami, a nawet fragmentem trumny na ścianie. W menu dostępne dania wegańskie (Obere Wörthstraße 19).

Club Stereo

Klub disco z nieformalnym dress-codem i wyluzowaną atmosferą. Imprezy trzy razy w tygodniu zawsze od 23:00 do samego rana (Klaragasse 8).

The Unrat

Od kilkunastu lat jeden z najpopularniejszych klubów w mieście. Bawią się tu zarówno studenci jak i starsze pokolenia. Najlepsza atmosfera na parkiecie panuje w weekendy.  (Adlerstraße 38).

Schmelztiegel Musikkeller

Głównie młodzi ludzie, najlepsi DJ-e w mieście i spory wybór piwa. Niestety Schmelztiegel w soboty czynny jest tylko do północy (Bergstraße 21).

Zobacz także

Niemcy
Co zwiedzić w Niemczech?
Niemcy
Najlepsze plaże w Niemczech
Niemcy
Życie nocne w Niemczech
Niemcy
Parki narodowe w Niemczech
Niemcy
Aktywny wypoczynek w Niemczech
Niemcy
Poza szlakiem w Niemczech
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon