Quedlinburg

3.33       Zobacz opinie (6)

Z czym często kojarzone są Niemcy? Na pewno z murem pruskim. Ten charakterystyczny rodzaj ściany składa się z poprzecznych lub prostopadle ułożonych belek, między którymi znajdują się cegły. Jednym z lepszych miejsc do podziwiania tego rozwiązania architektonicznego jest miasteczko Quedlinburg. Znajdziesz w nim 1300 budynków z murem pruskim właśnie.

Quedlinburg

Quedlinburg, Niemcy - © Zielonamapa

Ale to nie jedyne atrakcje Quedlinburga. Przede wszystkim udało się tu zachować średniowieczny plan zabudowy, w obrębie którego zobaczysz wiele, ciekawych zabytków. Jednym z nich jest kolegiata św. Serwacego wpisana wraz z zamkiem i starówką na listę UNESCO. Koniecznie wybierz się również na wzgórze zamkowe, z którego spojrzysz na całe miasteczko niemalże z lotniczej perspektywy. Generalnie spacer uroczymi uliczkami Quedlinburga będzie swoistą podróżą w czasie, która na długo zapadnie Ci w pamięci.

Dla kogo?

Quedlinburg przypadnie Ci do gustu wtedy, gdy lubisz zabytkowe, klimatyczne miasteczka, w których panuje kameralna atmosfera. Czekają tam na Ciebie fotogeniczne uliczki, które zachwycają kolorowymi fasadami domów. W okolicy Quedlinburga warto odwiedzić Goslar, Lipsk, Hanower, Wittenbergę.

Zdjęcia

  • Quedlinburg
  • Quedlinburg
  • Quedlinburg
  • Quedlinburg
  • Quedlinburg
  • Quedlinburg
  • Quedlinburg
  • Quedlinburg
  • Quedlinburg
  • Quedlinburg
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Quedlinburg najpiękniej prezentuje się późną wiosną i latem, gdy miasto tonie w kwiatach. Słoneczna pogoda jeszcze mocniej wydobywa kolory z fasad z murem pruskim. Więc koniecznie zabierz ze sobą aparat.

Zwiedzanie Quedlinburgu nie zajmie Ci dużo czasu, bo większość atrakcji leży w swym bliskim sąsiedztwie. Natomiast na pewno nie warto się tu spieszyć. Miasteczko warto kosztować powoli, dać się ponieść jego atmosferze i zgubić pośród wąskich uliczek starówki.

Wzgórze zamkowe

Najlepszym punktem widokowym Quedlinburgu jest wzgórze zamkowe, wznoszące się w południowej części miasta. Na jego szczycie wznosi się zamek, w którym obecnie działa Muzeum Miejskie. Przybliża ono zarówno historię Quedlinburga, jak i istniejącego tu niegdyś żeńskiego klasztoru. Tuż obok wznosi się słynna kolegiata św. Serwacego.

Kolegiata św. Serwacego

Najważniejszym i najbardziej rozpoznawalnym zabytkiem miasta jest kolegiata św. Serwacego (Stiftskirche St.Servatii, Schloßberg 1). To właśnie tam pochowany został pierwszy król Niemiec – Henryk I i jego małżonka Matylda. Ta trójnawowa bazylika zbudowana została między XI-XII wieku w stylu romańskim. Niegdyś stanowił część żeńskiego opactwa. Wnętrze kościoła jest dość ascetyczne. Oprócz krypty, w której pochowany został wspomniany wcześniej król, znajdziesz tam również skarbiec. Jest to wyjątkowe miejsce, w którym zgromadzono wiele cennych przedmiotów – zarówno liturgicznych, jak i dzieł sztuki. Jednym z ważniejszych eksponatów jest relikwiarz św. Serwacego.

Starówka

Starówce Quedlinburga warto poświęcić więcej czasu. To właśnie tam znajdziesz liczne budynki z charakterystycznym murem pruskim. Wąskie uliczki wijące się pośród kolorowych, zadbanych fasad zachwycą chyba każdego. W trakcie spaceru będziesz mógł obejrzeć kilka ciekawych zabytków.

Rynek

Koniecznie zajrzyj na rynek. Zobaczysz tam ratusz (Rathaus) – drugi z symboli miasta. Jego fasadę porasta winorośl, która na jesieni przybiera intensywnie czerwoną barwę. Obok ratusza wznosi się charakterystyczny pomnik Rolanda do Münzenbergu.

Brühlpark

W trakcie pobytu w miasteczku koniecznie odwiedź Brühlpark. To zajmujący powierzchnię 15 ha park na południowy-zachód od centrum. Te wcześniej dość podmokłe tereny zaczęły nabierać kształtu od momentu, gdy stały się własnością lokalnego opactwa. W XVII wieku wyznaczono pierwsze aleje i zaczęto regularne nasadzenia. W XIX wieku przebudowano go na wzór ogrodów angielskich. Na jego terenie znajdują się źródła, które częściowo zaopatrują miasto w wodę pitną. Niewątpliwie jest to idealne miejsca na przechadzkę.

Münzenberg

Münzenberg to dzielnica Quedlinburga, położona na zachód od jego starówki. Składa się na niego 65 głównie dwupiętrowych budynków z murem pruskim. Ze względu na to, że dzielnica znajduje się na niewielkim wzgórzu, oferuje piękną panoramę miasteczka. Miejsce to przywodzi na myśl żywy skansen, ponieważ w pełni zachowała się tam oryginalna zabudowa.

Zobacz także

Niemcy
Co zwiedzić w Niemczech?
Niemcy
Najlepsze plaże w Niemczech
Niemcy
Życie nocne w Niemczech
Niemcy
Parki narodowe w Niemczech
Niemcy
Aktywny wypoczynek w Niemczech
Niemcy
Poza szlakiem w Niemczech
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon