Saksońska Szwajcarska

4.57       Zobacz opinie (7)

Położona nad Łabą Szwajcaria Saksońska (Saksonia Szwajcarska, Saska Szwajcaria) to prawdziwy raj dla osób, które lubią wędrować pośród urozmaiconych, skalnych krajobrazów. Na odwiedzających czekają tu delikatnie falujące grzbiety Gór Połabskich, fantazyjne kształty skał, gęste, zielone lasy i potężne, warowne twierdze. Ten niewielki, ale niezwykle urozmaicony region znajduje się zaledwie 100 km od granicy z Polską i idealnie nadaje się na weekendową wycieczkę. Po drugiej stronie granicy znajdziesz też Czeską Szwajcarię.

Saksońska Szwajcaria Saska

Saksońska Szwajcarska, Niemcy - © Zielonamapa

Dla kogo?

Szwajcaria Saksońska to kierunek dla osób, które lubią aktywnie spędzać czas. Doskonałe plenery znajdą tu także amatorzy fotografii. Na szczególnie malownicze ujęcia skał  warto zapolować wczesnym rankiem, gdy szlaki są jeszcze puste. Góry Połabskie spodobają się również wszystkim, których interesuje zwiedzanie zabytkowych budowli. Na przestrzeni wieków powstały tu okazałe mosty, twierdze i zamki, które idealnie wtopiły się w skalny krajobraz.

Zdjęcia

  • Saksońska Szwajcarska
  • Saksońska Szwajcarska
  • Saksońska Szwajcarska
  • Saksońska Szwajcarska
  • Saksońska Szwajcarska
  • Saksońska Szwajcarska
  • Saksońska Szwajcarska
  • Saksońska Szwajcarska
  • Saksońska Szwajcarska
  • Saksońska Szwajcarska
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Szwajcarską Saksonię najlepiej zwiedza się wiosną i jesienią. Latem na szlakach jest dość tłoczno (chociaż nie aż tak jak po czeskiej stronie Łaby), a zimą szlaki i skały mogą być oblodzone i trudno dostępne.

Most Bastei

Największa atrakcja regionu i absolutny must-see. Zbudowany pomiędzy skalnymi występami długi, kamienny most wznoszący się na 110 m ponad dnem malowniczego wąwozu Mardertelle. To najbardziej znany punkt widokowy Szwajcarii Saksońskiej. Rozpościera się z niego niezwykła panorama Łaby, masywu Lilienstein, Pfaffenstein, twierdzy Königstein i miasteczka Rathen.

Niestety szczególnie w weekendy most Bastei wprost tonie w morzu turystów, więc najlepiej przyjechać tutaj po godzinie 17-tej, albo wcześnie rano. Samochód można zaparkować na pobliskim parkingu, który oddalony jest o Bastei o kilkuminutowy spacer.

Twierdza Königstein

XIII-wieczny warowny zamek, który w XV w. przeszedł z rąk czeskich w niemieckie i został rozbudowany w potężną twierdzę. Okazała budowla rozpościera się na rozległym płaskowyżu, a dostępu do niej broni ponad 30-metrowy, pionowy mur. Według legendy przez 750 lat ów mur został sforsowany jedynie raz, przez niejakiego Sebastiana Abratzky’ego, którego nie było stać na zapłatę 10 talarów za wstęp do twierdzy. Dziś pierwotną trasą śmiałka prowadzi regularna trasa wspinaczkowa oznaczona w saksońskiej  skali trudności czwórką. Na szczęście do środka twierdzy można również dostać się windą.

Zamek Hohnstein

W górującym nad niewielkim miasteczkiem Hohnstein zamczyskiem mieściło się kiedyś jedno z najlepiej strzeżonych więzień. Dziś znajduje się tu klimatyczny hostel i muzeum historyczne, odbywają liczne koncerty i coroczny festiwal lalkowy. Zwiedzając zamek warto  wspiąć się na wieżę, z której rozpościera się urzekająca panorama na dolinę rzeki Polen.

Zamek Stolpen

Charakterystyczną, pięciopiętrową wieżę zamku Stolpen widać z daleka. Przez prawie pół wieku była tu więziona Anna Konstancja Cosel, najsłynniejsza kochanka Augusta Mocnego. Królewska faworyta była matką trójki dzieci króla i przez prawie 10 lat jedną z ważniejszych osób na dworze. Gdy August postanowił pozbawiać ją wpływów i 100 tysięcy talarów (równowartość utrzymania ośmiotysięcznej armii), które wydawał rocznie na jej utrzymanie zawiązała przeciwko niemu spisek i uciekła do Berlina. Wkrótce została jednak pojmana i osadzona na resztę życia właśnie w Stolpen. W zamku można dziś zwiedzać wystawę związaną z życiem hrabiny Cosel.

Na większości szlaków wijących się pośród łagodnych wzgórz Szwajcarii Saksońskiej odnajdą się nawet mniej wprawieni piechurzy, a także rodziny z dziećmi. Na bardziej doświadczonych wspinaczy czekają trudniejsze przejścia (na przykład na formacjach skalnych Schrammsteine) i dłuższe trasy (112-kilometrowa Droga Malarzy, jeden z najpiękniejszych szlaków w Niemczech). Po przyjeździe warto udać się do informacji turystycznej i kupić mapę regionu.

Spływ Łabą

W przerwie między kolejnymi wędrówkami opłaca się wypożyczyć kajak, bądź ponton i wybrać się na spływ Łabą. Wiele ciekawych, górskich tras czeka tu również na rowerzystów.

Tramwaj Kirnitzschtalbahn

Trasa zabytkowego tramwaju Kirnitzschtalbahn prowadzi przez środek Parku Narodowego Szwajcarii Saksońskiej. Tramwaj po raz pierwszy wyruszał na trasę w 1898 r.  W odrestaurowanym, ale utrzymanym w stylu retro składzie można odbyć niespieszną przejażdżkę spod parku zdrojowego w Bad Schandau do wodospadu Lichtenhainer. Na trasie tramwaju znajduje się dziewięć przystanków.

Zobacz także

Niemcy
Co zwiedzić w Niemczech?
Niemcy
Najlepsze plaże w Niemczech
Niemcy
Życie nocne w Niemczech
Niemcy
Parki narodowe w Niemczech
Niemcy
Aktywny wypoczynek w Niemczech
Niemcy
Poza szlakiem w Niemczech
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon