Stuttgart

3.33       Zobacz opinie (9)

Stuttgart to kolebka Bosha, Porshe i Mercedesa. Kiedyś niepozorna stadnina koni dziś jedno z najzamożniejszych niemieckich miast i stolica Badenii-Wirtembergii.

Stuttgart
Stuttgart, Niemcy - © Zielonamapa

Warto tu wpaść do światowej klasy muzeów motoryzacji i na szpecle, czyli podłużne kluseczki z mąki, jajek i wody. Choć Stuttgart zdecydowanie nie grzeszy urodą nadrabia charyzmą, masą terenów zielonych i różnorodnym życiem nocnym. To świetne urozmaicenie w trakcie zwiedzanie nasyconego zabytkowymi miasteczkami południa Niemiec.

Dla kogo?

Stuttgart to absolutny must-see dla wszystkich fanów motoryzacji.

Zdjęcia

 • Stuttgart
 • Stuttgart
 • Stuttgart
 • Stuttgart
 • Stuttgart
 • Stuttgart
 • Stuttgart
 • Stuttgart
 • Stuttgart
 • Stuttgart
 • Stuttgart
 • Stuttgart
 • Stuttgart
 • Stuttgart
 • Stuttgart
 • Stuttgart
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Stuttgart najlepiej odwiedzić wiosną i latem, gdy słynne „zielone U”, czyli pas parków i terenów rekreacyjnych oplatających miasto kipi zielenią.

Cannstatter Volksfest

Co roku na przełomie września i października w Stuttgarcie odbywa się słynny Cannstatter Volksfest porównywany do monachijskiego Oktoberfestu. Przez trzy tygodnie na ulicach miasta odbywają się liczne imprezy, a w rozstawianych specjalnie na tę okazję olbrzymich namiotach piwnych można się napić najlepszego lokalnego piwa.

Po Stuttgarcie najsprawniej porusza się komunikacją miejską. Warto wykupić kartę StuttCard, w ramach której można korzystać z komunikacji miejskiej i zniżek do wielu atrakcji.

Wieża telewizyjna

Jeden z symboli miasta i miejsce, od którego warto zacząć zwiedzanie. Z platformy widokowej na szczycie wieży rozpościera się spektakularna panorama całego miasta. Stuttgarcka wieża telewizyjna została oddana do użytku w 1956 r. i zapoczątkowała prawdziwy boom na tego typu budowle na całym świecie. Kopiowano jej nowoczesną jak na tamte lata konstrukcję z żelbetu i pomysł na ogólnodostępną restaurację i taras widokowy umieszczony w przeszklonym, wielokondygnacyjnym koszu wieńczącym cokół.

Plac Pałacowy

Schlossplatz to największy plac w mieście i centrum Sttutgartu. Najważniejszym budynkiem placu jest przypominający Wersal Nowy Pałac (Neues Schloss), w którym mieszczą się dziś ministerstwa kultury i finansów Badenii-Wirtembergii. Część znajdującego się tuż obok Starego Pałacu (Altes Schloss) zajmują sale muzealne Landesmuseum Württemberg. Można w nich podziwiać eksponaty związane z historią miasta i regionu.

Stuttgart
Schlossplatz, Stuttgart, Niemcy - © Zielonamapa

Muzeum Mercedes-Benz i Muzeum Porsche

Trudno stwierdzić, które z dwóch najważniejszych stuttgarckich muzeach motoryzacji jest ciekawsze. W Muzeum Mercedes-Benz zapoznasz się samymi początkami konstrukcji samochodów i na przykładzie najróżniejszych modeli pojazdów prześledzisz historię rozwoju motoryzacji (i samej firmy) – od powozów konnych po najnowocześniejsze super-szybkie sportowe wozy i limuzyny. W Muzeum Porsche będziesz miał okazję przyjrzeć się z bliska wszystkim najbardziej kultowym modelom porszaków i dowiedzieć się jakie tajemnice kryją ich silniki.

Muzeum Świni

Wyjątkowe muzeum poświęcone historii i sztuce związanej z prosiakami. W budynku dawnej rzeźni znajduje się 25 tematycznych sal, w których można oglądać figurki i rzeźby zwierząt, a także dowiedzieć się więcej o historii gatunku oraz mitach i legendach związanych z hodowlą świń.

Stuttgarcka scena nocna to przede wszystkim duże dyskoteki, kluby nocne i knajpy jazzowe z muzyką na żywo. Najwięcej dzieje się z reguły w ścisłym centrum, ale popularne miejsca na imprezę można znaleźć również w okolicy dworca kolejowego. Latem wieczór najlepiej zacząć od piwa w jednym z sezonowych ogródków.

Stuttgart
Stuttgart, Niemcy - © Zielonamapa

Schwarz Weiß Bar

Fajne miejsce na pierwszego drinka. Doskonałe koktajle i świetni barmani. Uwaga – w środku można palić (Wilhelmstraße 8A).

Palm Beach Stuttgart

Smaczne jedzenie i dobrze schłodzone piwo. Zawsze pełno ludzi i wyluzowana atmosfera. Idealne miejsce na spokojniejszy wieczór w większym gronie znajomych (Carl Benz Center 73b).

Palast der Republik

Kultowy, stuttgarcki pub. W środku przekrój ludzi w każdym wieku – studenci, politycy, biznesmeni. Tu piwo pije się już przedpołudniem (Friedrichstraße 27).

Climax Institutes

Od lat jeden z najchętniej odwiedzanych klubów w mieście. Przez stałych bywalców pieszczotliwie nazywany „Climi”. W weekendy imprezy do samego rana (Calwer Str. 25).

PURE CLUB

Typowa, duża dyskotek w samym centrum miasta. Sporo miejsca do tańczenia na dwóch parkietach i zróżnicowana muzyka. Idealne miejsce na sobotnią imprezę (Friedrichstraße 13).

Kowalski Stuttgart

Najlepszy klub na zakończenie nocy. Świetna atmosfera, elektroniczne bity i najlepsi DJ-e w Stuttgarcie (Kriegsbergstraße 28).

Kings Club Bar

Najbardziej popularny i najstarszy klub LGBT w mieście. Trochę oldskulowy wystrój, ale przyjazna atmosfera i imprezy z DJ-em w każdy weekend. Co czwartek karaoke (Calwer Str. 21).

Kiste

Kameralny, jazzowy klub. Świetne koncerty na żywo, przyjazna atmosfera i dobre piwo. Można palić w środku, jeśli nie jest zbyt tłoczno (Hauptstätter Str. 35).

Stuttgart jest jedną z najbardziej zielonych metropolii Europy. Ponad 20% powierzchni miasta zajmują obszary objęte ochroną przyrody. Słynne „zielone U”, czyli 8- kilometrowy pas zieleni oplatający miasto łączy ze sobą sześć parków i rozległych terenów rekreacyjnych. Trasa zaczyna się na Placu Pałacowym i biegnie przez samo centrum, aż do lasów na obrzeżach miasta. Nad ulicami i torami kolejowymi przecinającymi „zielone U” poprowadzono drewniane mosty dla pieszych. W skład zielonej trasy wchodzą min. ogrody pałacowe, Rosensteinpark, ogród Leibfriedscher Garten i park na wzgórzach Killesberg.

Stuttgart
Stuttgart, Niemcy - © Zielonamapa

Zobacz także

Niemcy
Co zwiedzić w Niemczech?
Niemcy
Najlepsze plaże w Niemczech
Niemcy
Życie nocne w Niemczech
Niemcy
Parki narodowe w Niemczech
Niemcy
Aktywny wypoczynek w Niemczech
Niemcy
Poza szlakiem w Niemczech
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon