Regensburg

3.83       Zobacz opinie (6)

Regensburg (Ratyzbona) to jedno z większych miast Bawarii. Jego najważniejszym atutem jest fakt, że zachował swój niezwykły, średniowieczny charakter. I choć mocno pamięta się tu o historycznych korzeniach, a wspaniała, zabytkowa, miejska zabudowa robi wrażenie chyba na każdym, to Regensburg równie mocno stawia na rozwój. W efekcie, stanowi doskonałe połączenie przeszłości z teraźniejszością. Dlatego oprócz licznych atrakcji czy muzeów, czeka tu na Ciebie mnóstwo knajpek i klimatycznych pubów. Według różnych statystyk przypada ich tu najwięcej na metr kwadratowy w całych Niemczech.

Regensburg

Regensburg, Niemcy - © Zielonamapa

Warto dodać, że Regensburg znalazł się na liście UNESCO. Ochroną objęta została starówka wraz z dzielnicą Stadtamhof. W ich skład wchodzi 984 zabytkowych budynków. W całym mieście natomiast znajdziesz w sumie 1500 obiektów chronionych przez prawo. Przygotuj się więc na intensywne zwiedzanie za dnia. Zaś w nocy na imprezowanie do białego rana.

Dla kogo?

Odwiedź Regensburg przede wszystkim wtedy, gdy lubisz zwiedzać i eksplorować zabytki. W tym bawarskim mieście jest ich bez liku. To także idealny cel wycieczki dla imprezowiczów. Ratyzbona może się poszczycić ogromną ilością pubów.

Zdjęcia

 • Regensburg
 • Regensburg
 • Regensburg
 • Regensburg
 • Regensburg
 • Regensburg
 • Regensburg
 • Regensburg
 • Regensburg
 • Regensburg
 • Regensburg
 • Regensburg
 • Regensburg
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Regensburg może być idealnym celem weekendowego city break’u. W mieście naprawdę jest co robić, dlatego dobrze, gdybyś dysponował 2-3 dniami na zwiedzanie. Na pewno warto zaplanować tam nocleg, by dać się wciągnąć w fascynujące, nocne życie miasta. Tak naprawdę każda pora roku będzie dobra na wizytę w Regensburgu. Ale najlepsze warunki do zwiedzania będziesz miał na wiosnę oraz wczesną jesienią.

Regensburg zachwyca swym średniowiecznym charakterem. Nic więc dziwnego, że 1500 budynków znajduje się tam pod ochroną, a starówka wraz z dzielnicą Stadtamhof znalazły się na liście UNESCO.

Steinerne Brücke

Zwiedzanie miasta możesz rozpocząć od wizyty nad Dunajem i spaceru po Kamiennym Moście (Steinerne Brücke). Uznawany jest za jeden z najważniejszych zabytków Regenbsurga. Zbudowany został w XII wieku i obecnie jest najstarszym mostem w całych Niemczech. Jednak jego konstrukcja została mocno zagrożona w XX wieku. W efekcie należało wzmocnić przęsła, a także zamknąć go dla ruchu kołowego.

Dom St. Peter

Zapuszczając się w głąb starówki koniecznie odwiedź katedrę. Dom St. Peter, bo o nim mowa, wznosi się na wschód od mostu, przy Domplatz 1. Stanowi jeden z najważniejszych, miejskich symboli. Jest to budowla w stylu gotyckim. Stanęła w tym miejscu w XIII wieku. Koniecznie zwróć uwagę na wspaniałe witraże, które stanowią połączenie elementów pochodzących z XIII-XVI wieku, jak i tych dodanych nieco później. Katedrę zdobią też liczne rzeźby. Jednak tym, co przyciąga wiernych i turystów do tego kościoła, jest akustyka. Przede wszystkim znajdują się tam rewelacyjne organy, słynące z doskonałego dźwięku. Po drugie, katedra jest siedzibą znanego, lokalnego chóru.

Golfmuseum

Jeśli poszukujesz nietuzinkowych miejsc, to podczas eksplorowania starówki Regensburga zajrzyj do Golfmuseum (Tändlergasse 3). Mieści się w podziemiach jednej z zabytkowych kamienic. Przybliża historię golfa, jako dyscypliny sportowej. Posiada 1200 eksponatów, zebranych przez historyka i pasjonatę Petera Insama.

Haidplatz

Jednym z ładniejszych placów Regensburga jest Haidplatz. To idealny cel krótkiego spaceru, podczas którego będziesz mógł podziwiać liczne, eleganckie, zabytkowe kamienice.

Złota Wieża

W obrębie starówki wznosi się Złota Wieża (Goldener Turm, Wahlenstraße 14). W średniowieczu zamożne rodziny budowały tego typu obiekty jako symbol majątkowego statusu. Wieża w Regensburgu powstała w XIII wieku. Jest to najwyższa, tego typu konstrukcja na północ od Alp. Ma 9 pięter i 50 m wysokości.

Kloster Sankt Emmeram

Jednym z ciekawszych zabytków miasta jest benedyktyński klasztor św. Emmerama (Kloster Sankt Emmeram, Emmeramspl. 3,). Założony został już w VIII wieku! W średniowieczu był jednym z ważniejszych, sakralnych i pielgrzymkowych miejsc na terenie Niemiec. Jednak w XIX wieku klasztorne zabudowania zamieniono na pałac jednego z lokalnych rodów. Na uwagę bez wątpienia zasługuje kościół pw. Św. Ruperta, będący doskonałym przykładem barokowej architektury i wystroju wnętrz.

Dom Historii Bawarii

Na obrzeżach starówki, w dość nowoczesnym budynku, mieści się Dom Historii Bawarii (Haus der Bayerischen Geschichte – Museum, Donaumarkt 1). Koncentruje się na przybliżeniu dziejów regionu. Jest też przestrzenią dla licznych, czasowych wystaw. Spodoba się tu przede wszystkim pasjonatom historii oraz nieco młodszym turystom, ze względu na mocno interaktywny charakter muzeum.

Wieczorami w Regensburgu naprawdę sporo się dzieje. A wszystko za sprawą ogromnej ilości pubów, knajpek czy restauracji. W wielu z nich skosztujesz lokalnych dań, piw, a także będziesz mógł pląsać na parkiecie.

Hemingway’s

Jednym z bardziej cenionych pubów w Regensburgu jest Hemingway’s (Obere Bachgasse 3-5). Położony bezpośrednio na starówce, słynie z doskonałych burgerów. Oczywiście w menu znajdziesz też piwa czy inne alkohole. Organizowane są tam wieczory karaoke.

Barock Bar

Na doskonałe drinki wybierz się do baru Barock (Krauterermarkt 2). Lokal może się poszczycić świetnym wystrojem oraz przemiłą obsługą. Ceny są całkiem przystępne, a panująca tam atmosfera sprzyja spotkaniom we dwoje, jak i z przyjaciółmi.

Piratenhöhle

Na pewno warto odwiedzić również Piratenhöhle (Fischgässel 4). Pub ten głównie okupowany jest przez nieco młodszych gości, w efekcie panuje tam bardzo luźna atmosfera. W menu drinki oraz fajki wodne.

Zarap Zap Zap

Zarap Zap Zap (Augustinergasse 3) to jeden z dłużej działających klubów Regensburgu. W efekcie praktycznie zawsze jest tam bardzo tłoczno. Głównie zaglądają tam studenci. Między innymi dzięki temu ceny są bardzo przystępne.

Scala

Scala (Gesandtenstraße 6) to całkiem elegancki klub, który działa nieprzerwanie od ponad 25 lat. Jest dość drogo, w efekcie odwiedza go nieco starsza klientela. Nie zmienia to faktu, że imprezy w Scali są epickie.

Musikbar SAX

Na spotkania z przyjaciółmi poleca się Musikbar SAX (Hinter der Pfannenschmiede 1). To doskonałe miejsce, by miło spędzić czas podczas grania w gry planszowe, słuchania muzyki i picia piwa lub drinków.

Bar 13

Bar 13 (Keplerstraße 13) to przyjemny, kameralny i przytulny pub. Specjalizuje się w koktajlach, których wybór jest tu naprawdę imponujący. Bez względu na to, o której godzinie tu wpadniesz, czekać na Ciebie będzie bardzo miła, wręcz domowa atmosfera.

KA5PER Cocktailbar

Późnym wieczorem warto wpaść do KA5PER Cocktailbar (Hinter der Grieb 5). To kolejne miejsce na imprezowej mapie Regensburga, które specjalizuje się w koktajlach. Jeśli masz swój ulubiony napój, którego nie ma w menu, to barman tak czy inaczej go dla Ciebie przygotuje.

Zobacz także

Niemcy
Co zwiedzić w Niemczech
Niemcy
Najlepsze plaże w Niemczech
Niemcy
Życie nocne w Niemczech
Niemcy
Parki narodowe w Niemczech
Niemcy
Aktywny wypoczynek w Niemczech
Niemcy
Poza szlakiem w Niemczech
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon