Rothenburg

4.71       Zobacz opinie (7)

Spacerując wzdłuż świetnie zachowanych murów miejskich Rothenburga ma się wrażenie, że czas się tu zatrzymał. W miasteczku nie ma nowoczesnych budynków, krzyczących bilbordów i wielkich centrów handlowych. Przy brukowanych uliczkach stoją średniowieczne, szachulcowe kamienice z czerwonymi dachami, które w połączeniu z wijącą się w dolinie rzeką Tauber tworzą prawdziwie bajkowy obrazek.

Rothenburg, Niemcy

Rothenburg, Niemcy - © Zielonamapa

Chociaż Rothenburg ob der Tauber jest jednym z najtłumniej odwiedzanych bawarskich miasteczek warto wpaść tu chociaż na chwilę. To średniowieczna perełka i obowiązkowy punkt na trasie tzw. Szlaku Romantycznego (Romantische Straße) prowadzącego przez najpiękniejszymi bawarskie krajobrazy.

Dla kogo?

Rothenburg ob der Tauber spodoba się wszystkim, którzy lubią zwiedzanie i zabytkową architekturę. To również doskonały pomysł na jednodniową wycieczkę z pobliskiej Norymbergi, czy przystanek w drodze na alpejskie szlaki.

Zdjęcia

 • Rothenburg
 • Rothenburg
 • Rothenburg
 • Rothenburg
 • Rothenburg
 • Rothenburg
 • Rothenburg
 • Rothenburg
 • Rothenburg
 • Rothenburg
 • Rothenburg
 • Rothenburg
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Wysoki sezon turystyczny trwa w Rothenburgu praktycznie cały rok, jednak największe oblężenie miasteczko przeżywa latem oraz w grudniu, podczas corocznego jarmarku bożonarodzeniowego. To również czas kiedy ceny noclegów są najwyższe. Najmniej turystów odwiedza Rothenburg wczesną wiosną i późną jesienią.

Meistertrunk

Co roku pod koniec września w miasteczku odbywa się Meistertrunk – historyczny festiwal, który ściąga do Rothenburga fanów rekonstruowania średniowiecznych wydarzeń. 

Rothenburg jest niewielki i świetnie zwiedza się go piechotą. Na zobaczenie najważniejszych zabytków miasteczka i spacer wzdłuż murów miejskich wystarczą dosłownie 3-4 godziny.

Marktplatz

Serce i główny punkt orientacyjny Rothenburga. Najważniejszym budynkiem Marktplatzu jest renesansowy ratusz. Ze szczytu jego wieży rozpościera się piękna panorama miasteczka (wstęp płatny). Znajdująca się tuż obok Tawerna Rajców słynie z figurek, które co godzinę pojawiają się w okienkach po obu stronach zegara odgrywając scenę związaną z legendą uwolnienia miasta. Podobno mieszkańcy chcąc zyskać przychylność najeźdźcy generała Johana von Tilly podarowali mu 3 litrowy dzban najlepszego wina. Generał zgodził się uwolnić miasto, o ile znajdzie się śmiałek, który ów dzban wypije na raz. Wyzwaniu z łatwością sprostał ówczesny burmistrz Rothenburga.

Rothenburg
Marktplatz, Rothenburg, Niemcy - © Zielonamapa

Kościół Św. Jakuba

XIV-wieczny kościół ze spektakularnym, późnogotyckim Ołtarzem Świętej Krwi. Bogato rzeźbiony, drewniany ołtarz wznosi się aż na 9 metrów i uznawany jest za najważniejsze i największe gabarytowo dzieło Tilmana Riemenschneidera

Rothenburg
Rothenburg, Niemcy - © Zielonamapa

Plönlein

Plönlein to niewielki plac, który jest najbardziej instagramową pocztówką Rothenburga. To miejsce, w którym po prostu wypada się sfotografować, nawet jeśli do miasteczka wpadasz zaledwie na chwilę. Wąski, szachulcowy domek z niewielką fontanną u progu i wieżami Kobolzeller i Siebers w tle wygląda jak przeniesiony z kart średniowiecznej baśni.

Rothenburg
Plönlein, Rothenburg, Niemcy - © Zielonamapa

Käthe Wohlfahrt

Przekraczając próg Käthe Wohlfahrt zanurzasz się w świątecznej atmosferze, nawet jeśli na zewnątrz leje się żar z nieba. W tym sklepie Święta Bożego Narodzenia trwają cały rok. Bombki, lampki, figurki i wszelkiej maści ozdoby choinkowe wypełniają wszystkie półki i wystawy. To wyjątkowa atrakcja nie tylko dla najmłodszych.

Mury miejskie

Spacer wzdłuż murów miejskich to najlepszy sposób na zwiedzanie miasta, tym bardziej, że w wielu miejscach można się wspiąć na górę i podziwiać panoramę Rothenburg i rzeki Tauber w całej okazałości. W ścianach muru wbudowano tabliczki z nazwiskami darczyńców, którzy przyczynili się do odbudowania fortyfikacji miejskich zniszczonych w trakcie wojny.

Rothenburg
Mury miejskie, Rothenburg, Niemcy - © Zielonamapa

Średniowieczne Muzeum Kryminalne

Najciekawsze muzeum w mieście, w którym można zapoznać się ze średniowiecznym systemem sprawiedliwości. Wśród eksponatów znajdują się liczne narzędzia tortur i upokarzania publicznego – min. żelazna dziewica, maski wstydu, pas cnoty i tzw. młot na czarownice.

Zobacz także

Niemcy
Co zwiedzić w Niemczech?
Niemcy
Najlepsze plaże w Niemczech
Niemcy
Życie nocne w Niemczech
Niemcy
Parki narodowe w Niemczech
Niemcy
Aktywny wypoczynek w Niemczech
Niemcy
Poza szlakiem w Niemczech
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon